Paroubek zasáhl v Ústí, Zemanův muž je opět ve hře

Martina Machová Martina Machová
21. 10. 2008 18:59
Nepohodlný Foldyna se vrací do jednání o hejtmanskou židli
Foldyna se po intervenci Paroubka bude moci podílet na formování nové rady ústeckého hejtmanství
Foldyna se po intervenci Paroubka bude moci podílet na formování nové rady ústeckého hejtmanství | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Jednička sociálnědemoktratické kandidátky pro Ústecký kraj Jaroslav Foldyna se po dni, kdy byl odstaven od veškerých rozhodovacích pravomocí při sestavování budoucí vlády v hejtmanství, vrací do středu jednání.

Po intervenci stranického předsedy Jiřího Paroubka jej nově krajské vedení přizvalo do vyjednávacího týmu jako poradce, zjistil deník Aktuálně.cz. Bude se tak moci účastnit všech jednání o novém sestavení vedení kraje. Ještě v pondělí mu přitom jeho spolustraníci vystavili pro vstup na tato jednání stopku.

"Pan Paroubek obrátil na krajskou organizaci s tím, že je požádal aby vyřešili své vnitřní rozpory tak, aby nedošlo k mediálnímu poškození strany. Pan předseda se tím bude dále osobně zabývat na začátku příštího týdne," informoval deník Aktuálně.cz volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Informaci o přizvání Jaroslava Foldyny do vyjednávacího týmu potvrdil deníku Aktuálně.cz také šéf socialistů v Ústeckém kraji Petr Benda. "Přesvědčil nás hlavně jeho eminentní zájem podílet se na vyjednávání o budoucnosti kraje," zapřel Paroubkův telefonát.

 

Jaroslav Foldyna volby v Ústeckém kraji de facto vyhrál. Sám získal přes devět tisíc preferenčních hlasů a socialisté pod jeho vedením 22 mandátů v krajském zastupitelstvu.

"Nabídku samozřejmě přijímám. V politice nejsem nováček, takže vím že se věci vyvíjejí. Nemůžu mluvit o radosti nebo hořkosti," komentoval vlnu zvratů Foldyna.

Jeho odstavení od vyjednávání vzbudilo vlnu nevole mezi jeho přívrženci ze strany i voliči. "Chodilo mi množství emailů a sms, jestli mají jít k senátním volbám nebo zda mají například vystoupit ze strany," popisoval spontánní podporu, se kterou se setkal.

Zastání našel i u svého přítele Miloše Zemana, který zemětřesení v ústeckém kraji tvrdě odsoudil. Podle neoficiálních informací právě přízeň bývalého předsedy sociální demokracie mohla oblíbenému politikovi srazit vaz. "Lidé, kteří nemají dostatek vlastní originality, vysunou na čelo kandidátky čestného a populárního člověka, aby upoutali voliče, a pak ho potopí a začnou se sami dělit o koryta," prohlásil expremiér v České televizi.

Spekulovalo se i o tom, že pád Foldyny je odplatou vedení sociální demokracie za Zemanovo odmítnutí nabídky Jiřího Paroubka, který jej zval zpět do strany. Současný šéf socialistů po svém předchůdci přitom žádal, aby domluvil přeběhlíkům Melčákovi a Pohankovi, aby mi pomohli svrhnou ne středu Topolánkovu vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy