Praha 7 nesouhlasí s plánem na pronájem Nemocnice Na Františku. Je pro nás klíčová, říká starosta

ČTK ČTK
4. 12. 2017 20:24
Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský | Foto: Michaela Danelová

Praha - Vedení Prahy 7 nesouhlasí s tím, aby Praha 1 prostřednictvím koncesionářské smlouvy pronajala soukromníkovi Nemocnici Na Františku. Schválilo to v pondělí zastupitelstvo městské části. Podle zastupitelů nemocnici využívá mnoho obyvatel Prahy 7 a podmínky koncese, jak je nastavila Praha 1, nejsou výhodné a nezaručují do budoucna kvalitní služby. Praha 1 vypsala tendr na provozovatele v polovině listopadu a vybrat ho chce do 15. ledna příštího roku.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice) je zařízení pro Prahu 7 klíčové. V posledních letech podle něj došlo ke snížení počtu poskytovaných zdravotních výkonů nemocnice a navrhovaná koncese je navržená tak, že zavazuje nového provozovatele zachovat jenom stávající kapacity. Nemocnice je přitom z velké části nevyužita. "Pokud koncesionář zvládne sestěhovat zdravotní výkony do jedné části, tak v druhé může udělat třeba hotel nebo cokoliv jiného," uvedl starosta. Zvolená forma podle něj nebude motivovat provozovatele k tomu, aby zdravotní služby pro obyvatele rozšiřoval a zlepšoval.

Praha 1 zařízení provozuje sama, což je podle tamní radnice ekonomicky neúnosné. Pondělní usnesení zastupitelstva Prahy 7 vyzývá radu hlavního města, aby nabídla městské části spolupráci při řešení dalšího fungování nemocnice. Zastupitelé zároveň vyzvali své kolegy z Prahy 1, aby koncesní řízení zrušili.

Podle Čižinského by bylo nejlepší, kdyby Nemocnici Na Františku převzal magistrát. Ten nyní neprovozuje žádnou nemocnici. Podle předsedy klubu ANO pražského zastupitelstva a zastupitele Prahy 7 Michala Haška nemá vedení magistrátu možnost zasahovat do toho, jak rozhodne Praha 1.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března. Městská část stanovila nájemné půl milionu korun měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově ve výši 50 až 60 milionů korun ročně. Konkrétní podoba smlouvy však vzejde až z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy