Odboráři kvůli vládním reformám blokují ministerstva

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 5. 2012 11:08
Chtějí tak upozornit na negativní dopady reforem a finančních škrtů
Začala okupace ministerstva školství a kultury
Začala okupace ministerstva školství a kultury | Foto: Vojtěch Marek

Praha - U ministerstev školství a kultury začal v úterý ráno celodenní protivládní happening.

Odboráři a občanské iniciativy sdružené v platformě Stop vládě tak chtějí upozornit na negativní dopady reforem a finančních škrtů.

Takzvaná blokáda ministerstev nabídne scénky, hudební vystoupení i debaty pro veřejnost. Ministr školství Petr Fiala slíbil protestujícím, že s nimi bude vést dialog.

Premiér Petr Nečas (ODS) protesty odsoudil. Celkem se mají konat blokády pěti ministerstev.

V Karmelitské ulici v Praze 1 vyrostl v úterý v 08:00 informační stánek. Během dne předají protestující dopisy se svými výtkami oběma úřadům.

"Dnešní koncepce je zcela otevřená, vysvětlovací," řekl Jan Májíček z platformy Stop vládě.

Organizátoři prý chtějí veřejnosti vysvětlit, jaké dopady má dlouhodobé podfinancování resortů kultury a školství a jak nízké jsou platy učitelů a pracovníků v kultuře nebo knihovníků.

Zároveň chtějí protestovat proti reformě vysokých škol tak, jak ji připravil exministr školství Josef Dobeš (VV).

Fialovi předají kouzelnou hůlku

V rámci akce vystoupí se svými projevy či uměleckými představeními desítky aktivistů od zástupců školských odborů, herecké asociace, iniciativy Za svobodné vysoké školy nebo členů odborového svazu ochrany přírody.

Na ministerstva školství a kultury podali protestující dopisy, v nichž vysvětlují, co jim na vládních reformách vadí. V rámci kultury je to třeba zvyšování cen vstupenek nebo církevní restituce.

U školství je to plánované zpoplatnění studia a propad financování vysokého a regionálního školství.

Prohlédněte si fotografie z protestu:

Účastníci akce také plánují utvořit živý řetěz a program zakončí předáním kouzelné hůlky ministrovi školství Petru Fialovi.

Ten totiž při uvádění do úřadu řekl, že nemá kouzelnou hůlku, kterou by vyřešil všechny problémy školství.

"Bezprostředně jak mi ji dáte, tak ji vyzkouším na ministerstvu, jestli funguje," řekl s úsměvem Fiala, který přišel hned ráno protestující pozdravit. A když prý hůlka nebude fungovat, pozve aktivisty při řešení problémů ve školství k dialogu.

Stávku odboráři do prázdnin nevyhlásí

"Něco jiného je demonstrovat, vyjádřit svůj názor, a něco jiného je pokoušet se zamezit jinému v přístupu do jeho zaměstnání nebo na úřad, kde chce něco projednávat," nechal se ale slyšet premiér Petr Nečas (ODS).

Naznačil, že "náležité orgány" by ve věci měly odpovídajícím způsobem reagovat. Demonstranti však vstup do úřadů neblokují.

Aktivisté a odboráři plánují v příštích dnech ještě uspořádat "blokády" ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí.

Minulý týden už v Praze protestovaly 4000 lidí. Odboráři nicméně ohlásili, že do prázdnin plánovanou stávku na protest proti vládě a jejím reformám nevyhlásí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy