Praha - Ze dvou třetin státní ČEZ si vychovává údernou jednotku, která má zasahovat proti černým odběratelům elektřiny. Jeden ze zásahů vyústil v tragédii, neplatič si vzal život. A firma si vše zdokumentovala na videu.
Informace o tom, že v ČEZu pracuje speciální vymahačský tým, není nová. Přesto teprve v úterý, po zveřejnění detailů o jeho působení, se o jeho aktivity začali zajímat politici. Věděla o jeho počínání dozorčí rada? Má firma pravdu, když existenci bojového komanda obhajuje nevybíravými praktikami podvodníků, kteří kradou proud? Proč ČEZ nevyužívá státních bezpečnostních složek či exekutorů?
Na tyto a další otázky se vám pokusil deník Aktuálně.cz přinést přehledné odpovědi.
Je legální, že si státní firma vychovává údernou jednotku, která tvrdě vymáhá peníze od neplatičů? |
Existence jednotky, která supluje práci policie, je podle odborníků eticky velmi sporná, i kdyby komando při své práci neporušovalo zákony. "Je tam etický problém, i když stoprocentně uznávám právo vlastníka chránit si svůj majetek. Tady je ale vlastníkem stát, který má na podobné problémy své složky," domnívá se právník a prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiří Kameník.
Podle jakého zákona si ČEZ takovou jednotku zřídil? |
Zákon, který by výslovně upravoval práci podobných jednotek nebo soukromých bezpečnostních služeb, není. Členové jednotky ČEZu musí dodržovat jen obecně platná pravidla, jako je povinnost mít zbrojní průkazy a podobně. O zákonu, který by "černé šerify", pracovníky ochranek a podobné reguloval, se mluví už mnoho let, nikdy ale u poslanců neuspěl. "Zákon stále chybí. Určitou regulaci by zajišťoval a já jsem pro, aby se netýkal jen soukromých bezpečnostních služeb, ale i jakýchsi bezpečnostních oddělení v rámci firem," říká Kameník.
Právníci upozorňují, že jednotky NTZ nemají žádná speciální práva, jako má policie. Mohou stejně jako všichni ostatní využívat jen možnosti, které jim dává občanský, obchodní nebo trestní zákoník. Právně není rozdíl mezi ochranou na fotbale či v supermarketu a jednotkou NTZ.
Proč se ČEZ neobrátil na soud, exekutory, policii? |
Postup je pro firmu pravděpodobně efektivnější a rychlejší, než by byla klasická cesta přes trestní oznámení na policii, vyšetřování, soud, exekuci atd. "Policii a soudy do věci nezapojujeme proto, že by to znamenalo zbytečné průtahy. Pokud se dohodneme, je všechno rychlejší," komentoval existenci jednotky Netechnických ztrát v roce 2008 mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
Jak energetická firma cvičila své bojové komando, si prohlédněte v této fotogalerii.
Věděl stát, většinový majitel firmy, jakým způsobem vymáhá dluhy? |
Podle reakcí, které Aktuálně.cz shromáždilo v úterý ve Sněmovně, neměli vrcholní politici o metodách NTZ představu. Shoda panuje mezi nimi v tom, že je třeba celou záležitost prověřit. Na interpelace se tak může těšit ministr financí Eduard Janota, pod jehož resort správa akcií ČEZ spadá. Jednoznačně se k jednotce NTZ chtěl postavit málokdo. Například šéf levice Jiří Paroubek ale řekl, že by tito zaměstnanci energetického gigantu neměli být bezmocní. Naopak Jan Vidím z ODS ostře odsoudil možnost vymáhání práva pomocí polobojové jednotky. Více čtěte ZDE
Kteří lidé za stát dohlížejí na ČEZ? |
Ing. Martin Kocourek - poslanec za ODS, předseda dozorčí rady od 14. 12. 2006, členem rady od 22. 9. 2006
Ing. Ivan Fuksa - náměstek ministra financí, místopředseda dozorčí rady od 21. 5. 2009, členem dozorčí rady od 23. 4. 2007
Ing. Zdeněk Trojan - bývalý poslanec ČSSD, spolupracovník Jiřího Paroubka, člen od 26. 1. 2006
Ing. Jan Demjanovič - obchodní ředitel Severočeských dolů, člen od 18. 5. 2007
Ing. Petr Kalaš - exministr životního prostředí (nestraník), člen od 23. 4. 2007
Ing. Zdeněk Hrubý - bývalý náměstek ministra financí, posléze "Pan Euro", člen od 22. 2. 2007
Ing. Vlastimil Jiřík - poradce exministra financí Miroslava Kalouska, člen od 13. 5. 2009
Ing. Miloš Kebrdle - šéf Českého plynárenského svazu, člen od 13. 5. 2009
Zdroj: www.cez.cz
Pozn. red.: Jde o osoby, které do dozorčí rady vyslala valná hromada, ale tu vzhledem k většinovému podílu ovládá stát.
Jaký postoj má k tomu, jak ČEZ vymáhá dluhy, zástupce státu v dozorčí radě? |
Šéf dozorčí rady ČEZu Martin Kocourek, který je zároveň stínovým ministrem ODS, problém s existencí komanda nemá. "Takový odbor má každá firma, která se zabývá energetikou, RWE nebo E.ON na tom budou podle mě podobně," řekl Aktuálně.cz. Podle něj se ČEZ nařčením z nezákonného postupu zabýval už několikrát. "Měli jsme tam všechny možné audity a nepřišlo se na žádné pochybení," dodal.
Kdo videa zveřejnil a proč? |
Videa zveřejnil olomoucký právník Jan Rytíř, který zastupuje lidi ve sporech s vymahači ČEZ. Tiskovou konferenci využila k předvolebnímu zviditelnění i Suverenita Jany Bobošíkové.
Reakce: Jak na zveřejněná videa reagoval ČEZ? |
"Společnost ČEZ je přesvědčena, že se pracovníci ČEZ Měření při své náročné a často nebezpečné práci v zájmu všech poctivých odběratelů elektřiny nedopustili žádného protiprávního ani neetického jednání. Podnikneme všechny potřebné právní kroky na ochranu osobnostních práv svých zaměstnanců i své pověsti." (celou reakci ČEZu najdete ZDE.)
Jak dluhy vymáhá konkurence (E.ON, Pražská energetika)? |
Do uzávěrky tohoto textu se redakci Aktuálně.cz stanoviska dalších společností nepodařilo získat.
Jak se dluhy vymáhají v zahraničí? |
Z letmého pohledu do zahraničního tisku vyplývá, že si mnohé společnosti najímají externí firmy, které za ně peníze vymáhají.
Některé jdou na to - podobně jako zaměstnanci ČEZ - silou, jiné se snaží dlužníka znemožnit v jeho okolí, na veřejnosti, v práci. Jiné firmy se snaží urovnávat spory s neplatiči po dobrém. Bojí se, aby nepřišly o zákazníky.