Policii zdržuje od práce vyšetřování smyšlených zločinů, oznamovatelům postih nehrozí

ČTK ČTK
26. 11. 2018 15:58
Policisté v Ostravě často řeší fiktivní zločiny. Lidé si například vymýšlejí, že se stali obětí loupeže či znásilnění. Motivem bývá žárlivost či snaha zakrýt jiný zločin. Kriminalisty takové případy zbytečně zatěžují. V době, kdy se je snaží objasnit, se nemohou věnovat jiným kauzám, řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Lidem, kteří neexistující zločiny nahlásí, přitom často nehrozí žádný postih.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslední takový případ ostravští policisté řešili 20 dnů. Tak dlouho jim trvalo, než zjistili, že si devatenáctiletá dívka loupežné přepadení vymyslela. "Oznamovatelka tvrdila, že ji při cestě z práce napadl neznámý muž," řekla mluvčí. Dívku prý ohrožoval nožem a požadoval peníze.

Na základě rozporů se dívka později přiznala, že si vše vymyslela. V tomto případě ale není zatím jasný její motiv. "Nezbývá, než znovu konstatovat, že policisté prověřující fiktivní oznámení nemohou v téže době pátrat po pachatelích reálných trestných činů," řekla mluvčí.

Vykradení zaparkovaného auta a zmizení částky 190 000 korun si zase vymyslel sedmadvacetiletý muž. Policistům vše nahlásil letos v květnu. Až později vyšlo najevo, že peníze, které inkasoval od klientů svého zaměstnavatele, zpronevěřil.

Nahlášením fiktivní krádeže tak chtěl zamaskovat jiný zločin. "Část peněz použil na nákup nového vozu, který policisté zabavili. Původní oznamovatel si rovněž vyslechl obvinění ze zpronevěry," řekla Pokorná.

Snaha potrestat žárlivého partnera vedla mladou ženu u Ostravy, aby ohlásila policistům pokus o znásilnění. Údajný násilník ji prý obtěžoval a osahával. Přestal, až když jej někdo vyrušil. "Po analýze důkazů se žena přiznala. Protiprávní jednání muže si vymyslela, motivem byla žárlivost blízkého," uvedla Pokorná.

Znásilnění si podle policie vymyslela i devětadvacetiletá žena. Tvrdila, že ji neznámý muž znásilnil a ještě donutil krást v obchodě. I v tomto případě policisté narazili na řadu nesrovnalostí. Žena pak pod tíhou důkazů přiznala, že si vše vymyslela. Důvodem byla obava z vězení, uvedla policejní mluvčí.

Fiktivní případ z říše snů řešili policisté letos v dubnu. Jednačtyřicetiletý muž tvrdil, že mu někdo na ulici ukradl 165 000 korun. Uvedl, že peníze vyhrál. O několik dnů později policistům řekl pravdu. Krádež se nestala a o výhře se dotyčnému jen zdálo.

Za nahlášení neexistujícího zločinu lidem nehrozí žádný postih. Do problémů se zákonem se dostanou jen tehdy, když někoho křivě obviní nebo sami spáchají jiný zločin a lží se jej snaží maskovat.

 

Právě se děje

Další zprávy