Odbory si chtějí stěžovat na Hegerovu reformu u soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 6. 2011 12:00
Podle předáků ČMKOS je v některých normách protiústavní, na 12. července plánují protest
Foto: Reuters

Praha - Odbory pokračují v protestu proti vládním reformám. Nečasovým kabinetem nedávno schválený balíček zdravotnických reforem je podle předáků Českomoravské konfederace odborových svazů v některých normách protiústavní, a pokud bude přijat, mají odboráři v plánu podat ústavní stížnost.

Odbory také chystají na 12. července happening proti reformám před ministerstvem zdravotnictví. Ve stejný den bude zdravotnické reformní zákony projednávat sněmovna.

ČMKOS je kvůli reformám ve stávkové pohotovosti. Šéf odborového svazu KOVO Josef Středula uvedl, že centrála chystá i další protestní akce. Podrobnosti ale nechtěl sdělit.

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by měl happening humornou formou upozornit na dopady chystaných zdravotnických zákonů. "Akce začne pět minut po dvanácté. Je to totiž už pět minut po dvanácté," uvedla Žitníková.

Odbory vládní zdravotnickou, důchodovou, sociální a daňovou reformu kritizují. Na protest proti nim uspořádali dopravní odboráři před dvěma týdny stávku.

Podívejte se, jak to vypadalo v Praze během stávky:

Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky a pražské metro, v metropoli a dalších městech omezily provoz hromadné dopravy. Odboráři požadovali stažení a přepracování reformních návrhů. Neuspěli.

První část zdravotnické reformy už schválila sněmovna a bude o nich jednat Senát. Další reformní zákony by měla dolní komora začít projednávat právě 12. července.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy