On line: kdo měl pravdu, muž, či žena?

Redakce DOM
8. 3. 2007 13:00
Praha - Emancipace žen: V dnešní době věc zbytečná? Nebo je naopak načase zbavit slovo feminismus pejorativního nádechu? Co řekl DUEL ?
Marcela Linková versus Oldřich Voženílek, aneb ženy proti mužům.
Marcela Linková versus Oldřich Voženílek, aneb ženy proti mužům. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Duel je jedinou debatou na českém internetu, ve které si pozvané osobnosti pokládají otázky v přímém přenosu sobě navzájem.

Duel na Aktuálně.cz je diskusí bez moderátora, v níž tazatelem a dotazovaným je přímo dvojice osobností. "Hovoří" spolu on-line - každý ze své oddělené místnosti, od svého počítače.

Foto: Aktuálně.cz

 

V dnešním Duelu - pořádáném na připomínku Mezinárodního dne žen - se utkali Marcela Linková a Oldřich Voženílek.

Představení soupeřů

Marcela Linková je označována za osobnost "mladší generace feministických kritiček vědy". Působí na oddělení gender a sociologie Sociologického ústavu Akademie věd. Dlouhodobě kritizuje nízký podíl žen-výzkumnic a vědkyň.

Ptejte se dnešních hostů
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ptejte se dnešních hostů

Debata týdne

Tvrdí, že není od věci přemýšlet o zavádění zákonem stanovených kvót pro účast žen ve veřejném životě. "Kvóty se jako základ pro srovnání startovací pozice žen osvědčily především ve skandinávských zemích...," řekla před časem týdeníku Reflex.

Za základní věc však považuje nastartování genderové výchovy - ve školách, ve vědě, všude by si měl člověk začít uvědomovat, že gender ve současné kultuře významně ovlivňuje jeho společenský status. "Tato společnost prostě stanovuje určitou mužskou a ženskou roli, tradičně cosi od obou pohlaví očekává. Může se třeba ukázat, že ani po letech, když si tohle obě pohlaví uvědomí a naučí se s tím nově žít, se nic nezmění. Třeba je to opravdu 'normální'. Ale musíme se to dozvědět nějak jinak než z maskulinní kulturní tradice. Protože to tak také být nemusí."

Oldřich Voženílek je tiskovým mluvčí Českého svazu mužů - tedy sdružení, které: "hájí zájmy heterosexuálních mužů, tedy těch 96 procent mužů, kteří se stýkají s ženami, vyhledávají je, je pro ně biologicky přirozené žít se ženou, plodit potomstvo, zastat roli otce a pečovat o rodinu."

Voženílek odmítá "falešné evergreeny o ponížení a útisku žen v Čechách", výroky feministických spolků označuje s nadhledem za bludy a chiméry. A představa kvót pro ženy? "Občanům (a především ženám) je vcelku jasné, že žena má v rodině i ve společnosti to postavení, které si sebevědomě vlastním úsilím vytvoří, že jí není ani ta nejlepší pozice předem zapovězena, ale také jí nemůže být bez dalšího darována."

Kdo z nich má podle vás pravdu? Kdo umí své názory lépe vyargumentovat? Posuďte podle DUELu, v němž si Linková a Voženílek hodinu pokládali navzájem otázky.

DUEL začal ve 12 hodin a trval hodinu, přednost v pokládání otázek dostala žena. Po půl hodině se role tazatelky a dotazovaného otočily.

Ptali jste se i vy

Do Duelu zasáhly i čtenáři. V čase, kdy jeden z hostů čekal v tříminutové lhůtě na odpověď od soupeře, odpovídal na Vaše otázky. Odkazy na články, v nichž jsou odpovědi dnešních protagonistů Duelu, naleznete v infoboxu výše.

Takový byl dnešní DUEL:

08. 03. | 12:01

Marcela Linková: Jaká je vaše oblíbená filmová hrdinka?

Oldřich Voženílek: Princezna Maruška.

08. 03. | 12:07

Marcela Linková: Na vašich stránkách uvádíte, že Liga vznikla, protože vznikla potřeba - v odpověď na různé feministické a rovnopříležitostní aktivity. Není to ale spíše tak, že liga je odpovědí na dramaticky se měnící podmínky, které se vztahují k maskulinitě a k tradiční mužské roli?

Oldřich Voženílek: Nevím, jakou Ligu máte na mysli. My žádnou Ligou nejsme. My dáváme stejný prostor k vyjádření lidem obojího pohlaví.

08. 03. | 12:10

Marcela Linková: Omlouvám se za nepřesný název. Zajímala by mě ovšem odpověď - váš názor - na nutnost aktivit, které hájí zájmy mužů.

Oldřich Voženílek: Snažíme se hájit zájmy oprávněné a rozumné bez ohledu na to, kdo je jejich nositelem. Jsme daleko více na straně slušné ženy než neslušného muže.

08. 03. | 12:13

Marcela Linková: To mi ale vůbec neodpovídáte na otázku: Snaha hájit zájmy mužů se opírá o to, že mezi všemi aktivitami feministických a ženských organizací se ztrácí zájmy mužů. Moje otázka zněla, jestli tyto snahy hájit mužské zájmy nejsou ale důsledkem toho, že se změnila očekávání a role mužů ve společnosti? A ty tradiční vlastně přestávají fungovat...

Oldřich Voženílek: Problém je, že tyto Vaše subjektivní postoje, postřehy, priority vydáváte za "vědecky" zjištěná a doložená obecně platná pravidla. Nemohu Vám přeci říci, jak bychom chtěli řešit problém, který podle nás vůbec neexistuje.

08. 03. | 12:18

Marcela Linková: Zjevně vidím, že na tuto otázku nechcete odpovědět. Tak tedy jinou. Stavíte se negativně k řešení problematiky sexuálního obtěžování?

Oldřich Voženílek: Na Vaši otázku jsem odpověděl. Mohu jen zopakovat, že žádné specificky mužské zájmy neexistují, a nelze je tedy hájit. Na sexuálním obtěžování mé vlastní osoby mi doposud nikdy nic nevadilo. Máte-li na mysli to, o kterém hovoří zákoník práce, pak je samozřejmě odsuzuji stejně jako důkazní břemeno zaměstnavatele.

08. 03. | 12:22

Marcela Linková: Jaký vidíte problém s tím, že by důkazní břemeno měl nést zaměstnavatel?

Oldřich Voženílek: Negativní tvrzení nelze dokazovat. Máte-li kupříkladu prokázat, že jste včera ve dvě hodiny odpoledne nebyl v Domažlicích, můžete to dokazovat pouze pozitivně, tedy například tak, že jste v tu dobu byl ve Zlíně. Jak chcete dokázat, že se něco nestalo?

08. 03. | 12:26

Marcela Linková: Jde přeci o to, že v častých případech je osoba, která zažívá sexuální obtěžování, v nerovné pozici. Například zaměstnankyně vůči šéfovi. A v této pozici má podstatně obtížnější možnosti dokazování včetně nerovnosti v důvěryhodnosti odpovědí a čistě moci... Mám otázku: Na vašich stránkách uvádíte, že feminismus je ideologie. V tom případě bychom ovšem za ideologii museli považovat i teorii demokracie a liberalismus a - feminismus je přeci součástí tohoto osvícenského emancipačního projektu. Proč se tedy domníváte, že feminismus je ideologie?

Oldřich Voženílek: Nesdílím Váš názor na obtížnost dokazování sexuálního obtěžování. Dá se předpokládat, že takové chování se opakuje. Od jeho druhého případu na ně lze být připraven. Feminismus považuji za důkaz pravdivosti názoru francouzského dramatika Chamforta, že: "Ať muži smýšlejí o ženách jakkoli zle, není ženy, která by o nich nesmýšlela ještě hůř."

08. 03. | 12:35

Nyní se role mění: Ptát se bude Oldřich Voženílek:

08. 03. | 12:37

Oldřich Voženílek: Máte přehled o tom, kolik má genderová katedra studentů a kolik je z toho dívek a kolik je z toho chlapců?

Marcela Linková: Převážná většina studentů jsou studentky.

08. 03. | 12:39

Oldřich Voženílek: Dokázala byste to nějak kvantifikovat, aby měli čtenáři jasnější představu? A můžete přidat i počet a genderové složení pedagogů?

Marcela Linková: Odkáži vás - i čtenáře - na webové stránky katedry. www.fhs.cuni.cz/gender a tam naleznete informace o pedagogickém složení katedry. Vzhledem k tomu, že nejsem členkou katedry, nevím přesně, kolik studentů a studentek na ní studuje.

08. 03. | 12:43

Oldřich Voženílek: Co si myslíte o aktivitách sufražetek?

Marcela Linková: Vždyť už žádné nejsou. Sufražetky bojovaly za volební právo žen (od slova suffrage). Vzhledem k tomu, že ve Velké Británii ženy po 1. světové válce ženy volební právo dostaly, nevím, k čemu přesně odkazujete?

08. 03. | 12:47

Oldřich Voženílek: Vy opravdu žádné novodobé sufražetky kolem sebe nevidíte? Mohla byste vysvětlit, v čem spatřujete rovnost příležitostí?

Marcela Linková: Rovnost příležitostí je pro mě spíše politický "program", který vychází z toho, že zdroje nejsou mezi určité společenské skupiny spravedlivě a rovnoměrně rozdělovány. A z toho plyne nutnost a poptávka příležitosti vyrovnávat. Netýká se to pouze žen a mužů, ale i dalších znevýhodněných skupin. Asi by se dalo těžko namítat něco proti programům, které se snaží vytvořit rovné startovací pozice pro děti, které nastupují školní docházku, a protože vyrůstají v rodině, která třeba nemá takový sociální a ekonomický kapitál, tak nemohou rozvíjet své dovednosti ve stejné míře.

08. 03. | 12:53

Oldřich Voženílek: Máte dobrý pocit, když Vám někdo řekne, že Vám to sluší? Nepovažujete to za nemístné?

Marcela Linková: Když mi to řekne kamarádka nebo snoubenec, tak se mi pochopitelně rozsvítí úsměv na tváři. Když to ovšem slyším mimo kontext, uprostřed debaty, tak to mohu někdy považovat za nevhodné.

08. 03. | 12:57

Oldřich Voženílek: Dokázala byste nějak určit, kdy se zdvořilost mění v sexuální obtěžování?

Marcela Linková: Naprosto jasné je, že v okamžiku, kdy se člověk explicitně vymezí vůči určitému chování - a to chování pokračuje, tak se jedná o nevyžádané chování. Jiná věc jsou projevy sexuální povahy, které probíhají v nerovných vztazích, kdy dotčená osoba může mít pocit, že negativní vymezení by mohlo mít nějaké špatné důsledky. S tímto si myslím se potýkají ve všech zemích, kde se sexuální obtěžování snaží řešit.

08. 03. | 13:04

Oldřich Voženílek: Máte dnes sváteční náladu?

Marcela Linková: Ráno jsem ze srandy přítelovi říkala, že večer budeme slavit - oba.

 

Právě se děje

Další zprávy