Organizátor losovaček bojuje v Brně s korupcí

Petr Holub
2. 8. 2012 19:00
Právník Michal Petřík zařizoval pro Ústecký kraj čerpání eurodotací z programu Severozápad
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Právník Michal Petřík zařizoval pro Ústecký kraj čerpání evropských dotací z programu Severozápad. Evropská komise přestala program kvůli podezření z korupce proplácet.

Petřík je od června ředitelem na brněnském antimonopolním úřadě, který s korupcí naopak bojuje.   

Verdikt pro Krajskou zdravotní

Patnáctého června zamítl antimonopolní úřad (ÚOHS) stížnost společnosti Philips. Výrobce zdravotnických přístrojů si stěžoval, že byl vyloučen ze soutěže o dodávku CT přístroje pro holding Krajská zdravotní.

Philips předložil nejlepší nabídku, krajský zdravotnický holding však soutěž zrušil. Výrobce si stěžoval u antimonopolního úřadu, že holding neměl ke zrušení důvod. ÚOHS dal Philipsu loni v listopadu za pravdu. Krajská zdravotní se však odvolala a ve druhé instanci se úřad naopak přiklonil na její stranu.

V tu dobu už řídil pátý odbor veřejných zakázek ÚOHS nový ředitel Petřík. Ještě v únoru byl předsedou představenstva a akcionářem firmy ROPRO, která organizovala pro Krajskou zdravotní čerpání z Evropských fondů.

Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem.
Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem. | Foto: Aktuálně.cz

Úřad nezveřejňuje informace o tom, jaký úředník v jednotlivých kauzách rozhoduje, pouze potvrdil, že Petřík na ředitelském místě opravdu pracuje. Krajská zdravotní má potíže u řady svých zakázek, teď tedy může spoléhat v Brně na vlivného přímluvce.

K otázce, jestli úřad může vyloučit střet zájmů, se mluvčí Kristián Chalupa zatím nevyjádřil.

V centru Severozápadu

Na lepší vyhlídky sporů před antimonopolním úřadem se mohou těšit i další dřívější zákazníci Petříkovy firmy ROPRO, s výjimkou ministerstva zemědělství jde vesměs o severočeské instituce, například města Chomutov a Kadaň.

Nejčastěji Petřík pracoval pro Ústecký kraj. V roce 2008 získalo ROPRO dokonce dvousetmilionovou zakázku na administraci evropských projektů, o které bude kraj žádat v rámci programu Severozápad.

ROPRO tehdy soutěž vyhrálo společně s firmou RRA, kde byl hlavním akcionářem Ústecký kraj. Soutěž proběhla podivným způsobem, když cena rozhodovala jen z pětatřiceti procent. V každém případě se dostal Petřík do centra dění při podezřelém rozdělování eurodotací na Severozápadě.

Jménem Ústeckého kraje totiž žádal o dotace řídící výbor Severozápadu, který ovládali ústečtí krajští politici. Ústecký kraj byl skutečně zdaleka nejúspěšnějším žadatelem. Právě tento mechanismus dnes prověřuje policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Z databáze veřejných zakázek vyplývá, že Petřík pro Ústecký kraj organizoval losovačky na výstavbu dvou cyklostezek v údolí Labe a Ploučnice. Cyklostezky stály po 12, resp. 8 milionech korun za kilometr, a dosáhly tak nejvyšší ceny v republice s výjimkou dvou pražských tras.

Objektivní losovačka

Riziko střetu zájmů, do kterého se nominací Petříka dostal antimonopolní úřad, podtrhuje další verdikt. 

Devětadvacátého června odmítl ÚOHS v druhé instanci podání stavební společnosti Skanska. Stavebníkům se nelíbilo, že Ústecký kraj rozhodl o padesátimilionové rekonstrukci mostu v Hrdlech losovačkou, ve které vyhrála ústecká firma Insky.

Skanska argumentovala tím, že se během losovačky původní cena stavby zvýšila o deset procent. Přitom by kraj mohl získat cenu o třetinu nižší a ušetřit dvacet milionů.

ÚOHS stížnost zamítl s vysvětlením, že "selekce zájemců v užším zadávacím řízení náhodným výběrem losem je zcela legitimní variantou stanovení objektivních kritérií pro omezení zájemců, stejně jako samotné omezení." 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy