Odborníci: Rodičovská má být dobrovolná, ne na rozkaz

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
14. 5. 2013 15:15
Severský model do českého trhu práce podle odborné veřejnosti nezapadá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Návrh oranžového klubu ČSSD na zavedení povinného dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku přijímá odborná veřejnost s rozpaky.

Zástupci firem i personálních agentur se shodují, že zavedení takového modelu, který úspěšně funguje například v severských zemích, do prostředí českého trhu práce nezapadá.

"Připadá mi to jako snaha vyjmout z fungujícího zahraničního systému jeden faktor a implementovat ho do našeho systému, v němž jsou podmínky nastaveny naprosto jinak," říká mluvčí portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Navrhovatelky změny na kritiku reagují opatrně a dodávají, že zatím nepřišly s žádným konkrétním plánem. "Jsme zatím ve fázi diskuse. Jedná se o moderní téma, o němž se v jiných evropských státech také diskutuje a někde je i zavedené. Myslíme si, že by se proto o něm mělo mluvit i v Česku," vysvětluje členka klubu a mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová.

Severský model po česku

Například ve Švédsku je délka rodičovské dovolené 16 měsíců. Po třináct měsíců přitom rodič, který se rozhodne zůstat doma, pobírá příspěvek ve výši 80 % svého měsíčního platu. Volno si rodiče nemusí vybrat okamžitě po narození potomka, ale až do osmi let jeho věku.

Tři měsíce z 16 jsou ale vyhrazeny pro druhého partnera, většinou otce. Podpora, v případě že ji druhý partner nevyužije, propadne.

Podle Marksové-Tominové by povinná rodičovská pro druhého partnera mohla v Česku trvat v rozmezí od jednoho do tří měsíců.

"Rozdělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče by mohlo eventuálně vést ke zmírnění diskriminace žen na trhu práce. Zároveň by dalo otcům možnost vypěstovat si mnohem lepší vztah ke svému potomkovi," říká členka klubu.

V současné době je přitom muž na rodičovské dovolené v Česku zatím spíše raritou. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí možnost odejít na rodičovskou dovolenou využívá pouze 5 tisíc otců.

Nedostatek zkrácených úvazků

Výhrady k zavedení povinné rodičovské dovolené pro druhého partnera má Tomáš Ervín Dombrovský, tiskový mluvčí portálu Jobs.cz

"Jednalo by se spíše o izolovanou věc. Pokud se totiž nezvýší nabídka zkrácených úvazků, nebudou rodiče příliš ochotni se v péči o dítě střídat," říká.

Podle Dombrovského by případné zavedení povinné rodičovské pro druhého partnera nemělo mít vliv ani na způsob výběrového řízení.

"Obvyklé stereotypy, tj. diskriminace na základě pohlaví a věku, by zřejmě zůstaly zachovány. Navíc systém by nebyl výhodný ani z ekonomického hlediska. Mohla by totiž nastat situace, kdy by na rodičovskou dovolenou musel jít rodič s vyššími příjmy, což by bylo pro rodinu finančně nevýhodné," dodal Dombrovský.

Právo svobodně se rozhodnout

Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů ČR v této souvislosti upozorňuje, že stát by neměl regulovat oblast, kterou si mají kontrolovat sami rodiče.

"Vítáme jakékoliv opatření, které by rodičům pomohlo s návratem na trh práce. Byli bychom ale rádi, kdyby stát vytvořil rovné podmínky a ponechal rozhodnutí, kdo půjde na rodičovskou dovolenou, na domluvě rodičů," řekl Jásek.

"Zaměstnavatel se vždy snaží se zaměstnanci dohodnout, tak aby situace vyhovovala oběma stranám a zaměstnanec se mohl bez problémů vrátit na trh práce," dodal.

Model, kdy se v péči o nejmladší potomky rodiče střídají, funguje také v Německu. Zde mají rodiče nárok na tzv. rodičovské peníze po dobu 14. měsíců. Podmínkou je, že jeden rodič může čerpat minimálně dva a maximálně 12 měsíců. Na další dva měsíce dostane rodina peníze, pokud na rodičovskou nastoupí i druhý rodič. Pro samoživitelky či samoživitele existuje výjimka.

 

Právě se děje

Další zprávy