Zdravotnické odbory jsou ve stávkové pohotovosti

ČTK ČTK
9. 10. 2013 16:32
Podle předsedkyně odborů reagují na kritickou situaci ve zdravotnických zařízeních.
Foto: Markéta Žižková

Praha - Zdravotnické odbory vstoupily ve středu do stávkové pohotovosti. Chtějí od politických stran slyšet, jak budou po volbách řešit kritické problémy resortu. Sdělila to předsedkyně odborů Dagmar Žitníková.

O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodla výkonná rada svazu. K problémům resortu uspořádá v pátek tiskovou konferenci Českomoravská konfederace odborových svazů.

Ve stávkové pohotovosti jsou od minulého pátku již odboráři v pražské Nemocnici Na Bulovce. Nespokojených odborářů však přibývá v řadě nemocnic i v lázních. Odborový svaz jejich kroky podporuje.

"Výkonná rada vyhlášením stávkové pohotovosti reaguje na neřešené naléhavé problémy ve zdravotnictví, včetně lázeňství, a v sociální péči. Na kritickou situaci, kdy mnoha nemocnicím hrozí krach, některé lázně již zkrachovaly a další jsou vážně ohroženy, odborový svaz opakovaně upozorňoval ministra zdravotnictví Martina Holcáta, premiéra Jiřího Rusnoka a na jednání tripartity i další ministry," uvedla Žitníková.

Odbory podle ní už dostaly od premiéra odpověď na dopis, který mu psaly zhruba před měsícem. Podle předsedkyně ale byla neuspokojující. "Pan premiér v dopise napsal, že deficit zdravotnictví bude letos osm miliard korun, přesto vláda přidává příští rok na úhradách za státní pojištěnce pouze 4,7 miliardy, to nestačí," upozornila.

Obdobně vážná je podle ní situace také v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Výkonná rada pověřila Žitníkovou, aby se dotázala předsedů politických stran, které pravděpodobně zasednou v Poslanecké sněmovně, jak konkrétně budou kritickou situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách řešit. Dopisy s otázkami už svaz odeslal.

 

Právě se děje

Další zprávy