Odposlech: Nižší trest lze koupit u soudce za 6 tisíc

Sabina Slonková
17. 1. 2013 8:43
Exkluzivně: Co bysme byli blbí, vyděláváme, komentuje soudce protekční rozhodnutí
Soudce Josef Knotek je obžalován z korupce.
Soudce Josef Knotek je obžalován z korupce. | Foto: Repro: TJ Sokol Cítov

Litoměřice - Po půl roce průtahů je jasno. Jičínský soud začne v únoru projednávat první případ v polistopadové historii, kdy na lavici obžalovaných usedne soudce kvůli přímé korupci.

Litoměřický soudce Josef Knotek a pět dalších lidí - mezi nimi také Knotkův kolega ze soudu a soudní zapisovatelka - budou v procesu čelit obžalobě, podle níž za peníze manipulovali s trestními kauzami.

"Hlavní líčení je nařízeno na 19. února," potvrdil předseda okresního soudu v Jičíně Aleš Výmola.

Deník Insider v té souvislosti ve středu zveřejnil klíčové důkazy obžaloby - přepisy odposlechů, které policie v utajení několik měsíců pořizovala v soudcově kanceláři. Z odposlechů podle Insideru plyne, že i přímo v justici jsou lidé, kteří "prodej spravedlnosti" pokládají za normální.

Uhrajeme to na nezavření

Policejní štěnice například zaznamenaly soudcův monolog, který vedl před známou advokátkou.

"Ty za mnou můžeš přijít kdykoli," říká podle přepisu soudce. "Máš tady nějakej ten spis, tak uděláme všechno…Když to bude na zavření, my ti řekneme: uhrajem to na nezavření, na zprošťák to úplně není."

Tento a hodiny dalších záznamů získala policie v akci s názvem Svíce, při níž monitorovala nejen zvuk, ale i obraz v Knotkově kanceláři. Díky tomu podle Insideru získala například i záznamy o předávání peněz mezi soudcem a několika lidmi, kteří si přišli říct o protekci.

Dvacet si říct nemůžu

Z jednoho z kamerových záznamů tak policie vysledovala, jak Josef Knotek předal 31. srpna 2011 peníze spoluobžalované soudní zapisovatelce. Podle obžaloby to byla částka za pomoc při intervenci v jedné trestní kauze.

Předání peněz doprovodil tento dialog:

Knotek: Co bysme byli blbí, vyděláváme…

Zapisovatelka: To hlavně teda.

Knotek: Že jo, kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet, tak desítku.

V jiné části odposlechů pak za zmírnění trestu stanovil soudce taxu 6 tisíc korun. 

Soudce Knotek svůj případ veřejně nekomentuje. "Před tím soudem to nemáme potřebu rozebírat," řekl jeho advokát Pavel Polák.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Další odposlechy odhalují: Kolik stojí beztrestnost v České republice? Jak zařídit vrácení řidičského průkazu?  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy