Průzkum: Školky letos odmítly děti až 40 % rodičů

Jakub Novák
9. 4. 2013 6:00
Podle předběžného průzkumu Aktuálně.cz by místo ve školce nemuselo najít až 40 % dětí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Mateřské školy zažívají letos zřejmě poslední skutečně krizový rok.

Podle průzkumu Aktuálně.cz totiž letos s žádostí o umístění svého dítěte v mateřské školce neuspělo více jak čtyřicet procent rodičů.

Situaci do určité míry zkreslují probíhající správní řízení, neukončené zápisy či fakt, že rodiče podávají přihlášky na více škol, nicméně některá fakta jsou jasná již nyní.

Například to, že mezi regiony - a v případě Prahy dokonce i mezi jednotlivými městskými částmi - panují značné rozdíly.

Nejlépe to můžeme ilustrovat právě na příkladu hlavního města - zatímco například na Praze 1 není situace nikterak kritická a děti se tam daří poměrně úspěšně do mateřských škol umisťovat, výrazně těžší to mají rodiče z pražských Vinohrad a Žižkova, tedy třetí městské části.

"V loňském roce se v Městské části Praha 3 podařilo umístit všechny tříleté děti, v letošním roce zůstala téměř stovka dětí nepřijatých. Ročník narození 2010 je tedy nebývale početný," komentuje letošní situaci ředitelka tamější MŠ Pražačka Gabriela Hermannová.

"A to ještě nepočítám nepřijaté děti mladší tří let, tedy narozené až od září 2010, a další nepřijaté - s trvalým bydlištěm mimo Prahu 3," dodává.

Druhá šance

V některých obvodech tak bude ještě docházet k úpravám a "přesunům" dětí mezi jednotlivými školkami, takže část dětí dostane ještě šanci. To je třeba příklad Prahy 4.

"Někde byl převis, ale někde máme volná místa - to se u nás týká dvou školek," říká vedoucí školského odboru Prahy 4 Jana Ságlová.

V regionech se rodiče dětí mohou setkat s oběma "extrémy" - například mateřské školy Náchodská v Trutnově nebo Písnička v Krupce na Teplicku se mohou v letošním roce pochlubit 100% úspěšností v umisťování dětí.

Extrémně vysoká (89%) byla také úspěšnost uchazečů v Karlových Varech - tedy alespoň ve spádové části města pro školky sloučené pod 1. Mateřskou školu Karlovy Vary.

"Hlásilo se tu 224 uchazečů na 200 volných míst, v porovnání s minulými třemi roky jde o znatelný úbytek," vysvětluje její ředitelka Zdeňka Tichá.

Zajímavá situace je také v Přerově, kde se procento neúspěšnosti pohybuje v závislosti na školce mezi 22 a 76 %.

V tabulce není bohužel možné zohlednit úspěšnost nepřijatých dětí v jiných školkách. Například v mateřské škole Jeseniova 204/2686 sice uspělo "jen" 25 dětí ze 42, ale podle slov její ředitelky Aleny Luhanové se z osmnácti nepřijatých podařilo polovinu umístit v jiné školce na Praze 3.

Stručný přehled o využití kapacit školek v jednotlivých krajích spolu s vyznačením meziročního vývoje poskytuje tabulka převzatá z výroční zprávy České školní inspekce za loňský školní rok.

Řešení? Navýšit počet dětí ve třídách a využít základní školy

Zřizovatelé školek - tedy v drtivé většině obce - se se současným převisem zájemců vypořádávají nejčastěji využíváním výjimky pro navyšování počtu dětí ve třídě do 28 dětí.

"V navštívených školách byl zjištěn vysoký podíl 63,2 % tříd s výjimkou počtu 25-28 dětí zapsaných na třídu; toto riziko částečně eliminuje zjištění inspekčních hospitací, kdy ve třídě bylo průměrně přítomno 17 dětí, což je 69,6 % z počtu zapsaných dětí," citujeme jeden ze závěrů zmíněné výroční zprávy.

Dalším optimalizačním opatřením je podle inspektorů ČŠI využívání možnosti volných kapacit v základních školách - v uplynulém školním roce zjistila ČŠI podíl takto spojených mateřských a základních škol ve výši 43 %.

Takový krok se však ne vždy setká s pochopením, jak lze vidět na příkladu Prahy 4.

"Záměrem MČ Praha 4 bylo zřídit další dvě třídy mateřské školy v budově ZŠ Na Chodovci. Toto opatření ovšem nenalezlo pochopení v řadě rodičů dětí ze základní školy a od záměru proto zřizovatel ustoupil. Škoda," říká ředitelka mateřské školy Na Chodovci Miloslava Makovičková.

Podívejte se: Co by předškoláci měli o prázdninách pilovat, kdyby šli do školy před 36 lety

Tam, kde zápisy ještě neproběhly, nejsou očekávání příliš optimistická.

"Domníváme se, že dojde k nárůstu žádostí, a to především z důvodu úprav legislativy, kdy mohou matky na rodičovské dovolené umísťovat bez jakýchkoli omezení na celodenní docházku do mateřské školy děti již od dvou let. Paradoxně však my tyto děti přijímat nemůžeme," konstatuje Lenka Otřísalová, zástupkyně ředitele pro mateřskou školu v Ostravě-Výškovicích.

Nulová podpora matek na rodičovské dovolené?

"Někdo by měl říct veřejně, že politika podpory matek na rodičovské dovolené je nulová. Například v Ostravě stojí umístění dítěte do jeslí 10 tisíc korun na měsíc, mateřské školy se umísťování dětí od dvou let budou bránit, a to z mnoha důvodů," dodává Otřísalová.

Podle obecných pravidel jsou jesle určeny pro děti od dvou měsíců (někde i později) přibližně do tří let. Upřednostňovány jsou děti do dvou let, jak například vyplývá z pravidel stanovených královéhradeckým magistrátem.

"V případě, že dítěti budou tři roky v průběhu školního roku, budou upřednostněni žadatelé, kteří mohou nastoupit od září 2013, do jeslí by mělo dítě plně nastoupit minimálně dva měsíce před třetím rokem," píše se na oficiálních stránkách města.

A částka za jesle - jak ostatně zmiňuje i Otřísalová - také není zanedbatelná, zejména v porovnání s poplatky na veřejných mateřských školkách. Ve východočeské metropoli tak rodiče za měsíc zaplatí i přes čtyři tisíce korun, v Olomouci se tato částka pohybuje mezi 1680 a 5460 korunami za měsíc.

Konec českého babyboomu

Od příštího roku by však měla být situace pro rodiče dětí chystajících se do školky klidnější, jak vyplývá z demografického vývoje.

Podle údajů Českého statistického úřadu totiž už přes čtyři roky za sebou klesají počty narozených dětí - poslední vlna zvýšené porodnosti vyvrcholila v roce 2008, kdy se narodilo přibližně 119,6 tisíce dětí.

Od té doby jejich počet klesá, v roce 2011 dokonce nastal výrazně vyšší pokles než za předchozí dva roky dohromady. V roce 2012 se však tento pokles zpomalil - narodilo se tehdy 108,6 tisíce dětí, což je pouze o 97 dětí méně než předchozí rok.

Mohla se města na současnou situaci lépe připravit? Jak? O zvýšené porodnosti jejich vedení (pokud se o to samozřejmě zajímala) věděla s předstihem. Co bude se silnými ročníky dál? Zvládnou tento nápor základní a střední školy? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

Další zprávy