Nečase bude těžké obvinit, říkají advokáti

Radek Nohl Radek Nohl, Karel Hrubeš
20. 11. 2013 12:15
Nejvyšší soud zveřejnil kompletní verdikt v případu trafik pro exposlance.
Bývalý premiér Petr Nečas.
Bývalý premiér Petr Nečas. | Foto: ČTK

Praha - Vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi a jeho týmu, který prošetřuje kauzu kolem exšéfky kabinetu předsedy vlády Jany Nečasové (dříve Nagyové), se ztížila cesta, jak obvinit bývalého premiéra a jejího současného manžela Petra Nečase.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider s poukazem na verdikt Nejvyššího soudu. Soud ve svém kompletním rozhodnutí, jež má Insider k dispozici, přesně uvádí, co a jaké důkazy již nelze při dalším vyšetřování použít.

Jak je známo, soud rozhodl, že trojici exposlanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře není možné za přijetí takzvaných trafik stíhat.

Ve stejném verdiktu naopak uvedl, že Nečase vyšetřovatelé obvinit mohou. Dosud to ale žalobci neudělali, a dnes je tak bývalý předseda vlády jen podezříván z uplácení Tluchoře a spol.

Jenže soud v kompletním rozhodnutí zároveň řekl, že důvody, proč se trojice exposlanců vzdala mandátu, nelze dále prověřovat. Kvůli tomu podle Nečasova obhájce Josefa Lžičaře není možné jeho klienta za uplácení obvinit.

Soudce Eduard Teschler v usnesení doslova píše, že kromě toho, že zmíněné exposlance není možné stíhat, "nelze zkoumat ani okolnosti a pohnutky, za kterých došlo ke vzdání se poslaneckých mandátů, a vést v tomto směru dokazování".

"Jakákoliv činnost orgánů trestního řízení, jež by se omezila na účelové zúžení, respektive přeformulování skutku, by ve svém důsledku znamenala obcházení ve věci již vydaných rozhodnutí Nejvyššího soudu," uvedl Teschler.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co přesně stojí v rozsudku, ve spise a co teď čeká Nečase?

 

Právě se děje

Další zprávy