Opět rekordní štědrost. Češi poslali na charitu více, než je rozpočet ministerstva

Markéta Janovská
26. 12. 2021 16:29
Zatímco postoje lidí k řešení koronavirové pandemie se různí, co naopak Čechy spojuje, je štědrost a solidarita. I když loni společně s tuzemskými firmami darovali na charitativní účely 10,8 miliardy korun, což bylo dosud nejvíce, letos to bude podle odhadů ještě více. Svou roli sehrálo i tornádo na jižní Moravě, po jehož řádění se během několika dnů vybraly desítky milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Oblastní charita Hradec Králové

Jaký objem peněz poslali Češi v tomto roce na charitativní účely, není dosud jasné, protože letošní statistiky nejsou úplné. Výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová se ale domnívá, že i letos půjde o rekordní částku. "S ohledem na trendy z minulých let bych odhadovala, že letos lidé, firmy i nadace na dobrou věc darují dohromady více než 13 miliard korun," říká Šplíchalová. Jen pro srovnání, 13 miliard korun je více, než byl například letos rozpočet ministerstva životního prostředí nebo zahraničí. 

Letošní štědrost výrazně ovlivnilo červnové tornádo na jižní Moravě, které poškodilo zhruba 1600 domů a způsobilo miliardové škody. Lidé okamžitě po této katastrofě posílali příspěvky charitativním organizacím, které v místě působily. Jen Nadace Via do tří dnů od události vybrala od desítek tisíc dárců přes 150 milionů korun. 

Diecézní Charita Brno pak celkově vybrala ve sbírce na pomoc lidem postiženým tornádem více než 360 milionů korun. O rozdělování financí pak podle stanovených kritérií rozhodovala komise složená z terénních pracovníků místní Charity. "Nejvyšší vyplacená pomoc do jedné domácnosti činila 1,2 milionu korun," popisuje mluvčí Charity Simona Cigánková. 

Češi jsou podle ředitelky Fóra dárců Šplíchalové dlouhodobě považováni za velmi štědré a ochotné pomáhat. Stejně jako v západní Evropě se navíc čím dál rozšířenějším stává dlouhodobé dárcovství. "Dárcovské SMS jsou ve své nadpoloviční většině v této pravidelné dlouhodobé podobě, kdy člověk přispívá vybrané neziskovce pravidelně," popisuje Šplíchalová s tím, že velký rozmach ale zažívá také on-line dárcovství.

Do ochoty posílat peníze na pomoc cizím lidem se promítla také koronavirová epidemie. Charitativní organizace se ale shodují, že větší vliv měla především v předchozím roce. "V prvních dvou vlnách se vybralo zhruba 50 milionů korun na příběhy spojené s tímto tématem," říká zakladatel platformy Donio David Procházka, který dodává, že aktuálně o takové sbírky už moc zájem není. Šplíchalová z Fóra dárců popisuje, že v loňském roce ale jednoznačně vedla témata spojená se zdravím a pomocí nemocným. 

Letos zase nejvíce financí získávají sbírky spjaté s pomocí dětem v nouzi nebo složitých životních situacích. Jen na veřejnou sbírku Konta Bariéry, které pomáhá handicapovaným, lidé letos poslali 20 milionů korun. 

Štědří byli i čtenáři Aktuálně.cz. Deník společně s Kontem Bariéry vyhlásil před Vánoci dvě veřejné sbírky. V první se lidé složili na sportovní protézu pro učitele tělocviku, který přišel o nohu, v druhé pak na speciální "lehokolo" pro řemeslníka, který ochrnul poté, co ho poštípaly vosy. Celkem se vybralo téměř 400 tisíc korun. 

Ke štědrosti nabádají Čechy i influenceři, kteří si sami vybírají, komu chtějí pomoci. Příběhy těchto lidí pak sdílí na svých sociálních sítích, kde mají statisíce sledujících. Před Vánoci takto několik příběhů představila například herečka Nikol Leitgeb. 

"Se svými příznivci na Instagramu například vysbírala za pouhých 72 hodin téměř jeden milion korun pro naši klientku Andreu, která potřebovala peníze na speciálně upravené auto," říká mluvčí Konta Bariéry Lucie Nekvasilová. 

 

Právě se děje

Další zprávy