Rada pro výzkum schválila dva programy na výzkum a inovace, půjde na ně 20 miliard

as mp as, mp
14. 12. 2018 19:36
Vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v pátek schválila dva programy aplikovaného výzkumu zaměřené na průmysl a na životní prostředí. Půjde na ně celkově 20 miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nový program na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje se jmenuje TREND, připravilo jej ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkové výdaje v následujících osmi letech činí rekordních 15 miliard korun. Z toho deset miliard půjde ze státního rozpočtu a dalšími pěti miliardami se budou podílet firmy, které budou finance čerpat. První částky bude možné čerpat už v roce 2020.

"Jde o vysoce inovativní program, který směřuje do výzkumu vedoucího k pokročilým technologiím, automatizaci, digitalizaci, robotice. Co je zajímavé, je určený i pro malé firmy, které začínají dělat výzkum. Chceme je motivovat, aby se do výzkumu a vývoje pustily," říká místopředseda rady Karel Havlíček.

Druhý schválený program Prostředí pro život, který připravilo ministerstvo životního prostředí, se zaměří na nejpokročilejší environmentální technologie s vysokým potenciálem uplatnění v praxi. Program má na dalších devět let rozpočet 5 miliard korun.

"Bude zaměřen na klimatické problémy, ochranu ovzduší, půdy a vody nebo odpadové hospodářství," popisuje program Havlíček. Peníze z něj budou moct čerpat výzkumníci i privátní sektor. Finance půjdou přímo na výzkumné projekty zaměřené na životní prostředí.

Myšlenky, koncepce a strategie si budou řídit jednotlivá ministerstva, podporu poskytne Technologická agentura ČR. Dosud byly výzkumné programy buď čistě v gesci agentury, nebo ministerstva.

Video: Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání.

Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

Další zprávy