Schwarzenbergovy ostatky byly v den jeho 86. narozenin uloženy v rodinné hrobce

Živě
Ostatky Karla Schwarzenberga uložila v neděli rodina do hrobky u zámku Orlík na Písecku, sdělil její zástupce. Stalo se tak v den, kdy by bývalý politik a příslušník starobylého šlechtického rodu úzce spjatého s historií českých zemí oslavil 86. narozeniny. Uzavřený obřad, na který se sjeli hosté ze zahraničí, skončil zhruba v 13:30.
Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
14:16

Ostatky Karla Schwarzenberga uložila dnes rodina do hrobky u zámku Orlík na Písecku, sdělil její zástupce. Stalo se tak v den, kdy by bývalý politik a příslušník starobylého šlechtického rodu úzce spjatého s historií českých zemí oslavil 86. narozeniny. Uzavřený obřad, na který se sjeli hosté ze zahraničí, skončil zhruba v 13:30.

13:22

Desítky aut začaly v neděli před polednem přijíždět do zámeckého parku v Orlíku nad Vltavu na Písecku. Jde zřejmě o hosty smutečního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v rodinné hrobce, která se v parku nachází. Ceremoniál, který začal ve 12 hodin, se má konat v úzkém rodinném kruhu.

20:01

Vážení čtenáři, online zpravodajství ze sobotního pohřbu Karla Schwarzenberga končí. Děkujeme za pozornost.

18:09

V Lucerně se koná akce nazvaná Karel žije dál.

16:08

Pohřební vůz přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku. V něm se nachází hrobka, v níž bude urna uložena.

Foto: ČTK
15:50

V prostorách pražské Lucerny začala akce k uctění památky Karla Schwarzenberga s názvem Karel žije dál. Nabídne koncert, výstavu i filmové projekce.

14:45

Na pohřeb Karla Schwarzenberga dorazili také politici za ODS europoslanec Alexandr Vondra a ministryně obrany Jana Černochová.

Hosté na pohřbu Karla Schwarzenberga.
Hosté na pohřbu Karla Schwarzenberga. | Foto: Jakub Plíhal
14:37

Pohřební vůz se Schwarzenbergovými ostatky zamířil z pražského Pohořelce k zámku Orlík, kde rodina zesnulého politika uloží do hrobky.

14:29

Vůz se Schwarzenbergovými ostatky opustil areál Pražského hradu za potlesku lidí, kteří se přišli s politikem rozloučit na přilehlé náměstí.

14:09

V chrámu svatého Víta končí poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. Rakev vynesli z katedrály za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán.

14:04

Na posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem zazněla československá hymna. Píseň Při strážnickej bráně zazpíval salesiánský kněz Heryán.

13:56

Lidé sledují na obrazovce projevy politiků ke Schwarzenbergovi.

13:52 Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla.

Podle prezidenta odchází velká osobnost moderních dějin. Uvedl to k roli Karla Schwarzenberga na závěr dnešní zádušní mše za politika v katedrále svatého Víta. Jde podle něj o jednu z posledních velkých teček za epochou, kdy nesvobodu vystřídal nový stát, kterému bývalý ministr zahraničí dal svůj otisk.

13:40 Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla.

"Vidím další odkaz Karla Schwarzenberga, a to schopnost spojovat a vést dialog, byl svorníkem mezi tradicí a otevřeností k novému bez předsudků," řekl prezident. Lidé všech generací a názorů u něj podle prezidenta nacházeli pochopení. "Odešel člověk, který miloval život a svoji zem. Bude chybět," řekl prezident.

Ve svém nadčasovém vnímání běhu dějin Schwarzenberg podle Pavla vždy dokázal rozlišit mezi dobrem a zlem.

13:39 Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla.

Podle prezidenta Pavla bude v Česku chybět druh politické upřímnosti, kterou Schwarzenberg zastupoval. "Měl by být vzorem nám všem, kteří zastáváme volené funkce," dodal.

13:38 Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla.

"Z cest, kterými se mohl v životě vydat, si vybral cestu služby České republice. Přijal ji přes množství jiných příležitostí, které v životě měl. Karel Schwarzenberg nedělal to, co se bude občanům líbit, ale to, co je pro ně dobré. Bral ohled na to, aby stál na správné straně, i když to zrovna nebylo populární," řekl v projevu prezident Petr Pavel.

13:15

"Život je krásný, tato země je překrásná a stojí za to pro ni bojovat. I když je to někdy úmorné," napsala Markéta Pekarová Adamová.

12:59

Lidé sledují přenos z posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.

12:58

Halík považuje Schwarzenberga za někoho, kdo české společnosti pomáhal čelit nebezpečí šovinismu, populismu, "anomie a rozpadu".

12:53

"Na Karlu Schwarzenbergovi mohli všichni vidět, co znamená slovo gentleman.
Nebyl povýšeným mentorem, nýbrž diskrétním inspirátorem vychovávajícím především svým příkladem," řekl kněz Tomáš Halík ke Schwarzenbergovi.

12:40

Když se Karel Schwarzenberg podle Tomáše Halíka po pádu komunistického režimu mohl vrátit domů a byl povolán ke službě vlasti, často se představoval jako lesník a hostinský. "Lesník je ten, kdo se stará o krásu a zdraví přírodního životního prostředí a hostinský pečuje o prostředí, kde je lidem spolu dobře.
Karlu Schwarzenbergovi však přibyl ještě nový, neformální, nicméně důležitý úkol: stal šlechtitelem nastupující garnitury demokratických správců veřejného prostoru," dodal.

12:38

"Významné osobnosti našich dějin dostávají své stálé přívlastky, např. František Palacký - otec národa, Tomáš Garrigue Masaryk - prezident osvoboditel. Myslím, že by Karel Schwarzenberg měl vejít do naší historické paměti jako vychovatel soudobé české společnosti, vychovatel k šlechetnosti. Tento český šlechtic byl šlechtitelem našeho veřejného života," řekl Halík při kázání.

12:37

Kázání za Schwarzenberga vede Tomáš Halík. "Bylo přáním zesnulého, aby se rozloučení s ním v Praze konalo v akademické farnosti, kde nalezl svůj duchovní domov. Tomuto přání za několik dní také vyhovíme. Ale je důstojné a spravedlivé, aby hlavní rozloučení bylo zde, nad hroby našich světců a králů, poblíž schwarzenberské kaple i náhrobku pražského arcibiskupa kardinála Schwarzenberga, významné postavy světové církve v době prvního vatikánského koncilu," uvedl Halík.

12:36

Exprezident Miloš Zeman na posledním rozloučení se Schwarzenbergem.

Bývalý prezident Miloš Zeman na posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.
Bývalý prezident Miloš Zeman na posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. | Foto: ČTK
12:29

Organizace obřadu se řídila přáním zesnulého politika a aristokrata. V katedrále proto zazní československá hymna, lidová píseň Ach synku, synku, svatováclavský chorál, latinský hymnus Dies Irae (Den hněvu) či koleda Narodil se Kristus Pán. Rakev je zahalena do modro-bílé schwarzenberské vlajky, před oltářem jsou vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna i znak rodu.

12:27

Zájemci z řad veřejnosti mohou obřad v chrámu sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Na náměstí se sešly stovky lidí.

12:26 Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová na posledním rozloučení se Schwarzenbergem.

Pohřbu se účastní česká politická reprezentace i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Pohřbu se účastní česká politická reprezentace i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: ČTK
12:21

Lidé sledují zádušní mši za Karla Schwarzenberga. Obřadu se kromě rodiny, přátel a spolupracovníků zesnulého účastní stovky pozvaných hostů - český prezident Petr Pavel i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Pohřeb Karla Schwarzenberga se státními poctami v katedrále svatého Víta. Lidé sledují rozloučení na obrazovce.
Pohřeb Karla Schwarzenberga se státními poctami v katedrále svatého Víta. Lidé sledují rozloučení na obrazovce. | Foto: Jakub Plíhal
12:16

Lidé se přišli rozloučit s Karlem Schwarzenbergem.

12:15

Kázání povede Tomáš Halík, krátkou smuteční řeč pronese prezident Petr Pavel. Po bohoslužbě budou Schwarzenbergovy ostatky převezeny z Pražského hradu na Orlík a v úzkém rodinném kruhu uloženy do hrobky. 

12:01

Z Arcibiskupského paláce vyrazil ke katedrále svatého Víta průvod kněží, kteří se zúčastní mše za Karla Schwarzenberga. Povede ji Jan Graubner.

11:58

Na Hradčanském náměstí sledují příjezdy hostů a čekají na přenos Schwarzenbergova pohřbu desítky lidí, objevil se transparent Karle děkujem.

11:57

Na pohřeb dorazil už i premiér Petr Fiala. Přijel dvěma vozy.

Dorazil premiér Petr Fiala.
Dorazil premiér Petr Fiala. | Foto: Jakub Plíhal
11:52

Přes skoro uzavřené nádvoří právě prošel smuteční průvod se zhruba 40 lidmi.

Pohřeb Karla Schwarzenberga se státními poctami v katedrále svatého Víta.
Pohřeb Karla Schwarzenberga se státními poctami v katedrále svatého Víta. | Foto: Jakub Plíhal
11:35

Na poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem dorazil i exprezident Miloš Zeman. Exprezident Václav Klaus se kvůli rekonvalescenci po covidu nezúčastní.

11:34

Čestná stráž přichází na rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.

11:33

"Chybí mi velmi a nikdy nepřestane. Byl jedním z hlavních důvodu, proč jsem vstoupila do politiky, naučil nás všechny mnohé. Je pro TOP 09 naprosto nenahraditelný," uvedla pro Českou televizi na adresu Schwarzenberga předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

11:25

"Vy nemusíte ani pozvánku ukazovat", říkal před vstupem do hradního areálu pořadatel Miroslavu Kalouskovi, který měl ke Karlu Schwarzenbergovi velmi blízko. Nejen jako politik, ale ještě více jako člověk.

11:24

Na Pražském hradě se začali scházet hosté, kteří se zúčastní zádušní mše za Karla Schwarzenberga. Přišli i přední politici hnutí ANO Karel Havlíček a Alena Schillerová.

Na Pražském hradě se začali scházet hosté, kteří se zúčastní zádušní mše za Karla Schwarzenberga. Přišli i přední politici hnutí ANO Karel Havlíček a Alena Schillerová.
Na Pražském hradě se začali scházet hosté, kteří se zúčastní zádušní mše za Karla Schwarzenberga. Přišli i přední politici hnutí ANO Karel Havlíček a Alena Schillerová. | Foto: Radek Bartoníček
11:08

Na poslední rozloučení přicházejí lidé. Tento muž přijel z Horňácka v horňáckém kroji. "Pan kníže mel k našemu kraji velmi blízký vztah, měl rád naše písničky i samotné lidi. Měl jsem ho také moc rád," řekl Antonín Vrba.

11:08

Místo květinových darů si Schwarzenberg přál, aby jeho příznivci přispěli na obranu Ukrajiny či Maltézskému řádu, jehož byl členem a který se věnuje charitativní činností. Do sbírky v kostele Panny Marie pod řetězem zatím lidé přispěli statisíci korun.

11:06

Akci v Lucerně připravují přátelé a bývalý tým Schwarzenbergovy prezidentské kampaně. V Lucerna Music Baru vystoupí například James Harries, Tornado Lue, Karpatské Chrbáty, Už jsme doma. V galerii Lucerny se uskuteční výstava snímků Schwarzenberg. V kině Lucerna promítnou filmy ze Schwarzenbergova života Můj otec, kníže, Chůze lesem a Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde!

11:05

Průvod s rakví se na cestě od oltáře zastaví u Schwarzenberské kaple, zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Při odjezdu z areálu Hradu se vůz se Schwarzenbergovými ostatky v doprovodu policejních motocyklů krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí. Krokem projede okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík. Tam budou už zpopelněné ostatky uloženy do rodinné hrobky.

11:05

Vláda souhlasila s tím, že ceremoniál v katedrále doprovodí státní pocty. Při skládání jednotlivých částí loučení vycházeli jeho organizátoři z přání zesnulého. V katedrále tak má zaznít československá hymna či koleda Narodil se Kristus Pán.

Vzpomínku na zemřelého pronese prezident Petr Pavel. Mši bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, spolu s ním ji budou sloužit Tomáš Halík, Václav Malý, Ladislav Heryán a další biskupové. Čtení přednese synovec zesnulého Ferdinand. 

11:04

Katolický obřad budou moct zájemci sledovat prostřednictvím přímého přenosu na Hradčanském náměstí. Přenos se chystají vysílat také všechny hlavní tuzemské televize. Oslavou života populárního politika pak má být odpoledne a večer koncert "Karel žije dál" v paláci Lucerna.

11:02

Zádušní mše začne v poledne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Obřadu se zúčastní z bezpečnostních a kapacitních důvodů vedle rodiny jen pozvaní hosté, mezi nimi například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, přední příslušníci evropské šlechty, diplomaté a politici. 

11:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu z posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem.

Mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě začne ve 12 hodin, obřad proběhne se státními poctami. Od 16 hodin bude rozloučení pokračovat akcí "Karel žije dál" v pražské Lucerně.

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 12. 2023 14:36
 

Právě se děje

Další zprávy