Odbory si chtějí stěžovat na Hegerovu reformu u soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 6. 2011 12:00
Podle předáků ČMKOS je v některých normách protiústavní, na 12. července plánují protest
Foto: Reuters

Praha - Odbory pokračují v protestu proti vládním reformám. Nečasovým kabinetem nedávno schválený balíček zdravotnických reforem je podle předáků Českomoravské konfederace odborových svazů v některých normách protiústavní, a pokud bude přijat, mají odboráři v plánu podat ústavní stížnost.

Odbory také chystají na 12. července happening proti reformám před ministerstvem zdravotnictví. Ve stejný den bude zdravotnické reformní zákony projednávat sněmovna.

ČMKOS je kvůli reformám ve stávkové pohotovosti. Šéf odborového svazu KOVO Josef Středula uvedl, že centrála chystá i další protestní akce. Podrobnosti ale nechtěl sdělit.

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by měl happening humornou formou upozornit na dopady chystaných zdravotnických zákonů. "Akce začne pět minut po dvanácté. Je to totiž už pět minut po dvanácté," uvedla Žitníková.

Odbory vládní zdravotnickou, důchodovou, sociální a daňovou reformu kritizují. Na protest proti nim uspořádali dopravní odboráři před dvěma týdny stávku.

Podívejte se, jak to vypadalo v Praze během stávky:

Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky a pražské metro, v metropoli a dalších městech omezily provoz hromadné dopravy. Odboráři požadovali stažení a přepracování reformních návrhů. Neuspěli.

První část zdravotnické reformy už schválila sněmovna a bude o nich jednat Senát. Další reformní zákony by měla dolní komora začít projednávat právě 12. července.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy