ODS vyšla vstříc ČSSD také v Ústí. Dohoda se blíží

Martina Machová Martina Machová
20. 11. 2008 20:58
Ústecký kraj bude zřejmě pátým, kde se po prohraných volbách vrátí k moci ODS
O osudu lídra kandidátky ČSSD Jaroslava Foldyny dosud nebylo rozhodnuto.
O osudu lídra kandidátky ČSSD Jaroslava Foldyny dosud nebylo rozhodnuto. | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Občanští demokraté podpoří v Ústeckém kraji vládu ČSSD. Vyplývá to ze čtvrteční schůzky klubu nově zvolených zastupitelů.

"Klub zastupitelů ODS projednal na svém setkání nabídku ČSSD na možnosti spolupráce ve vedení Ústeckého kraje ve volebním období 2008-12," napsal deníku Aktuálně.cz v sms zprávě dosluhující hejtman Jiří Šulc.

"ODS děkuje za tuto nabídku a je připravena dokončit jednání na dohodě o spolupráci s ČSSD do konání ustavujícího zasedání zastupitelstva," dodal.

Sociální demokraté v úterý nabídli svému pravicovému protějšku tři místa v radě s tím, že nemají počítat s žádným místem náměstka. ČSSD také odmítla s občanskými demokraty sepsat koaliční smlouvu.

"ODS jsme nabídli spolupráci ve vedení kraje, ale pouze na základě smlouvy o povolební spolupráci," konstatoval šéf sociálních demokratů v Ústí Petr Benda. "V žádném případě se ale nejedná o velkou koalici."

Rušení poplatků? Jsme ochotni o tom diskutovat

Z Šulcova vyjádření není patrné, zda ODS souhlasí se všemi podmínkami, či bude na pátečním jednání usilovat o větší podíl na vedení kraje. Původně si totiž nárokovala až pět resortů. "Jak jsem vám již výše sdělil, budeme nad celým komplexem činností a problémů ještě jednat," reagoval odstupující hejtman na dotaz, zda občanští demokraté přijímají nabídnutá tři místa v radě.

ODS již záhy po skončení voleb avizovala, že je ochotna akceptovat vlajkovou loď sociální demokracie - rušení poplatků.

"Vnímáme výsledky voleb a jsme ochotni s ČSSD diskutovat o formě, jak zpětně hradit obyvatelům ústeckého kraje některé z poplatků ve zdravotnictví. V žádném případě ale nejsme pro plošné zrušení všech poplatků," potvrdil již dříve ústecký primátor Jan Kubata, který za ODS na severu Čech vyjednával.

K určité formě velké koalice směřovala v Ústeckém kraji jednání již od uzavření volebních místností.

Nejprve nebyl zvolen do vyjednávacího týmu ČSSD odpůrce spolupráce s ODS a lídr sociálnědemokratické kandidátky Jaroslav Foldyna. O novém uspořádání v čele hejtmanství měli rozhodovat převážně politici sociální demokracie, kteří s ODS vládnou ve velkých městech na Ústecku.

Foldyna se po zásahu Jiřího Paroubka sice mezi vyjednavače usedl, ale ti jej zvali jen na takzvaná oficiální jednání. S případnými koaličními partnery se však scházeli i na schůzkách, které charakterizovali přízviskem neoficiální.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy