Migranti k nám zavlekli opičí mor, hlásá Okamura. Aktivista podal trestní oznámení

bn bn
5. 10. 2018 12:26
Advokát a aktivista vystupující pod pseudonymem Prasman Dunka nařkl šéfa SPD Tomia Okamuru z šíření poplašné zprávy.
Video Tomia Okamury. | Video: Tomio Okamura - SPD

Praha - Šéf SPD Tomio Okamura čelí trestnímu oznámení za šíření poplašné zprávy. Trestného činu se měl dopustit na svém facebookovém profilu, kde tvrdí, že šíření západonilské horečky souvisí s migrací.

"V těchto dnech se ve státech Evropské unie objevily vzácné případy západonilské horečky a opičího moru. Zemřeli čtyři lidé včetně jedné české ženy. Tyto případy mají bez jakékoliv pochyby souvislost s ilegální migrací," prohlásil Okamura ve videu, které za necelých 24 hodin zhlédlo dvacet tisíc lidí.

Podle aktivisty Dunky je však Okamurovo tvrzení nepravdivé, což dokládá odkazem na veřejné zdroje. "Západonilská horečka je virové onemocnění, které je způsobeno flavavirem. Původce choroby se obvykle dostává do lidského organismu ze slinných žláz infikovaného komára," cituje popis infekce z Wikipedie.

Podrobněji o viru refereje Státní zdravotní ústav: "Rezervoárem viru jsou zejména divocí ptáci. K přenosu na člověka dochází při pobodání komáry." Přenos z člověka na člověka je podle vědců možný, ale jen "prostřednictvím krve, tkání a transplacentárně (z matky na plod), výjimečně během porodu nebo kojení."

Dunka zároveň upozorňuje, že onemocnění "opičí mor" vůbec neexistuje.

"Dle mého názoru člověk vystupující jako správce profilu Tomio Okamura - SPD a v daném videozáznamu pan Tomio Okamura osobně úmyslně způsobil nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva," píše mimo jiné v trestním oznámení aktivista. Sazba za šíření poplašné zprávy je až osm let vězení.

Státní zastupitelství Praha 1, kterému bylo trestní oznámení adresováno, oznámení doposud neobdrželo. 

Virus západonilské horečky byl v Česku potvrzen u dvou lidí. Dvaasedmdesátiletá žena zemřela, nakažený muž je ve stabilizovaném stavu. Ani jeden z nakažených nebyl v zahraničí, oba se patrně nakazili v tuzemsku.

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan.

Pacientů se západonilskou horečkou může přibývat, říká lékař:

Riziko je nízké, většina nakažených nemá žádné příznaky, ohrožení jsou hlavně senioři a chroničtí pacienti, vysvětluje infektolog Milan Trojánek. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy