Okamura: Pelikán je neschopný, chce škodit ANO. Kvůli výroku o fašistické SPD podám trestní oznámení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 21. 2. 2018 14:58
Šéf Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura podává trestní oznámení na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. "Po komunikaci s právníky podáme na pana ministra trestní oznámení, neboť je nutné hájit půl milionu voličů SPD a tisíce našich členů před sprostotou podobných výroků," napsal Okamura.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura  podává trestní oznámení na ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikánana. Okamurovi vadí ministrovo prohlášení pro on-line deník Aktuálně.cz, že SPD je fašistická strana.

"Po komunikaci s právníky podáme na pana ministra trestní oznámení, neboť je nutné hájit půl milionu voličů SPD a tisíce našich členů před sprostotou podobných výroků," napsal redakci Okamura, podle nějž je ministr spravedlnosti v demisi "neschopný" a svůj resort "nezvládá". 

"Smyslem podobných prohlášení pana ministra Pelikána je především poškodit hnutí ANO a zabránit smysluplnému a konstruktivnímu jednání o sestavení nové vlády," napsal Okamura.

"Nestojí mi to za komentář," reagoval na Okamurovo oznámení Pelikán.

Ministr spravedlnosti předtím v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že v případě, kdy jeho stranický šéf a premiér v demisi Andrej Babiš dohodne novou vládu, která se bude opírat o hlasy Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury, skončí.

"SPD by za svou podporu nové vlády mohla chtít cokoliv i v průběhu volebního období. A já se nechci dostat do pozice, kdy budu muset nějakým způsobem korigovat své názory nebo postupy podle toho, co chce nebo nechce fašistická strana," dodal ostře ministr.

Babiš Pelikánovy výroky komentoval nechtěl. "Zeptejte se pana ministra, já spěchám na jednání s ČSSD," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je přesnější o hnutí SPD mluvit jako o neonacistech.

Kromě toho ve středu pražská policie oznámila, že obvinila dosavadního tajemníka Okamurova hnutí Jaroslava Staníka ze zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy na půdě Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy