Omezení soudní moci: Větší slovo získá ministr

ves, mp
4. 2. 2008 14:57
Bude možné navrhnout odvolání soudních funkcionářů
Ministr spravedlnosti Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Pospíšil. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda odsouhlasila plán ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který chce zavést možnost odvolávat soudní funkcionáře.

Odvolat předsedu či místopředsedu soudního senátu by mohl kárný senát při Nejvyšším správním soudu, v němž by zasedali kromě soudců i jiní právníci z řad notářů či advokátů.

Původně Pospíšil plánoval, že by předsedy soudů odvolával přímo ministr, ale proti tomu se postavil Ústavní soud. Proto navrhl kompromis.

"Politik pouze navrhuje, odvolání činí kárný senát. Vycházíme tak vstříct stanovisku Ústavního soudu," uvedl na dnešní tiskové konferenci vlády Pospíšil.

Návrhy na odvolání předsedů soudů tak může podat například právě ministr spravedlnosti, prezident republiky či ombudsman.

Vyřešíme neodvolatelnost soudců, věří Pospíšil

"Pokud návrh projde, podaří se nám odstranit jeden z problémů českého právního řádu, což je faktická neodvolatelnost předsedů soudů," zhodnotil návrh Jiří Pospíšil. 

Prezidentovi Soudcovské unie Jaromíru Jirsovi se ale tato iniciativa nelíbí. "Tady se neshodneme. Nevím, proč mají mít soudci jiná pravidla než poslanci. Ti také rozhodují sami, zda v mandátovém a imunitním výboru vydají policii poslance Vomáčku nebo ne," říká Jirsa.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Navrhněte si trest sami, nabízí Pospíšil pachatelům

Novleu kritizuje také opozice. "Čekala jsem změnu, která dá zárodek vzniku soudcovské samosprávy, o čemž tady nemůže být řeč. Je to průnik moci výkonné do moci soudní," uvedla stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Pospíšil chce přitvrdit i podmínky pro soudce, u kterých by se kárná provinění opakovala. Těm by hrozilo takzvané řízení o nezpůsobilosti soudce k výkonu funkce.

Přísnější má být i maximální trest. Nyní může kárný senát soudci strhnout čtvrtinu z platu, nově by to měla být polovina.

Soudci: Novela neřeší to podstatné

Soudcům na novele vadí především to, že neřeší zásadní problémy soudcovského stavu, a to nutnost zcela změnit model justice.

"Soudci jsou reprezentanti jedné z ústavních mocí a musí mít vlastní reprezentativní orgán, stejně jako exekutiva má vládu a jako poslanci a senátoři mají dolní a horní komoru parlamentu," uvedl Jirsa.

Soudcům vadí i fakt, že exekutiva má u nás na soudy příliš velký vliv. Jsou proti tomu, aby předsedy soudních senátů jmenoval ministr spravedlnosti. Podle Soudcovské unie je to v Evropě velmi neobvyklé.

 

Právě se děje

Další zprávy