Opozice neuspěla, radnice vybere provozovatele Nemocnice Na Františku. Ve hře je referendum

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
12. 12. 2017 13:54
Opozici na Praze 1 se nepodařilo prosadit zrušení výběrového řízení na provozovatele Nemocnice Na Františku. Radnice tak ve čtvrtek otevře obálky s nabídkami zájemců.
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku | Foto: ČTK

Praha - Ve čtvrtek se mají otevřít obálky s nabídkami zájemců o provozování pražské Nemocnice Na Františku. Na úterním jednání zastupitelstva Prahy 1, která má nemocnici ve správě, se opozice na poslední chvíli pokusila navrhnout zrušení výběrového řízení. Neúspěšně. Přes hlasování neprošlo ani zařazení bodu na program.

Praha 1 chce s budoucím provozovatelem uzavřít koncesní smlouvu na 35 let. Jednou z podmínek je, aby se zachoval stávající rozsah péče. V posledních letech městská část ve své nemocnici zavírala oddělení a rušila lůžka. Zařízení dotovala desítkami milionů korun ročně. Podle místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka (ČSSD) v případě, že se koncesionář nenajde, vzroste v budoucnu roční příspěvek na 100 milionů.

Opozice však parametry výběrového řízení považuje za nevýhodné jak pro městskou část, tak pro pacienty. Opírá se o vlastní znalecké posudky. "Ty hovoří jasně. Toto koncesní řízení je potřeba zrušit, případně přerušit a zlepšit," apeloval na své kolegy zastupitel opoziční Zelené pro jedničku Petr Kučera.

Zmínil také, že kvůli nemocnici by se mohlo uspořádat místní referendum. "Byl jsem požádán občany, abych do záznamu uvedl, že bude učiněn pokus o vyvolání místního referenda. Případní zájemci tedy musejí počítat s tím, že tato záležitost bude zrušena," uvedl na jednání. K vypsání hlasování je potřeba podpora alespoň deseti procent z více než 21 tisíc oprávněných voličů z Prahy 1.

Referendum by mohli podpořit i piráti, jejichž poslanec Ondřej Profant na jednání také žádal, aby zastupitelstvo o zrušení koncesního řízení hlasovalo. Opozici podpořil i nezávislý senátor za lidovce a zelené Václav Hampl a starosta a poslanec Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Piráti před jednáním uspořádali happening, do sálu se pak přesunula zhruba dvacítka občanů. Někteří měli transparenty s nápisy jako Ruce pryč od Františka nebo Začátek konce(se).

"Třicet pět let je velice dlouhá doba. Praha 1 se zavazuje, a to je pro mě to nejméně pochopitelné, i nadále platit kompenzace ve výši 50 až 60 milionů korun ročně," uvedla zastupitelka Kateřina Klasnová (Zelená pro jedničku).

Jde o průměrnou částku, kterou v posledních třech letech Praha 1 špitálu posílala ve formě neinvestičních příspěvků a dokrytí ztráty. Proti této kompenzaci bude ve stejnou chvíli posílat koncesionář Praze 1 sumu, kterou teď v tendru nabídne.

"V případě dostatečně vysoké nabídkové ceny tedy může dojít k situaci, kdy provoz zařízení bude zadavateli přinášet pouze zisk," stojí v dokumentaci k tendru.

To by byl ideální scénář. Vedení Prahy 1 by se však spokojilo i s tím, kdyby suma, kterou ročně nemocnici posílá, alespoň klesla. "Jako zodpovědný politik nepřinesu na zastupitelstvo tisk, o kterém nebudu jasně přesvědčen, že je pro městskou část výhodný," prohlásil na jednání místostarosta Hodek a uvedl, že pokud žádný ze zájemců nenabídne dostatečně výhodné podmínky, městská část nebude povinna koncesionáře vybrat.

Ke zrušení koncesního řízení Prahu 1 vyzvala i sousední sedmá městská část, jejíž obyvatelé do Nemocnice Na Františku často docházejí. Starosta Čižinský vyzval magistrát hlavního města, aby se zapojil do záchrany nemocnice. Pozastavil se nad pasáží návrhu smlouvy, která stanoví, že pokud městská část dvakrát po sobě nezaplatí koncesionáři to, co má, provozovatel se nemusí nadále držet daného rozsahu péče.

"S takovými smlouvami, jaké jsou zde navrženy, máme v Praze 7 ty nejhorší zkušenosti," řekl. Chybí v nich podle něj sankce pro koncesionáře. Městská část se naopak zavazuje hradit opravy nad 2 miliony korun.

Vítěz koncesního řízení by měl být znám 15. ledna a smlouva má vstoupit v platnost od 1. března. Záměr přihlásit se už deklarovala skupina Penta Marka Dospivy, která na Slovensku vlastní 14 nemocnic a netají se tím, že čtyři české špitály, které dnes provozuje, by chtěla doplnit o další.

Účast v tendru zvažuje fond Hartenberg, který spravuje peníze šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zájem má i řecký podnikatel ve zdravotnictví Sotirios Zavalianis a česká skupina Jana Blaška EUC. Lídr mezi zdravotnickými byznysmeny Agel Tomáše Chrenka podání přihlášky nevyloučil.

 

Právě se děje

Další zprávy