Praha - Kdyby o osudu americké radarové základny v Brdech rozhodovali lidé v referendu, pravděpodobně by její výstavbu odmítli. Nejnovější výzkum společnosti CVVM ukazuje, že proti radaru jsou víc než dvě třetiny Čechů.
Oproti minulým výzkumům se tedy postoj občanů k záměru české vlády prakticky nezměnil. Nesouhlas dalo v prosincovém šetření CVVM najevo 70 procent respondentů, což je nejvyšší číslo ze všech dosavadních výzkumů této agentury týkajících se plánované základny.
Podpora projektu americké armády naopak klesla na dosavadní minimum. S přítomností zámořských vojáků v Brdech souhlasilo jen 23 procent dotázaných.
Nejvíc odpůrců je mezi voliči KSČM
Podle očekávání také dopadlo zjišťování podpory u voličů jednotlivých politických stran. Nejvíce negativních odpovědí nasbírala agentura CVVM u lidí podporujících komunistickou stranu - 94 procent.
Na opačné straně politického spektra je situace výrazně rozdílná: 54 procent voličů ODS by dala základně zelenou, nesouhlasí "jen" 40 procent. Obecně tedy platí, že odpor k radaru sílí na politické škále zprava doleva.
Výsledky výzkumu říkají, že jednoznačně se proti základně vymezují zejména důchodci a lidé bez maturity.
"Vyšší podíly souhlasu se objevily mezi muži, absolventy vysokých škol, podnikateli a vedoucími či vysoce kvalifikovanými odbornými pracovníky," uvádí zpráva CVVM.
Referendum chtějí dvě třetiny lidí
V Česku také převažuje přesvědčení lidí, že o americké základně by mělo rozhodnout referendum (73 procent). Nejvíce zastánců má mezi občany, kteří radar odmítají.
Naopak lidé, kterým přítomnost Američanů nevadí, nepovažují referendum za nezbytné.