Koalice s komunisty schválila rozpočet na příští rok. Schodek bude 40 miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2018 18:47
Sněmovna dnes schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti letošku klesnout o deset miliard na 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Ostatní poslanci hlasovali proti schválení rozpočtu. V dílčích hlasováních o návrzích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu podpořila Sněmovna jen úpravy rozpočtového výboru a poslanců KSČM, jež menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD toleruje.
PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna

Poslanci tak přidali 600 milionů korun pro obce na opravy a stavby škol a nájemních bytů, jak chtěla předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), a 327 milionů korun na investice v sociálních službách, jak chtěl Roman Onderka (ČSSD). Drtivou většinu poslaneckých pozměňovacích návrhů Sněmovna odmítla, schválila pouze návrhy dvou poslanců KSČM. Hana Aulická Jírovcová uspěla s návrhem přidat 200 milionů na sociální služby a Zdeněk Ondráček s přesunem 100 milionů korun na hasiče a policisty.

Opozice rozpočet ostře kritizuje. "Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa," prohlásil předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Řekl také, že jedinou skutečnou prioritou vlády jsou platy státních zaměstnanců a jejich počet, zároveň kabinet kritizoval za podle něho nízký objem peněz na investice.

Schodkový rozpočet je v současné hospodářské situaci špatným krokem, uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Vláda podle něho plýtvá místo toho, aby šetřila, a snaží se z obyvatel "vytáhnout" ještě další peníze. Stát podle Okamury potřebuje dietu. Ovšem nikoli na úkor důchodců a dalších potřebných, ale na úkor "všech pijavic a parazitů přisátých na státní rozpočet", řekl.

O přijetí desítky přesunů peněz, jak je navrhl STAN, žádala sněmovnu za hnutí Věra Kovářová. Starostové chtějí přidat peníze například na platy učitelů, na opravy silnic a na obnovu památek. Kovářová podotkla, že návrhy vycházejí z priorit STAN, které jsou mnohdy shodné s prioritami vlády ANO a ČSSD.

Předseda poslanců STAN Jan Farský v té souvislosti kritizoval, že vláda místo toho prosadila slevy na jízdném pro děti a důchodce a vede úvahy o školních obědech pro děti zdarma. Vláda si tím podle něho jen zajišťuje přízeň voličů. "Rozpočtem prodáváte budoucnost České republiky," prohlásil na adresu vlády.

Schillerová: Rozpočet je dobrý, odráží priority vlády

Ministrině financí Alena Schillerová si ale za rozpočtem stojí, podle ní je dobrý a odráží priority současné vlády. "Doby, kdy tato země měla špatné rozpočty, jsou pryč," uvedla ministryně. Poukázala na to, že opozice nezpochybnila odhad příjmů, který je podle ní konzervativní.

Rozpočet je podle ní i o splacení starých dluhů, když se za hospodářské krize škrtalo. Zvyšují se důchody, platy učitelů i dalších veřejných zaměstnanců, podotkla.

Kabinet podle Schillerové nerezignoval ani na investice. Příští rok na ně má jít z národních zdrojů skoro 80 miliard korun, což je nejvíce za posledních deset let, poznamenala. I s penězi z Evropské unie by podle ní měly investice dosáhnout asi 122 miliard korun.

Dotkla se i srovnání s Německem a Slovenskem, které mají mít vyrovnaný rozpočet na rozdíl od českého, který předpokládá schodek 40 miliard korun. "Slovensko i Německo mají horší stav veřejných financí než Česká republika," řekla. Deficit českého státního rozpočtu má být podle ní 0,7 procenta hrubého domácího produktu.

Rozpočet schválený na letošek předpokládá deficit o deset miliard korun vyšší než návrh na příští rok. Celkové výdaje rozpočtu mají být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Po státním rozpočtu bude Sněmovna schvalovat rozpočty mimo jiné fondu dopravy a fondu bydlení nebo dotační programy v zemědělství. Sněmovna by je mohla projednat ve čtvrtek nebo v pátek, stejně jako dotační programy v zemědělství a rozpočet Státního zemědělského a intervenčního fondu.

Nevím, kde na to stát vezme, v rozpočtu máme sekeru 40 miliard, tvrdí Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 v duelu s Kateřinou Valachovou z ČSSD:

Nevím, kde na to stát vezme, v rozpočtu máme sekeru 40 miliard, tvrdí Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 v duelu s Kateřinou Valachovou z ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy