Odposlech Nečase: Podpis amnestie jsem směnil za jiný

Karel Hrubeš
12. 12. 2013 6:35
Policejní spis kauzy Jany Nagyové přinesl novou okolnost ze zákulisí Klausovy amnestie.
Petr Nečas v době po své letošní rezignaci.
Petr Nečas v době po své letošní rezignaci. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po více než jedenácti měsících od novoroční amnestie přinesl policejní spis kauzy Jany Nagyové novou okolnost ze zákulisí zřejmě nejvíce kritizovaného kroku někdejšího prezidenta Václava Klause.

Tajně nasazené odposlechy, které policie v případu Jany Nagyové využívá, zachytily totiž rozhovor někdejšího premiéra Petra Nečase. 

Ten prezidentovu amnestii bez projednání ve vládě kontrasignoval a v telefonátu z počátku ledna o tom Janě Nagyové prozrazuje, že šlo o to, vyměnit spolupodpis amnestie za prezidentův souhlas s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou.

"Amnestie je strašný průšvih," říká podle policejního spisu Petr Nečas a dodává, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis".

Obsah nahraného rozhovoru potvrdil Aktuálně.cz jeden z advokátů, kteří měli možnost se s policejními spisy v kauze Nagyová seznámit.

Hovor byl zachycen 5. ledna 2013 v čase 18:10:46.  

Dohodu vylučuji

Zákulisí vzniku a podpisu amnestie nebylo přes veškeré pátrání médií či nové hradní administrativy Miloše Zemana nikdy věrohodně popsáno.

I nyní, když je Aktuálně.cz konfrontovalo se zjištěními policie, aktéři dění Nečasova slova v telefonátu nepotvrzují.

"Ne, tu informaci jsem neměl a u ničeho takového jsem nebyl. Slyším to poprvé," reagoval například bývalý Klausův tajemník Petr Hájek. 

Šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl, který se podle publikovaných informací na přípravě amnestie podílel, dokonce řekl, že něco takového, co naznačuje v hovoru Nečas, není možné. "Takovou dohodu vylučuji," uvedl pro Aktuálně.cz.

O případné úmluvě mezi Klausem a Nečasem neví nic ani právník Pavel Hasenkopf, který byl nynějším hradním kancléřem označován za jednoho z tvůrců amnestie. "Na to jsem byl příliš malý pán," napsal v odpovědi.

Zodpovědný přístup

Ve dnech těsně po vyhlášení amnestie pak výměnný obchod - podpis amnestie za podpis konsolidačního balíčku - odmítl veřejně i Petr Nečas. 

"Takový politický obchod mohu vyloučit. U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu, který by nastal v opačném případě," citovala ho MF Dnes 9. ledna, tedy čtyři dny po zachyceném rozhovoru s Janou Nagyovou. 

Aktuálně.cz se pokusilo Petra Nečase s inkriminovanou větou konfrontovat nyní, ale přes opakované pokusy se redakci nepodařilo s ním hovořit telefonicky ani prostřednictvím zaslaných textových zpráv. 

Nečasův ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který podle dřívějších Nečasových slov poskytoval k amnestii "konzultace technického a legislativního rázu", komentář odmítl. "Vše, co jsem o amnestii věděl, jsem již řekl, nemám co dodat. A komentovat 'náhodné' úniky z tzv. odposlechů odmítám," sdělil Aktuálně.cz Blažek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy