Organizátor losovaček bojuje v Brně s korupcí

Petr Holub
2. 8. 2012 19:00
Právník Michal Petřík zařizoval pro Ústecký kraj čerpání eurodotací z programu Severozápad
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Právník Michal Petřík zařizoval pro Ústecký kraj čerpání evropských dotací z programu Severozápad. Evropská komise přestala program kvůli podezření z korupce proplácet.

Petřík je od června ředitelem na brněnském antimonopolním úřadě, který s korupcí naopak bojuje.   

Verdikt pro Krajskou zdravotní

Patnáctého června zamítl antimonopolní úřad (ÚOHS) stížnost společnosti Philips. Výrobce zdravotnických přístrojů si stěžoval, že byl vyloučen ze soutěže o dodávku CT přístroje pro holding Krajská zdravotní.

Philips předložil nejlepší nabídku, krajský zdravotnický holding však soutěž zrušil. Výrobce si stěžoval u antimonopolního úřadu, že holding neměl ke zrušení důvod. ÚOHS dal Philipsu loni v listopadu za pravdu. Krajská zdravotní se však odvolala a ve druhé instanci se úřad naopak přiklonil na její stranu.

V tu dobu už řídil pátý odbor veřejných zakázek ÚOHS nový ředitel Petřík. Ještě v únoru byl předsedou představenstva a akcionářem firmy ROPRO, která organizovala pro Krajskou zdravotní čerpání z Evropských fondů.

Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem.
Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem. | Foto: Aktuálně.cz

Úřad nezveřejňuje informace o tom, jaký úředník v jednotlivých kauzách rozhoduje, pouze potvrdil, že Petřík na ředitelském místě opravdu pracuje. Krajská zdravotní má potíže u řady svých zakázek, teď tedy může spoléhat v Brně na vlivného přímluvce.

K otázce, jestli úřad může vyloučit střet zájmů, se mluvčí Kristián Chalupa zatím nevyjádřil.

V centru Severozápadu

Na lepší vyhlídky sporů před antimonopolním úřadem se mohou těšit i další dřívější zákazníci Petříkovy firmy ROPRO, s výjimkou ministerstva zemědělství jde vesměs o severočeské instituce, například města Chomutov a Kadaň.

Nejčastěji Petřík pracoval pro Ústecký kraj. V roce 2008 získalo ROPRO dokonce dvousetmilionovou zakázku na administraci evropských projektů, o které bude kraj žádat v rámci programu Severozápad.

ROPRO tehdy soutěž vyhrálo společně s firmou RRA, kde byl hlavním akcionářem Ústecký kraj. Soutěž proběhla podivným způsobem, když cena rozhodovala jen z pětatřiceti procent. V každém případě se dostal Petřík do centra dění při podezřelém rozdělování eurodotací na Severozápadě.

Jménem Ústeckého kraje totiž žádal o dotace řídící výbor Severozápadu, který ovládali ústečtí krajští politici. Ústecký kraj byl skutečně zdaleka nejúspěšnějším žadatelem. Právě tento mechanismus dnes prověřuje policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Z databáze veřejných zakázek vyplývá, že Petřík pro Ústecký kraj organizoval losovačky na výstavbu dvou cyklostezek v údolí Labe a Ploučnice. Cyklostezky stály po 12, resp. 8 milionech korun za kilometr, a dosáhly tak nejvyšší ceny v republice s výjimkou dvou pražských tras.

Objektivní losovačka

Riziko střetu zájmů, do kterého se nominací Petříka dostal antimonopolní úřad, podtrhuje další verdikt. 

Devětadvacátého června odmítl ÚOHS v druhé instanci podání stavební společnosti Skanska. Stavebníkům se nelíbilo, že Ústecký kraj rozhodl o padesátimilionové rekonstrukci mostu v Hrdlech losovačkou, ve které vyhrála ústecká firma Insky.

Skanska argumentovala tím, že se během losovačky původní cena stavby zvýšila o deset procent. Přitom by kraj mohl získat cenu o třetinu nižší a ušetřit dvacet milionů.

ÚOHS stížnost zamítl s vysvětlením, že "selekce zájemců v užším zadávacím řízení náhodným výběrem losem je zcela legitimní variantou stanovení objektivních kritérií pro omezení zájemců, stejně jako samotné omezení." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy