Okamura i Dlouhý váhají se stížností, Samková ji podá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 12. 2012 14:37
Okamurovi vadí "politické" rozhodnutí soudu, Samkové zákon, Dlouhému kontrola podpisů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přímá volba prezidenta se dále komplikuje. Poté, co Nejvyšší správní soud vrátil do hry Janu Bobošíkovou, zatímco ostatní kandidáty nevyslyšel, se rýsuje pokračování právní bitvy u Ústavního soudu.

Advokátka Klára Samková, jedna z odmítnutých kandidátek s minimem podpisů pod peticí, plánuje ještě do Vánoc podat na úpravu prezidentských voleb ústavní stížnost. Samková může  přímé volbě "přitopit" i v kauze Tomia Okamury, zastupuje ho totiž jako advokátka.

Okamura i Vladimír Dlouhý v bezprostřední reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu uvedli, že svůj další postup oznámí v pondělí 17. prosince. Dlouhý je nadále přesvědčen, že předložil zákonem požadovaný počet 50 tisíc platných podpisů občanů.

Podle Tomia Okamury bylo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu politické a spolu s ministerstvem vnitra se postaral o "vyřazení nepohodlných kandidátů".

"Nejvyšší správní soud rozhodl podle politického zadání zablokovat alespoň ty kandidáty, u kterých to alespoň nějak půjde zdůvodnit," řekl Okamura a upozornil, že má lhůtu 60 dnů na dovolání k Ústavnímu soudu. Termín voleb však nechce ohrozit a vše zváží do pondělka.

Jana Bobošíková má radost z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který ji svým čtvrtečním rozhodnutím vrátil do boje o prezidentské křeslo.

Samková zpochybňuje ústavnost ústavy

"Nejvyšší správní soud rozhodl tak, jak jsem se domnívala, že rozhodne," řekla ke svému případu Samková. Doufala prý, že NSS "bude mít dost odvahy" a přijme její návrh předložit věc Ústavnímu soudu.

Samková uplatnila řadu argumentů proti zákonné úpravě přímé volby prezidenta. Nelíbila se jí například povinnost získat pro nezávislého kandidáta 50 000 podpisů na petičních arších. Podle Samkové jde o neústavní požadavek, číslo je prý příliš vysoké, a to i ve srovnání s jinými státy, které mají přímou volbu prezidenta.

"Takovéto argumenty však nemohou být úspěšné. Již z podstaty věci nelze v zásadě zpochybnit ústavnost ústavy," uvedl v rozhodnutí volební senát. Připomněl tak, že požadavek 50 000 podpisů je součástí ústavní změny, která vytvořila podmínky pro první přímou volbu prezidenta.

Dlouhý: Podpisů mám podle mě dost, ale soud respektuji

Vladimír Dlouhý, jenž byl vyřazen z volby kvůli nedostatečnému počtu platných podpisů na petičních arších, poslal médiím prohlášení, ve kterém uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje a další kroky oznámí v pondělí poté, co důkladně prostuduje zdůvodnění názoru soudu.

"Pokud můj právní tým neshledá v odůvodnění Nejvyššího správního soudu zásadní pochybení, budu postupovat v souladu se svými dřívějšími prohlášeními a nebudu hledat zastání u Ústavního soudu," vysvětlil Dlouhý. Jeho hlavním cílem prý je, aby první přímá prezidentská volba byla důstojná a konala se ve stanoveném termínu.

Dlouhý je nicméně stále přesvědčen, že získal podpisy více než 50 000 občanů podporujících jeho kandidaturu. "Ve sbírání podpisů jsem postupoval otevřeně a čestně," zdůraznil vyřazený kandidát.

Podle něj za celou situaci může nedokonalý zákon o přímé volbě. Některá jeho ustanovení se dle jeho názoru mohou obrátit proti nestranickým kandidátům.

Rozhodnutí NSS uvítal i Jan Fischer, jeden z favoritů prezidentské volby. Uvedl, že o prezidentovi má rozhodnout hlasování občanů, a ne administrativní nebo matematické kličky. "Od samého počátku jsem vnímal postup ministerstva vnitra jako chybný, nejen jako statistik, ale i z hlediska prostého selského rozumu," uvedl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy