Odpůrci radaru měli generálku před návštěvou Bushe

Jakub Antoš, Jakub Jareš
26. 5. 2007 19:10
V Praze protestovala tisícovka lidí
Pod pomníkem svatého Václava si dali sraz odpůrci stavby radarové základny. Tentokrát se jednalo o celostátní demonstraci, nazvanou "Davidové proti Goliášovi."
Pod pomníkem svatého Václava si dali sraz odpůrci stavby radarové základny. Tentokrát se jednalo o celostátní demonstraci, nazvanou "Davidové proti Goliášovi." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zhruba tisícovka lidí v sobotu demonstrovala na Václavském náměstí proti americké radarové základně. Pozdě odpoledne se vydali na protestní pochod k Pražskému hradu.

Stejnou trasu plánují projít také 4. června, kdy bude v Praze americký prezident George Bush. Navíc plánují demonstrovat také v prostoru před americkou ambasádou.

Pod Svatým Václavem se tentokrát sešlo široké spektrum odpůrců radaru. Nechyběli obyvatelé brdských obcí, mladí aktivisté z inicativy NE základnám, anarchisté ani zástupci politických stran.

Právě ti patřili mezi hlavní řečníky. Na tribuně vystoupil jak místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), tak místopředseda republikové rady Zelených Matěj Stropnický.

První sklidil potlesk, druhý se musel potýkat s pískotem.

Zaorálek s potleskem...

"Současná vláda se bojí předstoupit před občany a obchází v jednání o základně i parlament. To je nepřípustné," hřímal na tribuně Zaorálek.

"Nechci, aby ČR byla svým dvoustranným vyjednáváním s Američany trojským koněm mezi evropskými státy," řekl na závěr.

Po jeho vystoupení začal dav sborově vyzývat vládu Mirka Topolánka k demisi.

Jeho konkurent ze Strany zelených tak úspěšný nebyl. Kvůli pískotu musel dokonce svůj projev několikrát přerušit.

...zástupce Zelených s pískotem

"Jsem zástupce vládní strany a proto budu její politiku v ostatních oblastech hájit. Shodnu se s vámi jenom na tom, že zde základnu nechceme," obrátil se k davu Stropnický.

Dočkal se pískotu a skandování "Bursík ven!", které spustili členové Komunistického svazu mládeže.

Klid mu zjednali až organizátoři protestu.

Stropnický však vzápětí spustil druhou vlnu nevole, když se zmínil, že Zelení uznávají USA jako svého spojence.

Dav si trochu získal, až když ukázal na transparenty Zelených všude kolem. Na nich byla jména čtrnácti měst, ve kterých regionální pobočky zelených odsouhlasily protest proti stavbě radaru.

Na náměstí byli například Zelení ze Zlína, Olomouce, Prahy 1, Domažlic či Žižkova. Někteří odmítali radar jako takový, jiní radar, jehož stavbu nepodpoří NATO.

Komunisté vypravili autobusy

Nejpočetněji byli na demonstraci zastoupeni komunisté. Regionální organizace totiž vypravily autobusy, aby se do Prahy mohli dostat. Jeden takový vyjel například z Chomutova.

Autobusy vypravily také obce z Brdska. Vyjely například z Jinců, Příkosic, Štítova, Skořic, Vísek a Míšova.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Komunistickou stranu reprezentovali na demonstraci také členové Komunistického svazu mládeže. Ti se už na začátku nepohodli s organizátory akce, kterým vadili jejich rudé vlajky se srpem a kladivem. Na chvíli je stáhli, ale pak se objevily nad jejich hloučkem znovu.

Celkově však převažovaly transparenty inicitativy NE základnám, která protest organizovala. "Žádné rakety nejsou mírové!" - "Ne základnám. Chceme zemřít přirozenou smrtí!" - "Nehceme se smažit v mikrovlnce!", stálo na některých z nich.

Z úst demonstrantů pak zněly výzvy k demisi vlády a vyvolávání "Hanba ODS" - "Hanba Topolánkovi" -"Hanba Havlovi" anebo "Vondra fuj".

Troška: Radar je výsměchem

Především u starších účastníků demonstrace zabodoval režisér Zdeněk Troška, autor lidových komedií, jemuž účast nabídla iniciativa NE základnám.

"Američané zde nemají co pohledávat. To je - vzhledem ke zkušenosti se sovětskou okupací - výsměch národu," řekl Troška. Nelíbilo se mu také to, že vláda a některé politické strany nechtějí uspořádat referendum.

Režisér Zdeněk Troška krátce před tím, než vystoupil před demonstranty na podium na Václavském náměstí.
Režisér Zdeněk Troška krátce před tím, než vystoupil před demonstranty na podium na Václavském náměstí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Vadí mi, že nás nechtějí vyslyšet, když jsme si je zvolili a rozhodují o nás bez nás," řekl režisér na demonstraci.

Největší aplaus sklidil, když oznámil, že jde domů psát scénář k novému filmu Slunce, seno, radary.

Veterán z Iráku: vláda USA lže

Mezi řečníky byl také veterán války z Iráku, bývalý americký voják Tom Cassidy. "Americká vláda lže a chystá imperialistickou agresi, nevěřte jí," varoval demonstranty.

Po vystoupení řečníků se demonstranti vydali na protestní pochod na Pražský hrad, kde demonstrace kolem šesté hodiny skončila.

Příznivci radaru žádnou podobnou akci nechystají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy