Praha - Policii do konce letošního roku opustí celkově dva tisíce lidí. Spousta z nich se totiž rozhodla využít starého služebního zákona, který jim umožňuje svléknout uniformu po deseti letech s měsíční rentou v řádech několika tisíců korun.
Možnost odejít "po staru" měli do konce října. Dnes již musí mít odslouženo minimálně o pět let více, aby na výhodnou rentu dosáhli.
Podle Romana Fidlera z Policejního prezidia do konce minulého měsíce odešlo 1 117 policistů.
"A do konce roku 2009 by podle našich předběžných údajů mělo odejít ze služebního poměru ještě dalších 838 policistů," dodává Fidler.
Odcházejí hlavně ti zkušení
Podle policejních statistik jde především o zkušené policisty, kteří mají za sebou spoustu odsloužených roků. Tak například z 1117 strážců zákona, kteří svlékli uniformu, jich 72 procent (803) sloužilo více jak deset let.
"Rozhodně to není malé číslo, ale také ne katastrofální. Podle mého názoru se na tom do velké míry projevila hospodářská krize a s tím související obava, jestli seženou někde jinde místo," míní místopředseda Nezávislého odborového svazu Daniel Bláha.
Odchody zkušených policistů dělají těžkou hlavu především šéfům řadových kriminalistů. Ti budou podle policie postiženi nejvíce. Trápí je jak nedostatek lidí, tak odchody policistů s praxí.
"Už teď je nás málo. Problém vidím v tom, že nemám lidi, které bych mohl poslat na hlídku. Když totiž zloděj v noci vidí, že jsou policisté v ulicích, tak si dobře rozmyslí, jestli to auto ukradne nebo někoho přepadne. Pokud tam ale jednou za noc projede policejní aut, tak je to nanic," řekl Aktuálně.cz šéf jednoho pražského obvodu, který si ale nepřál být jmenován.
Podobně mluví i odborář Daniel Bláha.
"Jednoznačně se odchody dotknou oblasti běžné kriminality. A poznají to hlavně lidé. Ty totiž trápí určitě více to, že jim někdo ukradl autorádio v autě, než jestli někdo okradl stát o velkou částku peněz," myslí si.
Policie oficiálně odmítá, že je její práce nějakým způsobem ohrožena. Podle Jaroslava Ibeheje z Policejního prezidia se jim tento rok podařilo 2 675 policistů přijmout. Kritici ale oponují, že policii podle tabulek stejně přes tři tisíce lidí chybí. I přesto ale letos v září policie nábor úplně zastavila kvůli škrtům v rozpočtu.
Lovcům mafiánů chybí 111 lidí
O něco "lépe" jsou na tom letos podle statistik celorepublikové útvary, kterých se letos tolik odchody nedotkly. Přesto jim stále hodně detektivů chybí.
"I tady lidé odcházejí, ale není to nic razantního," říká mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká.
Její slova potvrzuje i mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták (ÚOOZ). Podle něj si požádalo o odchod do civilu do konce roku 11 detektivů.
Celkově ovšem podle Hantáka útvaru chybí kolem 111 lidí. Útvar byl ochromen hlavně po odchodu Jana Kubiceho, se kterým od policie odešly desítky elitních detektivů. Od té doby sice přišlo několik policistů, ti ale potřebují několik let, než se zapracují.
A sami detektivové z útvaru přiznávají, že jim stále informace z podsvětí chybí.
"Ty kontakty v prostředí organizovaného zločinu prostě nejsou, ale děláme, co můžeme, abysme je obnovili. To ale bude trvat ješte dlouhou dobu," řekl nedávno Aktuálně.cz jeden z dnes již bývalých policistů, který na jméno nic komentovat nechce.
Tejc: Objasněnost případů klesá
Protikorupční policie odmítla odchody policistů do civilu komentovat.
"Nebudeme se vyjadřovat k tomu, kolik našich policistů odešlo do civilu. Mohu pouze říci, že nám chybí kolem padesáti lidí," sdělil mluvčí Roman Skřepek.
Bezpečnostní expert Jeroným Tejc protikorupční policii vytýká to, že během tří let poklesla objasněnost hospodářské kriminality z 69 na 43 procent.
"Trend poklesu zjištěných hospodářských trestných činů je špatnou zprávou. Tento druh trestné činnosti je nutné aktivně vyhledávat a tudíž pokles zjištěných trestných činů neznamená, že se kriminalita snižuje, ale naopak že ji policie nedokáže odhalovat," míní Tejc.