Účet za šéfa Severozápadu: Česko přijde o 3,3 miliardy

Jakub Novák
1. 8. 2012 12:41
Evropská komise rozhodla o plošném snížení dotací pro ROP Severozápad
Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem.
Jedna z publikací rady - Křížovky s ROPem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli manipulacím s projekty přijde kritizovaný operační program Severozápad - a s ním i státní kasa - přibližně o 3,3 miliardy korun.

Vyplývá to z návrhu Generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku na snížení finančních prostředků určených pro tento program.

Komise navrhuje dva typy korekcí - jednu plošnou ve výši 10 % a vztahující se na projekty vybrané do 1. září letošního roku a druhou ve výši asi 12,5 % a vztahující se na prostředky, které již byly příjemcům vyplaceny.

Tam, kde jsou splněny obě podmínky, se obě korekce sčítají.

Aktuálně.cz o tom informoval bruselský zdroj, jenž si nepřál být jmenován.

Podle monitorovací zprávy ministerstva pro místní rozvoj bylo do 4. července letošního roku podepsáno celkem 324 smluv o poskytnutí dotace, v rámci nichž bylo příjemcům slíbeno vyplacení celkem 18,4 miliardy korun.

Ke stejnému datu potom bylo příjemcům proplaceno celkem 11,7 miliardy.

Pokud vyjdeme z těchto čísel, dostaneme se k částce přibližně 3,3 miliardy. Zatím se stále jedná o návrh neprojednaný a neschválený Českou republikou, ale za současné situace asi nelze očekávat nějaké výraznější změny.

Nebýt této korekce, mohlo Česko díky tomuto operačnímu programu získat z unijních fondů téměř 22,8 miliardy korun.

Komise toto rozhodnutí učinila mimo jiné v reakci na auditní zprávu společnosti Deloitte, kterou bez jediné připomínky schválila v prvním červencovém týdnu.

Zmíněná auditní zpráva popisuje systém hodnocení projektů, kdy výbor složený ze zástupců regionálních politiků mohl evropské dotace přidělovat velmi subjektivně a naprosto libovolným způsobem.

Operační program Severozápad je v současnosti pozastaven a nic se v tomto případě zatím nemění.

Po obnovení proplácení části operačních programů z minulého týdne zůstaly pozastavené celkem tři regionální operační programy - kromě zmíněného Severozápadu ještě ROP Středočeský kraj a ROP Severovýchod.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy