Policie prošetřuje Roznera z SPD, který označil tábor v Letech za neexistující pseudokoncentrák

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 3. 2018 15:59
Pražští detektivové zahájili trestní řízení s poslancem SPD Miloslavem Roznerem. Měl popírat holokaust, když o koncentračním táboře v Letech prohlásil, že jde o "neexistující pseudokoncetrák".
Miloslav Rozner z SPD.
Miloslav Rozner z SPD. | Foto: ČTK - Ondřej Deml

Praha - Pražská policie začala prošetřovat poslance SPD Miloslava Roznera kvůli možnému popírání holokaustu. Dopustit se ho měl, když označil koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku za "neexistující pseudokoncentrák".

Policie začala jednat na základě trestního oznámení, které podali Mladí sociální demokraté. "V dané věci byly dne 20. 2. 2018 zahájeny úkony trestního řízení," píše se ve vyrozumění od policie, které Mladým sociálním demokratům přišlo.

"Je to dobrá zpráva, věřím, že to bude signál i panu Okamurovi a dalším, že popírání holokaustu nemá v naší společnosti místo," reagoval předseda MSD Radek Hlaváček.

Pražská policie, která se případem začala zabývat, k prošetřování zatím více podrobností nesdělila. "Vyjádření za nás vám seženu nejdříve v pondělí," řekl redakci ve tři odpoledne mluvčí pražské policie Tomáš Hulan s tím, že policisté už odešli ze zaměstnání. Rozner Aktuálně.cz nebral telefon.

Nejedná se o první případ možných projevů rasismu v řadách Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. Nedávno policie obvinila bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka kvůli rasistickým výrokům ve sněmovně, na něž upozornil on-line deník Aktuálně.cz.

Policie Staníka stíhá pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.

A trestnímu oznámení za popírání holokaustu čelí i předseda strany Tomio Okamura. V rozhovoru pro DVTV uvedl, že tábor pro Romy v Letech nebyl oplocen, nikdo jej nehlídal a lidé v něm měli volný pohyb. Za své výroky se později omluvil.

Okamurův rozhovor pro DVTV, kde se vyjádřil k táboru v Letech

Miloš Zeman prosazuje přímou demokracii, je to nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem, proto jsme ho podpořili, říká Tomio Okamura. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy