Odbory hodnotí blokády ministerstev a končí s nimi

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
8. 6. 2012 11:33
Nejostřeji proběhla demonstrace před ministerstvem financí, která byla poslední
Demonstrace před ministerstvem financí.
Demonstrace před ministerstvem financí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odboráři tvrdí, že jsou s "blokádami" ministerstev spokojeni, pokračovat v nich už ale nebudou.

"Chtěli jsme upozornit i pracovníky ministerstev, že se nevzdáme. Tento účel to, myslím, splnilo," řekl Aktuálně.cz předseda odborového sdružení KOVO Josef Středula.

Blokády ministerstev proběhly minulý týden u ministerstva školství (tam ale ministra Fialu demonstranti šetřili jako nováčka ve vládě) a před sídlem ministryně kultury, kde šlo spíše o zábavný happening.

Vrcholem měla být tento týden "blokáda" Drábkova ministerstva práce - a pak demonstrace před Kalouskovým ministerstvem financí.

Tam se ve čtvrtek sešly zhruba dvě stovky lidí, kteří nesouhlasí s připravovanými reformami. Přišel mezi ně i ministr Kalousek, demonstranti mu ale nedovolili promluvit. Jeden z účastníků ho i poplival. Kalousek na to reagoval prohlášením, že šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil přivedl před jeho úřad jen zbabělce.

Středula: Tímto jsou podobné akce skončeny

Ke vchodu do budovy ministerstva organizátoři postavili stan. Nabízeli v něm k podpisu petice a také dopis pro ministra s výzvou k odstoupení.

Podle pořadatelů je Kalousek osobně odpovědný za "asociální zvyšování daňové zátěže a za neuvážené škrty".

Všechny tyto demonstrace uspořádala platforma odborů a aktivistů "Stop vládě".

Prohlédněte si fotoreportáž z blokády ministerstva financí:

"V tuto chvíli jsou podobné akce skončeny," upřesnil za odbory Josef Středula a dodal: "Ani jsme neplánovali, že by jich mělo být víc. Teď se soustředíme na přípravu státního rozpočtu na příští rok a koncem měsíce představíme naši vizi pro Českou republiku."

Obavy vlády, že "blokáda" ochromí resorty (premiér Petr Nečas akci dopředu poměrně ostře kritizoval) se tak nenaplnily.

Dialog vlády a odborů je momentálně zablokovaný: odboráři se zúčastnili jednání předsednictva tripartity, samotné tripartity se ale účastnit zatím nechtějí. Dál trvají na svém požadavku, aby Nečasova vláda odstoupila.

 

Právě se děje

Další zprávy