Praha - Vláda by se měla na radar zeptat lidí, vyplynulo z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Pro referendum, zda má být v České republice umístěna radarová základna americké protiraketové obrany, se vyslovilo více než sedmdesát procent z 834 dotázaných.
Pokud by se pak referendum konalo, proti radaru by vyslovily dvě třetiny lidí.
"Výsledky už od roku 2006 vykazují převahu nesouhlasu," píše se ve zprávě sociologů z Akademie věd České republiky.
Radarovou základnu na českém území si podle nich nepřeje stabilně 61 až 70 procent lidí. Počet příznivců se nikdy nedostal nad třetinu.
Podpis smlouvy s USA nic nezměnil
Názor veřejnosti nezměnil ani podpis českoamerické smlouvy o radaru, uzavření dohody mezi Spojenými státy a Polskem o rozmístění antibalistických raket či nedávný konflikt na Kavkaze.
Pokud jde o politickou příslušnost příznivců radaru, většinou se rekrutují z voličů ODS. Levicově zaměřeným by radar v Česku vadil, odmítají ho především voliči KSČM. Záporný postoj ale převažuje také mezi lidmi, kteří nefandí žádné straně.
"Vyšší podíl souhlasu zaznamenalo šetření zmezi muži, středoškoláky, podnikateli a vysoce kvalifikovanými odbornými pracovníky," shrnuje také zpráva. Tito lidé většinou vidí svou životní úroveň jako dobrou. "Ne" radaru by naopak jednoznačně řekli lidé starší 60 let a ti, kteří si podle svého názoru moc dobře nežijí.