Odbory: Pokud vláda nezačne jednat, nemocnice zkrachují

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 10. 2013 13:14
Konfederace odborových svazů podpořila stávkovou pohotovost zdravotníků.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol. | Foto: FN Motol

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořila stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v úterý zdravotnické odbory.

Ty do ní ve střeedu vstoupily, protože chtějí od politických stran slyšet, jak budou po volbách řešit kritické problémy resortu.  

Vláda má podle odborářů okamžitě začít řešit kritickou situaci nemocnic, lázní a sociálních služeb, jinak hrozí krach zhruba 30 nemocnic i řady lázeňských zařízení. Ministerstvo takové stanovisko odmítá.

Krizový štáb proto zhruba před měsícem napsal dopis ministru Martinu Holcátovi, ve kterém mu naznačil možné změny v novele úhradové vyhlášky, a ministrova odpověď byla podle odborů neuspokojující.

Vláda by podle nich měla ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), aby mohla zaplatit nemocnicím.

"Vždy jsme stáli po boku zdravotnických odborů, jejich kroky podporujeme," řekl novinářům místopředseda ČMKOS Václav Pícl s tím, že na čtvrteční tripartitě budou odbory apelovat na vládu v demisi, aby situaci řešila a nenechávala řešení až na vládu vzešlou z voleb.

V záloze je i stávka

Požadavek odborů na přilití peněz do zdravotnictví podpořila ČSSD. Zdravotnické odbory oslovily dopisem všechny politické strany, které mají šanci uspět v předčasných volbách.

"Situace ve zdravotnictví je kritická, nemocnicím chybějí peníze na zaplacení léků, zdravotnického materiálu i na platy. Chceme, aby situaci okamžitě řešila tato vláda, aby se schválila bezúročná půjčka VZP a peníze, které dostane z půjčky, šly přímo nemocnicím a aby se ještě do konce roku zvýšily úhrady nemocnicím o pět procent v úhradové vyhlášce," řekla novinářům předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Pokud tyto kroky vláda neudělá, hrozí podle ní omezování zdravotní péče. Problémy bude mít přinejmenším třetina nemocnic. Na nemocnice ve formě obchodních společností může být vyhlášen konkurz či insolvence, uvedla.

O společném postupu se poradí na úterním jednání krizového štábu zástupci všech odborových organizací ve zdravotnictví s organizacemi pacientů a zaměstnavatelů.

Dá se předpokládat, že ke stávkové pohotovosti se připojí i ostatní odborové organizace, v záloze zůstává i stávka.

Žitníková nechtěla předjímat, rozhodnutí podle ní padne až v úterý. Jisté je podle ní jen to, že akce se uskuteční v nejkratší době. "Potřebujeme krizi vyřešit teď," řekla Žitníková.

Ministerstvo: odbory jen straší, je v tom politika

Ministerstvo zdravotnictví ale taková tvrzení odmítá. "Odbory jen straší naše pacienty. V minulosti nikdy nepřišly s návrhem řešení situace ve zdravotnictví," vysvětluje náměstek ministerstva Martin Plíšek.

Odbory podle něj blokovaly a brzdily jakoukoli snahu o optimalizaci a efektivnější fungování systému, a to například v otázce snížení počtu akutních lůžek.

Jejich návrh na získání dalších financí pro zdravotnictví podle něj také není řešení problému, zvýšil by se totiž státní dluh.

"Jejich dnešní vyjádření vnímám jako předvolební rétoriku po boku levicových stran. Opět ukázaly, že nejsou apolitické," dodává Plíšek.

Nic nekrachuje, brání se Heger

Náměstkovi se nelíbí ani myšlenka návratné finanční výpomoci, odbory se podle něj "vlamují do otevřených dveří". "VZP již požádala ministerstvo zdravotnictví o půjčku ve výši 2,5 miliard korun. Podle zákona musí ministerstvo zdravotnictví tuto žádost projednat s ministerstvem financí. Po jeho stanovisku teprve může ministerstvo zdravotnictví předložit návrh na půjčku vládě, která rozhodne," dodává.

Stanovisko odborů odmítá i bývalý ministr Leoš Heger (TOP 09), kterého odbory označují jako hlavního viníka celé situace. Podle něj ale krach nemocnic nehrozí.

Finanční napětí připustil, systém nemá dostatek rezerv pro velký rozvoj, rozhodně podle něj ale nekrachuje. Odborářům právo na protesty neupírá, ale to, že vyhrožují dva týdny před volbami, je jasně politická akce.

"Zdravotnictví bylo zneužito v politickém boji, odbory jen ukazují, že jsou provázané s levicí, a tímto způsobem ji chtějí podpořit," řekl Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy