Posudek Hradu zpochybnil Klausův výklad amnestie

Napsala ho ředitelka odboru legislativy. Klaus ho dostal dva dny po vyhlášení amnestie
Václav Klaus během svého novoročního projevu.
Václav Klaus během svého novoročního projevu. | Foto: ČTK

Praha - Až dva dny po prezidentské amnestii požádal Václav Klaus ředitelku Odboru legislativy a práva Hradu, aby mu k nejvíce kritizované části amnestie (tzv. článek II) připravila odborné stanovisko.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomíná, že právě druhý článek je ten, díky němuž získali beztrestnost mocní a vlivní lidé obžalovaní z tunelů či úvěrových a jiných podvodů, které poškodily desítky tisíc Čechů.

Prezidentovi šlo podle zadání zejména o právní posudek k takzvané nepřiměřené lhůtě trestního stíhání, o niž je článek II opřen.

"S odvoláním na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba přesahující šest let. Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," napsal například prezident v MF Dnes.

Dodatečné stanovisko právničky Dany Římanové, které má Insider k dispozici, ale rozhodně prezidenta nemohlo potěšit.

Ředitelka hradních právníků v něm totiž píše, že nelze tvrdit paušálně, že když řízení trvá déle než šest let, je to doba nepřiměřená.

Právě dlouholeté průtahy v řízení byly sice důvodem, proč v tomto bodě Václav Klaus amnestii vyhlásil, Dana Římanová mu v posudku, který je datován 2. ledna 2013, napsala, že každý případ "je z tohoto hlediska (délky řízení) zapotřebí zkoumat individuálně".

Čtěte více v placeném deníku Insider
Jak argumentovala Dana Římanová? Co Klausovi napsala a jak Hrad komentoval pro Insider celou kauzu?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy