Ostravsko dusí smog. Nová vyhláška je nepoužitelná

Pavel Baroch
26. 1. 2010 14:00
Hygienické limity pro jemný prach jsou překračovány až 11krát
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatele Severomoravského kraje dusí už několik dní smog. Drobný prach, na něhož se mohou vázat i další látky včetně rakovinotvorných, až jedenáctinásobně překračují hygienické limity.

Od poloviny listopadu sice platí nová smogová vyhláška, která umožňuje při vysokých koncentracích prachových částic regulovat hutě, elektrárny a další zdroje znečištění, úřady ji ovšem nemohou použít.

K vyhlášce jsou zapotřebí ještě takzvané regulační plány, podle nichž velcí i menší znečišťovatelé ovzduší postupují, pokud je v regionu vyhlášena smogová situace. A tyto plány právě vznikají, Česká inspekce životního prostředí a krajské úřady je zatím neschválily.

Náměstek Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun přitom uvedl, že by jeho úřad regulaci už vyhlásil - pokud by byly regulační plány hotové. "Určitě by se to použilo," řekl Aktuálně.cz Macoun. Dodal, že i tak ústav uvažuje aspoň o symbolickém vyhlášení smogové situace.

Znečištěné ovzduší mikroskopickým prachem v pondělí 25. ledna

Foto: Aktuálně.cz

Když se po fabrice nesmí jezdit autem

Vyhláška, která má pomoci aspoň z části snížit znečištění ovzduší při smogových situacích, bude nejspíš použitelná až od příští zimní sezóny.

Velcí znečišťovatelé ovzduší, jichž je na Ostravsku osm, musely předložit do 4. ledna návrh svého regulačního plánu, který schvaluje Česká inspekce životního prostředí.

Největší znečišťovatelé

  • ArcelorMittal Ostrava, Energetika
  • Dalkia ČR, elektrárna Třebovice
  • ArcelorMittal Ostrava, Vysoké pece
  • ČEZ, Energetika Vítkovice
  • ČEZ, elektrárna Dětmarovice
  • Třinecké železárny, výroba surového železa
  • Energetika Třinec, provoz Teplárny
  • Dalkia ČR, Teplárna Karviná

"Se všemi podniky jsme už zahájili správní řízení, na jehož konci bude platný regulační řád," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Dodala, že inspekce může doporučit regulační plán doplnit o snížení výkonu vybraných zdrojů znečištění (třeba kotle), omezení manipulace s tuhými palivy, zkrápění zásob uhlí při manipulaci, čištění příjezdových silnic do závodů nebo omezení jízd firemních aut po areálu továrny.

"Po doplnění vydáme rozhodnutí o schválení regulačních řádů a dnem nabytí právní moci musí provozovatel plán dodržovat. My ho pak budeme kontrolovat," dodala Awwadová, podle níž se nedá ještě říci, do kdy budou mít všechny firmy svůj regulační řád schválen.

"V současnosti například jednáme o regulačním plánu s Třineckými železárnami," poznamenala mluvčí inspekce Awwadová.

V Ostravě a Karviné bude možná MHD zdarma

Své regulační plány musí mít i menší zdroje znečištění, které má na starosti krajský úřad. "Jsou to například autoservisy nebo lakovny," řekl Aktuálně.cz náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák. Kraj se chystá schvalovat tyto plány v březnu.

V Ostravě či Karviné uvažují rovněž o tom, že by během smogových situací nechali jezdit své obyvatele v autobusech, tramvajích a trolejbusech zdarma, aby lidé nejezdili auty.

"Je potřeba to ale legislativně dobře připravit, aby to nebyla takzvaná veřejná podpora," poznamenal náměstek Novák. A to by bylo v rozporu s evropskými pravidly, za což by městům hrozily sankce z Bruselu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 57 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy