Praha 1 souhlasí se změnou provozování Nemocnice Na Františku. Hledá partnera, vliv chce mít dál

ČTK ČTK
1. 3. 2017 19:13
Praha 1 začíná připravovat změnu fungování Nemocnice Na Františku. Většina zastupitelů ve středu odsouhlasila, aby radnice našla strategického partnera, který bude zařízení provozovat. Praha 1 chce nadále zůstat majitelem a uplatňovat vliv na služby. Roční náklady na provoz činí asi 50 milionů korun. Provozovatele nemocnice chce Praha 1 získat z koncesního řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nemocnice Na Františku

Praha - Většina zastupitelů Prahy 1 ve středu souhlasila se zahájením přípravy na změnu fungování Nemocnice Na Františku. Radnice chce najít strategického partnera, který bude zdravotnické zařízení provozovat, nemocnici chce dál vlastnit a mít vliv na poskytované služby. Důvodem jsou rostoucí náklady na provoz, ročně stojí asi 50 milionů korun.

Koncesní projekt připraví pracovní skupina, podle místostarosty Daniela Hodka (ČSSD) v ní bude mít místa i opozice, která projekt kritizovala. "Nikdo neumí odhadnout, kolik nás to bude stát. Téměř zcela jistě přijdeme o rozhodování," řekl v diskusi zastupitel Jiří Janoušek (ANO). Diskuse trvala více než tři hodiny.

Kritizoval vedení nemocnice, které podle něj může za její finanční problémy. Ředitel nemocnice Robert Zelenák oponoval, že problémy vznikly už v minulosti, protože nemocnice nemá základní obory, vlastní laboratoř a patologickou anatomii, jejíž služby musí za miliony korun ročně nakupovat.

Praha 1 si nechala vypracovat analýzu, která ukázala, že by do provozu nemocnice mohla radnice v příštích letech dávat až 80 milionů korun. Další peníze by pak bylo nutné vydat na obnovu zařízení. Na prostou obnovu prý schází asi 40 milionů ročně, a to bez investicí do jejího rozvoje.

Na rostoucí náklady na provoz má podle Hodka vliv kromě dlouhodobé podinvestovanosti také úhradová vyhláška, zákonem stanovený růst platů nebo mimořádné události jako povodně či zásah bleskem. "Bylo nám dáváno najevo, že z pohledu pražského zdravotnictví je naše nemocnice téměř zbytná," dodal Hodek.

Provozovatele nemocnice chce Praha 1 získat z koncesního řízení. V tomto druhu veřejné zakázky se koncesionář zavazuje poskytovat služby a v případě nemocnice za ně bude získávat úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Zachované zůstanou stávající zdravotnické služby podle přání radnice, zbytek prostor může nájemce využít volně. Kdo bude nemocnici provozovat, by mohla radnice vědět v listopadu.

Lékařská péče je Na Františku podle stránek nemocnice poskytována už od 14. století, kdy v místě byl klášter. V roce 1620 předal císař Ferdinand II. zakládací listinu nemocnice řádu Milosrdných bratří. Budova pochází z 20. let, v roce 1997 byla rekonstruována. Má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy