Rada pro výzkum schválila dva programy na výzkum a inovace, půjde na ně 20 miliard

as mp as, mp
14. 12. 2018 19:36
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v pátek schválila dva programy aplikovaného výzkumu zaměřené na průmysl a na životní prostředí. Půjde na ně celkově 20 miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nový program na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje se jmenuje TREND, připravilo jej ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkové výdaje v následujících osmi letech činí rekordních 15 miliard korun. Z toho deset miliard půjde ze státního rozpočtu a dalšími pěti miliardami se budou podílet firmy, které budou finance čerpat. První částky bude možné čerpat už v roce 2020.

"Jde o vysoce inovativní program, který směřuje do výzkumu vedoucího k pokročilým technologiím, automatizaci, digitalizaci, robotice. Co je zajímavé, je určený i pro malé firmy, které začínají dělat výzkum. Chceme je motivovat, aby se do výzkumu a vývoje pustily," říká místopředseda rady Karel Havlíček.

Druhý schválený program Prostředí pro život, který připravilo ministerstvo životního prostředí, se zaměří na nejpokročilejší environmentální technologie s vysokým potenciálem uplatnění v praxi. Program má na dalších devět let rozpočet 5 miliard korun.

"Bude zaměřen na klimatické problémy, ochranu ovzduší, půdy a vody nebo odpadové hospodářství," popisuje program Havlíček. Peníze z něj budou moct čerpat výzkumníci i privátní sektor. Finance půjdou přímo na výzkumné projekty zaměřené na životní prostředí.

Myšlenky, koncepce a strategie si budou řídit jednotlivá ministerstva, podporu poskytne Technologická agentura ČR. Dosud byly výzkumné programy buď čistě v gesci agentury, nebo ministerstva.

Video: Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání.

Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy