Olaši mlčeli a zmátli soud. Střelec zůstal neznámý

Lenka Smyčková
10. 12. 2008 12:07
Proces znesvářených klanů olašských Romů skončil překvapením

Brno - Naposledy - a za mimořádných bezpečnostních opatření - stanuli před Krajským soudem v Brně členové znesvářených klanů olašských Romů. Z rozsudků za napadení a postřelení Josefa Lakatoše se radovali.

Dostali totiž tresty v maximální výši patnácti měsíců vězení. Jeden dokonce vyvázl jen s trestem veřejně prospěšných prací, dva byli zproštěni viny.

Soudu se nakonec nepodařilo prokázat, kdo z obžalovaných vlastně střílel. Většina členů komunity před soudem mlčela nebo tvrdila, že si na to nevzpomíná.

Obžalovaní popírali, že na místě vůbec byli. A ti, kteří za střelce označili Ladislava Daniše, byli soudem shledáni jako nedůvěryhodní.

Spokojení Romové z ostravského klanu se tak vzdali práva na odvolání. Odvolal se ale státní zástupce Ivan Hrazdira.

Postřelený si na střelce nevzpomínal

Jediný, kdo zpočátku jasně tvrdil, že střílel Daniš, byl sám Josef Lakatoš a jeho manželka. Jenže Lakatoš výpověď stále měnil a znalci ho označili za bájivého jedince.

Byl by to příběh obyčejné
Byl by to příběh obyčejné | Foto: Jan Langer

"Nechci ublížit sobě ani nikomu jinému," opakoval neustále soudci Jiřímu Stýblovi, který jej předvolal jako svědka.

"Má tendence zkreslovat. Pojímá realitu vypravěčským stylem, něco si přibarví, vyloží jinak," řekl o Lakatošovi psycholog Zdeněk Kolařík.

A soud neuvěřil ani manželce postřeleného. Jednak prý byla v době střelby tma, a tak nemohla nikoho vidět, jednak svou věrohodnost popřela v některých následujících telefonátech.

Nevěrohodní byli podle soudce Stýbla i ostatní svědci. Mimo jiné měli všichni záznam v trestním rejstříku.

Olaši dosáhli svého. Po svém

Uzavřenost Olachů ztížila práci už zpočátku policistům. A podle původních předpokladů se Olachům zapíráním, bájením a krytím členů sice rozhádané, ale přece jen komunity podařilo nakonec i u soudu dosáhnout velmi nízkých trestů.

Romům totiž vadila už skutečnost, že se případ dostal před "bílý" soud. Chtěli si záležitost vyřešit po svém a uvnitř komunity.

Postřelením Josefa Lakatoše vyvrcholily před rokem za léta nastřádané spory mezi ostravskou a brněnskou komunitou olašských Romů.

Lucián Daniš je velmi mladý. Má ale dvě děti a jejich matka od něj utekla k jinému muži. Tím vše začalo
Lucián Daniš je velmi mladý. Má ale dvě děti a jejich matka od něj utekla k jinému muži. Tím vše začalo | Foto: Jan Langer

Lakatošova dcera Nikola utekla od svého přítele a otce jejích dvou dětí Luciána Daniše k jinému muži. Za to Luciánova rodina požadovala vrátit sedmdesát tisíc korun, které za nevěstu vyplatila. Ty ale dodnes nedostala - a kvůli tomu vypukla mezi Olachy válka, vrcholící několika rvačkami, únosem a nakonec střelbou v Prostějově.

Za napadení Lakatoše byli obžalováni Ladislav Grulo, Jiří Daniš, Lucián Daniš, Richard Rafael a za postřelení Ladislav Daniš.

Podle obžaloby přijeli do Prostějova, nad ránem vnikli do bytu, kde spal, začali jej mlátit dřevěnými holemi a Ladislav Daniš ho pak postřelil do břicha. Stejně to Lakatoš a jeho žena vylíčili policii.

Státní zástupce chtěl pro násilníky několikaleté tresty, pro údajného střelce to bylo až dvanáct let.

 

Právě se děje

Další zprávy