Odbory: Nový zákon nechává úředníky v područí politiků

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 3. 2013 20:25
Odpolitizování státní správy se nekoná, varují úřednické odbory
Nový zákon státní správu nezlepší, tvrdí odbory
Nový zákon státní správu nezlepší, tvrdí odbory | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový zákon o státních úřednících jen zakonzervuje současný stav: při změně politické garnitury vždy hrozí otřesy, odpolitizování státní správy nenastane a místi stability přijde destabilizace.

Tak příkré stanovisko k předloze zaujali odboráři zastupující státní zaměstnance.

Přestože ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k zákonu píše, že "cílem návrhu je zajistit odpolitizování, profesionalizaci, stabilizaci a transparentnost státní správy".

"Tyto cíle předložený zákon nesplňuje," kontrují ve svém stanovisku pro vládu odboráři a předlohu označují za "kompilát velmi nízké kvality".

Novým zákonem chce Nečasova vláda nahradit už schválený zákon, jehož účinnost postupně různé vlády (Špidlova, Topolánkova i Nečasova) odkládají už celých deset let.

Sir Humphrey se nekoná

Odboráři poukazují hlavně na to, že zákon rozhodně nepřinese odpolitizování státní správy.

Zákon tak, jak je napsán, se skutečně vzdaluje britskému modelu, kde je přísně oddělena sféra politického rozhodování od profesionální státní správy, která sice plní politická zadání, ale do jejíhož personálního složení politická reprezentace zasahovat nemůže.

Podle odborů by se depolitizace by dalo dosáhnout jen tím, že by se vytvořila funkce např. státního tajemníka (což by byl nejvýše postavený úředník ministerstva s personální pravomocí) a zákon by jednoznačně definoval vzájemné vazby mezi ním a ministrem jako politickým vedením.

"Z návrhu zákona vyplývá, že vedoucím úřadu bude i nadále ministr (politik), který bude přímo nebo prostřednictvím svých náměstků (politiků) řídit a kontrolovat podřízené zaměstnance," píší odboráři.

A pokračují: "To znamená, že by i nadále pokračovala politizace ústředních orgánů státní správy, především ministerstev."

Navržený zákon jen říká, že úředníky nejsou ministrovi náměstci ani osoby, které pracují přímo pro něj (poradci, analytici).

Časté výměny úředníků (ke kterým dochází po změnách politické garnitury) už kritizovala i Evropská unie.

Tažení proti korupci? Naopak, tvrdí odbory

Odbory zpochybňují i další cíl předlohy, totiž "snížení rizik vzniku korupčního prostředí", jak zákon pro vládu mimo jiné zdůvodňuje ministerstvo vnitra.

"Některá navrhovaná opatření mají spíše prokorupční charakter," oponují odbory a vypočítávají mj. to, že nedojde k odpolitizování státní správy a mají zůstat i smluvní platy pro některé úředníky.

Právě stávající odměňování, které upravil v roce 2010 tehdejší ministr práce za TOP 09 Jaromír Drábek, je ale dlouhodobě trnem v oku odborům, které i teď mluví o "neopodstatněné nerovnosti".

Navrch pak na novém zákoně odborářům zastupujícím státní úředníky vadí i benefity, i úřednické hodnosti, které by zákon nově zavedl.

Tohle pro nás není "benefit"

Odstupné v případě propuštění vyšší, než jaké stanoví zákoník práce (kromě běžného několikanásobku platu by státní úředník navrch dostával další dvoj-, troj- nebo čtyřnásobek platu podle odsloužených let) nepovažují odbory za benefit.

"Zvýšené odstupné je částečnou kompenzací za ztrátu pracovního místa, v žádném případě není benefitem," tvrdí stanovisko odborů.

A dodává: "Za kompenzaci zvýšených povinností úředníků lze v tomto případě pokládat pouze prodloužení dovolené o jeden týden."

A odbory se vposledku staví i proti návrhu zavést nově úřednické hodnosti (vládní rada, vládní inspektor či vládní koncipient).

"Za současné situace převládajícího negativního vnímání sociálního postavení úředníka, by zavedení úředních hodností negativní vnímání ještě prohloubilo," uzavírají odboráři tuto otázku.

Podpora od Peake

Podobně jako odbory kritizuje návrh ministra vnitra Jana Kubiceho i jeho vládní kolegyně, vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), podle které zákon "abslutně nenaplňuje" její očekávání.

Shodně s odbory Peake tvrdí, že státní správu neodpolitizuje a vadí jí i to, že předloha neřeší otázku odměňování úředníků.

Ministerstvo vnitra teprve sumarizuje připomínky jednotlivých resortů i odborů, pak půjde návrh na jednání vlády a dá se čekat, že ho čeká dlouhá cesta parlamentem.

Na konci by navíc mohl narazit na nového prezidenta Miloše Zemana. Právě za jeho vlády se totiž zrodil zákon o státní službě, který chce svým novým návrhem Nečasův kabinet vymazat.

Okolí Miloše Zemana zatím případný postup nové hlavy státu nekomentuje.

"Do doby, než bude inaugurován, se k těmto věcem příliš vyjadřovat nebude," pouze řekl Aktuáně.cz jeho blízký spolupracovník a předseda Zemanovců Vratislav Mynář.

 

Právě se děje

Další zprávy