Boletice - Řídí ústav pro děti, které mají na svědomí smrt jiného člověka. V Boleticích na Děčínsku, kde bylo v roce 2004 vybudováno první dětské "vězení", je nyní takových dětí pět.
Je možné, že brzy přibude další - třináctiletý hoch, kterého policie podezřívá, že v Nových Dvorech-Ovčárech na Kutnohorsku zabil čtyřleté dítě. Jestli se do Boletic tento poslední český případ násilné smrti z rukou dítěte dostane, není jisté.
Pokud ano Žejdl věří, že šance takové děti napravit existuje. "Je reálná jejich náprava, jsou ještě v rozvoji osobnosti. Stejně, jako se ze slušného člověka může stát zločinec, tak ze zločince lze udělat slušného člověka," řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
PŘEČTĚTE SI: Život dětských vrahů: vězení je vždy nečeká |
Ředitel Žejdl několikrát odpovídal na otázku, proč se z dítěte stane "kriminálník"? Tvrdí, že klíčový je vliv rodiny: "Ve speciálním oddělení nemáme žádného klienta z tzv. normální rodiny."
Zároveň ale dodává, že vinu může nést například i škola. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že se určitým dílem na tom mohou podílet pedagogové, když nevemou v úvahu rozdíl v rozumových předpokladech a mají na všechny děti stejné požadavky bez ohledu na intelekt," dodal Žejdl.
Mnozí experti zabývající se malými delikventy říkají, že vězení není pro každý takový případ vhodné, protože mnozí z takzvaných dětských vrahů potřebují spíše citlivou pomoc než věznění.
Co si o tom myslí Jaroslav Žejdl, ředitel zařízení v Boleticích? Přečtěte si jeho odpovědi.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:03Autor: Věra Pospíšilová
Otázka: Lze vystopovat preventivně společné znaky těchto dětí - vrahů, aby je bylo možno zařadit do rizikové skupiny a pomoci rodičům docházet na psychoterapii či jiné aktivity. Jsou však tyto děti spíše z rozvrácených nefungujících rodin nebo ne? Potom prevence samozřejmě není jednoduchá.Děkuji za odpověď.
Jaroslav Žejdl: Dobrý den, jsem připraven odpovídat na vaše dotazy.
Tyto děti mají zhruba 80-90% shodných znaků, jeden z těch velmi výrazných je, že jsou spíše průměrného a podprůměrného intelektu, téměř většina z nich má medicínskou diagnostiku z oboru psychiatrie a neurologie přičemž trpí i některými dalšími nemocemi jako jsou astma apod. Prakticky žádný z našich klientů nemá úplnou rodinu. U většiny by se dala použít diagnostika rozvrácených. Většina jich pochází z rodin, kdy prožívají období sociální nedostačivosti a jsou to rodiny nízkopříjmové, po stránce materiálních vybavení nebývají na běžné úrovni.
Naše role v pomoci rodičům je velice omezená. Péče o takovéto rodiny je v pravomoci sociálních pracovnic a kurátorů, takže my s tou rodinou pracujeme, zveme je sem. Mají možnost sem kdykoliv přijet, ale jezdí sem velmi omezeně.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:12Autor: Katka
Otázka: Pane řediteli, myslíte si, že by měli kromě dítěte, které něco takového spáchá a je tedy zavřeno do "dětského vězení",nést odpovědnost i rodiče dítěte - vraha?
Jaroslav Žejdl: Samozřejmě, že by rodiče měli nést odpovědnost, ale měla by to být jen určitá odpovědnost v rámci naší legislativy a mělo by to být přísně individuální. V některých případech se rodiče podílejí na vzniku delikvence, v jiných případech to může být, že je dítě nemocné, nebo že ho ovlliňuje nějaká parta, která má protispolečenské cíle. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že se určitým dílem na tom mohou podílet pedagogové, když nevemou v úvahu rozdíl v rozumových předpokladech a mají na všechny děti stejné požadavky bez ohledu na intelekt. Měli by rodiče nést zodpovědnost v případě, že nezabezpečují jeho řádnou výchovu a nedbají na docházku do školy. Zcela jednoznačně by měla být intenzivnější péče sociálních pracovnic a kurátorů, ale to za současné situace ani být nemůže, když má na starost v průměru 300 klientů.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:16Autor: - Helena
Otázka: Pane řediteli, myslíte si, že se stav "malých vrahů" zvýší a jaký je nejčastější důvod těchto dětí? děkuji.
Jaroslav Žejdl: Nemyslím si, že počet nezletilých dětí, které by spáchaly trestný čin, že by se nějak rapidně měl zvyšovat.
Nejčastějším důvodem je určitá psychiatrická zátěž jedince, že nedokáže rozezenat nebezpečí. Téměř 100% je zároveň diagnostikováno psychiatricky. téměř u všech je diagnostikována agresivita a z ní pak plynoucí agresivní jednání.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:19Autor: Blanka
Otázka: Myslíte si,že mají vliv na agresivitu dětí filmy plné násilí a krve i v kreslených filmech pro nejmenší je podle
mého názoru moc násilí,střílení a pod.
Jaroslav Žejdl: Nemyslím si to, jsem o tom přesvědčen. V praxi se stalo mnohokrát, že ve filmu někdo utíká a oni to pak napodobují, napřílad si smotají prostěradlo a pokusí se utéci.
Televizi mají klienti povolenou, ale filmy, kde je značné násilí podléhají určitému výběru podle individuálního stavu klienta.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:21Autor: michal
Otázka: dobry den, souhlasite s tim ze pri taovych cinech jako vrazda... by mel nasilnik mit cisty trestni rejstrik ? omlouvat muzeme kradez nekde v hypermarketu ale vrazdu ktera byva casto naplanovana ? trochu paradox chranit vraha, misto toho abychom pred vrahem chranili spolecnost.
Jaroslav Žejdl: Nesouhlasím s tím. Dokonce bych doporučoval, abychom si vzali příklad ze Skotska či Aniglie, kde jsou děti odpovědny za své činy od 10 let. Výkon trestu se však nevykonává ve věznicích, nýbrž ve speciálních zařízeních. Se snížením hranice trestní odpovědnosti souhlasím, ale aby se ten trest nevykonával ve věznici, nýbrž ve školském a sociálním zařízení.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:23Autor: Svatopluk
Otázka: Dobrý den, jak je možné, že nejsou trestaní rodiče za zločiny svých dětí? Mají za ně přece plnou zodpovědnost! Kde to jsme, že policisté případy odkládají pro nízký věk pachatelů? A kde jsou náhrady způsobených škod? Děkuji
Jaroslav Žejdl: Je to v tom, že nejsou trestně odpovědní. Policie ani státní zástupce nemůže nic udělat, taková je současná legislativa. Náhradu škody je možné uplatňovat.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:29Autor: michal
Otázka: zajimalo by me jaky tam vlastne panuje rezim? mohou maly vrazi chodit na vychazky do okoli ? jak je zajisteno aby neutekli a neudelali nekde neco podobneho ?a co si myslite o moznosti napraveni techto deti kdyz v tak malem veku jsou schopny vrazdit je vubec mozne ocekavat nejakou napravu ?
Jaroslav Žejdl: Režim je obdobný jako v jiném internátním zařízení, leč je výrazně intenzivnější i co do počtu pedagogických pracovníků, který je dvojnásobně vyšší a počet dětí, na které působí je zhruba třetinový, než jaký je na školách. Řídíme se zásadně zákonem č. 109 a vyhláškou. Tito jedinci nemají z hlediska zákona zakázány volné vycházky. Například tuto neděli vyrazili na výlet na kolech 2 klienti, byli s nimi ale tři pedagogové, u kterých jsou předpoklady, že kdyby dítě začalo utíkat, tak včas zasáhli. Z oddělení extrémních poruch chování, kde tedy dětští vrazi jsou, za dva roky fungování oddělení ještě nikdo neutekl. Letos byla celá tato skupina na týden na lyžařském výcviku a nedošlo k žádnému útěku ani negativnímu jevu. Intenzivní činnost s nimi je základem jejich resocializace.
Jsem přesvědčen o tom, že náprava je možná, ale jedině prostřednictvím intenzivní, idividuální a komplexní péče.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:38Autor: Svatopluk
Otázka: Proč nejsou naše nápravná zařízení trestem pro násilníky? Spíše to připomíná komfortní ubytovnu, zločinci se tak trestu nebojí a nerozpakují se páchat takřka cokoliv. Společnosti tak škodí dále i za mřížemi - viz nemalé náklady na vězně, které jsou nevymahatelné. Děkuji
Jaroslav Žejdl: My nejsme vězení, jsme školské zařízení pro výkon ochranné výchovy pro děti s extrémními poruchami chování. Právě u těchto nedospělců, kdy není biologický, psychický vývoj, je třeba pokračovat v individuální péči. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby mohly být tyto děti umísťovány do profesionální rodiny. Ta možnost tu je, ale nikdo je nechce, protože jsou nebezpeční.
Náš úkol není trestat, ale zajistit, aby dítě, když od nás odejde v 18 letech normálně chodilo do práce a osvojilo si základní návyky, aby se v životě uplatnilo. Proto se vyplatí investice do péče o ně.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:47Autor: Petra Kadlecová
Otázka: Dobrý den, pane řediteli, mohl byste, prosím, v krátkosti popsat, jak vypadá život dětí ve Vašem zařízení? Např. zda se účastní nějakých terapií, zda se vzdělávají, popř. pracují, zda mají možnost věnovat se nějakým koníčkům apod. Děkuji.
Jaroslav Žejdl: Oddělení extrémních poruch chování i přesto, že je v samostatném křídle budovy, má stejný režim, jako ostatní klienti. Budíček mají individuálně podle začátku školy, tak aby stihli snídani, hygienu apod. Rozcvičku nemají. Všichni chodí do základní školy na území ústavu. Každý má individuální plán na výchovu i na vzdělávání. Po obědě je program až do osmi hodin. Arteterapie, muzikoterapie a všechny druhy sportů. Každý den se dostanou mimo zdi ústavu minimálně na hodinu. V pozdním odpoledni je příprava na vyučování, které věnujeme velkou pozornost, jde v podstatě o doučování. Večerka není stanovena pevně mezi 21-22 hodinou.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:50Autor: zbyněk
Otázka: Chtěl bych se zeptat, jestli nenese za výchovu dětí hlavní zodpovědnost jeho rodina. A také: není na čase vymyslet novou legislativu? Třeba snížení trestní odpovědnosti? Na 12 let? Na 10 let???
Jaroslav Žejdl: Samozřejmě, že je na čase snížit trestní odpovědnost, ale s podmínkou, že bude zachována u nezletilců komplexní vzdělávací a výchovná péče, nikoliv jen vězeňský režim. V případě, že nebudou dále vzdělávání a vychovávání, tak z nich "vyrobíme" bezdomovce a nekvalifikovanou pracovní sílu.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:56Autor: rodička
Otázka: Pane řediteli, jaký je Váš názor na vliv dnešní společnosti, systému a výchovy mládeže na její trestnou činnost a potažmo případně i na uchýlení se k takovému násilí jako je vražda.
Děkuji za uspokojivou odpověď.
Jaroslav Žejdl: Kardinál Vlk prohlásil, že máme mnoho institucí zabývající se právy, ale žádné, které se zabývají povinnostmi. S tím souhlasím. Děti a mládež zapomínají, že kromě práv mají i povinnosti.
Školy nemají možnost účinně prosadit, aby děti chodily do školy, nerespektování osobností pedagogů. Samozřejmě jsem přesvědčen o tom, že je v nedostatečné míře uplatňována prevence. Aby ty děti byly pozitivně zaměstnány, to začíná od sociálníchpracovníků, výchovných poradců, učitelů. Možná je nedostatek síť středisek výchovné péče, kde pracují s dětmi s poruchami chování.
Odpovězeno: 18. 04. | 11:58Autor: Richard
Otázka: Nebylo by lepší takovéto lidi doživotně izolovat? Když někdo spáchá brutální vraždu ve třinácti je odpadem společnosti a podle mne by už neměl nikdy dostat šanci vrátit se na svobodu. Nebo si myslíte, na základě Vašich osobních zkušeností s těmito lidmi, že je reálně možná jejich náprava? Děkuji.
Jaroslav Žejdl: Je reálná jejich náprava, jsou ještě v rozvoji osobnosti. Stejně, jako se ze slušného člověka může stát zločinec, tak ze zločince lze udělat slušného člověka.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:01Autor: Jenny C.
Otázka: PROC zabijely deti ktere se nachazeji v ustavu v Boleticich? A co delat pro to aby deti nezabijely?
Jaroslav Žejdl: Je to souhrn příčin, každé se dopustilo tohoto činu z různého důvodu. Počínaje sexuální patologii, konče tím, že to udělal v alkoholovém opojení.
Je důležité se zaměřit ve větším rozsahu na prevenci a zejména na takzvaně správně fungující rodinu.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:03Autor: michal
Otázka: jaky vlastne mate personal ? je v techto zarizenich nejaky specialni nebo jako v kazde veznici ?
Jaroslav Žejdl: Toto zařízení se nedá srovnávat s vězeňskou péčí. U oněch 12 dětí pracuje celkem 32 pedagogických pracovníků, počínaje asistenty, učitely, speciálními pedagogy, psychiatrem a psychologem. Z toho jsou tři ženy, našim cílem je, aby jejich počet byl vyšší. Ženský vzor je nutný.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:07Autor: rajka
Otázka: Čím to je, že dříve nebylo o dětských vrazích slyšet a nyní jich každoročně přibývá? Bude se nárůst každoročně zvyšovat dle vašeho názoru?
Jaroslav Žejdl: Jak jsem již odpovídal, nedomnívám se, že by se počet dětských vrahů zvyšoval. Ale míra agrese u dětí stoupá.
Našim zařízením prošlo více jak pět vrahů, kteří byli dříve zařazeni do běžných skupin. Možná vznik našeho speciálního oddělení před dvěma lety zvýšil zájem veřejnosti o tuto skupinu dětí.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:08Autor: michal
Otázka: zajimalo by me co se deje s temi detmi kteri k vam prijdou a dosahnou plnoletosti ? prejdou do normalni veznice nebo se normalne pusti mezi lidi ?
Jaroslav Žejdl: Pokud nic nespáchají dál, tak se pustí zpět mezi lidi. Rozhoduje o tom soud.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:12Autor: JJAANNAA
Otázka: Jak byste v procentech vyjádřil úspěšnost terapie na propuštěných "dětech"? Budou se jejich činy opakovat?
Jaroslav Žejdl: Z hlediska dlouhodobého sledování úspěšnosti dětí, ke kterému však nemáme dostatečné podmínky kvůli ochraně osobních dat, vyplývá, že zhruba 50% dětí je takzvaně úspěšných v životě.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:14Autor: Martina
Otázka: Pěkný den pane řediteli,
chtěla bych se zeptat jaké jsou tresty resp. postihy za útěky z diagnostických zařizení, a jak předcházíte tomu aby k nim nedocházelo. Děkuji za odpověď
Jaroslav Žejdl: Děti z tohoto speciálního oddělení neutíkají. "Trestal" bych je intenzivnějším působením na ně, a třeba něco nadstandartního - omezil bych některé výhody. "Oddělenou" místnost, která je dle zákona možná, jsem zrušil.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:15Autor: Nika
Otázka: Dobrý den. Mají děti u vás něco společného, například nefungující rodinu? Nebo jsou tam i tací, jejichž rodinné prostředí by se zvenku dalo označit jako "normální"?
Jaroslav Žejdl: Ve speciálním oddělení není žádný klient z tzv. normální rodiny.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:16Autor: Arne
Otázka: Dobrý den pane Žejdl, jak se máte? A.
Jaroslav Žejdl: Děkuji, jde to.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:18Autor: J. Pecka
Otázka: Proč jsou tak utajována data mladistvých vrahů? Přece jestliže dotyčný je schopen vraždit, musí být společnost informována o koho jde, aby se mohla bránit. Takováto státní "tajemství" o mladistvích vrazích slouží k čemu?
Jaroslav Žejdl: Považoval bych za žádoucí, aby v rejstříku trestů byl tento údaj zaznamenán.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:20Autor: Martin
Otázka: Jaký je váš názor na to, že v ústavech jsou smícháni např. delikventi (jejichž pobyt má za cíl ochránit před jejich konáním společnost) a lidé z problémových rodin, kteří nic nespáchali, ale mají smůlu, že nemohou vyrůstat v přirozeném prostředí. Rýsuje se úplné oddělení těchto dvou skupin?
Jaroslav Žejdl: V našem ústavu tomu tak není. "Problémoví" jsou odděleni od ostatních.
Odpovězeno: 18. 04. | 12:25Autor: Honza
Otázka: Dobrý den! Věříte, že je možné nezletilé nebo mladistvé vrahy převychovat tak, že se po propuštění z vašeho vězení budou chovat tak, aby se už do žádného nedostali?
A jak nahlížíte na různé aktivisty, kteří se starají o to, jestli těm "chudáčkům" náhodou něco nechybí?
Děkuji a přeji pěkný den.
Jaroslav Žejdl: Určítá část našich klientů může žít po odchodu z ústavu takzvaným normální způsobem života, založí rodinu, budou chodit do práce a budou mít, kde bydlet. Naopak bylo by ode mne neodpovědné, kdybych se domníval, že to budou všichni.
Na "aktivisty" tohoto typu nahlížím pozitivně, pokud se jim snaží pomoci a jsou jim průvodci životem. Mohou se na ně kdykoliv obrátit. Vycházím z toho, že spousta sebevražd by nemusela být, pokud by ten člověk měl možnost, za kým jít, na koho se obrátit.
Děkuji za zájem a loučím se s vámi.