Londýn - Dneškem počínaje začíná svět žít na ekologický dluh. Období, po které Zemi vystačí obnovitelná spotřeba zdrojů, se rok od roku snižuje, uvedla agentura Reuters.
Z výpočtů organizace New Economics Foundation (NEF) vyplývá, že letos se svět do červených čísel dostal o tři dny dříve než loni. V minulém roce se tak stalo také o tři dny dříve než předloni.
Nad ekologické poměry začalo lidstvo žít v 80. letech minulého století, od té doby se situace stále zhoršuje. Podle organizace se svět do ekologického dluhu poprvé dostal roku 1987, tehdy hranici překročil 19. prosince.
Neustálé posouvání kritického data je důsledkem marnotratného chování řady zemí. Jeden příklad za všechny: Británie podle NEF vyveze do Austrálie 20 tun minerálek, odtud jich pak doveze 21 tun.
Svou hranici obnovitelných zdrojů má každá země samozřejmě jinou. Kdyby všichni na světě žili stejně jako Američané, potřebovali bychom o 5,3 planety více. Pokud by však celý svět spotřeboval tolik přírodních zdrojů jako Číňané, stačilo by 0,9 planety, a to i přesto, že se v Číně každý pátý den postaví nová uhelná elektrárna.
Čtěte také: Česko začalo zneužívat planetu