Ostravsko dusí smog. Nová vyhláška je nepoužitelná

Pavel Baroch
26. 1. 2010 14:00
Hygienické limity pro jemný prach jsou překračovány až 11krát
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Obyvatele Severomoravského kraje dusí už několik dní smog. Drobný prach, na něhož se mohou vázat i další látky včetně rakovinotvorných, až jedenáctinásobně překračují hygienické limity.

Od poloviny listopadu sice platí nová smogová vyhláška, která umožňuje při vysokých koncentracích prachových částic regulovat hutě, elektrárny a další zdroje znečištění, úřady ji ovšem nemohou použít.

K vyhlášce jsou zapotřebí ještě takzvané regulační plány, podle nichž velcí i menší znečišťovatelé ovzduší postupují, pokud je v regionu vyhlášena smogová situace. A tyto plány právě vznikají, Česká inspekce životního prostředí a krajské úřady je zatím neschválily.

Náměstek Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun přitom uvedl, že by jeho úřad regulaci už vyhlásil - pokud by byly regulační plány hotové. "Určitě by se to použilo," řekl Aktuálně.cz Macoun. Dodal, že i tak ústav uvažuje aspoň o symbolickém vyhlášení smogové situace.

Znečištěné ovzduší mikroskopickým prachem v pondělí 25. ledna

Foto: Aktuálně.cz

Když se po fabrice nesmí jezdit autem

Vyhláška, která má pomoci aspoň z části snížit znečištění ovzduší při smogových situacích, bude nejspíš použitelná až od příští zimní sezóny.

Velcí znečišťovatelé ovzduší, jichž je na Ostravsku osm, musely předložit do 4. ledna návrh svého regulačního plánu, který schvaluje Česká inspekce životního prostředí.

Největší znečišťovatelé

  • ArcelorMittal Ostrava, Energetika
  • Dalkia ČR, elektrárna Třebovice
  • ArcelorMittal Ostrava, Vysoké pece
  • ČEZ, Energetika Vítkovice
  • ČEZ, elektrárna Dětmarovice
  • Třinecké železárny, výroba surového železa
  • Energetika Třinec, provoz Teplárny
  • Dalkia ČR, Teplárna Karviná

"Se všemi podniky jsme už zahájili správní řízení, na jehož konci bude platný regulační řád," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Dodala, že inspekce může doporučit regulační plán doplnit o snížení výkonu vybraných zdrojů znečištění (třeba kotle), omezení manipulace s tuhými palivy, zkrápění zásob uhlí při manipulaci, čištění příjezdových silnic do závodů nebo omezení jízd firemních aut po areálu továrny.

"Po doplnění vydáme rozhodnutí o schválení regulačních řádů a dnem nabytí právní moci musí provozovatel plán dodržovat. My ho pak budeme kontrolovat," dodala Awwadová, podle níž se nedá ještě říci, do kdy budou mít všechny firmy svůj regulační řád schválen.

"V současnosti například jednáme o regulačním plánu s Třineckými železárnami," poznamenala mluvčí inspekce Awwadová.

V Ostravě a Karviné bude možná MHD zdarma

Své regulační plány musí mít i menší zdroje znečištění, které má na starosti krajský úřad. "Jsou to například autoservisy nebo lakovny," řekl Aktuálně.cz náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák. Kraj se chystá schvalovat tyto plány v březnu.

V Ostravě či Karviné uvažují rovněž o tom, že by během smogových situací nechali jezdit své obyvatele v autobusech, tramvajích a trolejbusech zdarma, aby lidé nejezdili auty.

"Je potřeba to ale legislativně dobře připravit, aby to nebyla takzvaná veřejná podpora," poznamenal náměstek Novák. A to by bylo v rozporu s evropskými pravidly, za což by městům hrozily sankce z Bruselu.

 

Právě se děje

Další zprávy