Praha - Odbory předpokládají, že česká ekonomika příští rok neporoste, a nevylučují propad hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta. Vyplývá to z odborové analýzy, o které v pořadu Otázky Václava Moravce hovořil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
Česká národní banka přitom očekává v nové prognóze v příštím roce růst HDP o 0,7 procenta, ministerstvo financí počítá s růstem o 0,3 procenta.
Firmy mizejí
Podle Štěcha je za propadem ekonomiky odsun výroby mnohých firem z Česka do jiných zemí a mnohé firmy také propouštějí kvůli nedostatku zakázek. Nedostatek zakázek by měl podle Štěcha řešit stát.
Odboráři dále navrhují zavést takzvaný kurzarbeit - tedy zkrácený pracovní týden s plnou mzdou pro zaměstnance, kteří se budou dále vzdělávat. Štěch by byl také pro založení speciálního fondu pro podporu zaměstnanosti, do něhož by odváděli zaměstnavatelé část příjmů. Podle něj by se tak měly prodloužit a zvýšit podpory v nezaměstnanosti.
Se zvyšováním podpor a výdajů do sociálního systému nesouhlasí zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Naopak je třeba změnit systém sociálních dávek, aby na něm někteří lidé neparazitovali," řekl člen NERVu Vladimír Dlouhý.
Pružnost ekonomiky
Podle dalšího člena NERVu Miroslava Zámečníka je třeba například zavést daňové stimuly pro lidi vstupující na trh práce. To by se mělo projevit slevami na daních pro zaměstnavatele na vyšší věkové skupiny zaměstnanců, aby se předešlo jejich propouštění. Dále by se podle něj měla podporovat různá školení zabraňující propouštění. "Jsou to sice procesy na několik let, ale zvýší se jimi pružnost trhu práce a ekonomiky do dalších let pro případ další krize," řekl Zámečník.