Odbojný sedlák povolil, Nemak si oddechl

Tomáš Fránek
17. 2. 2006 21:03
Brno/Most - Investici mexické společnosti Nemak už nehrozí, že by kvůli soudním sporům musela odejít z Mostecka. Místní radnice dnes podepsala dohodu se sedlákem, který proti továrně bojoval.
Továrna Nemak u Mostu.
Továrna Nemak u Mostu. | Foto: www.nemak.cz

Sedlák Jan Rajter proti stavbě továrny protestuje už několik let a společně s ekologickými právníky je u soudů úspěšný. Podle dnes podepsaného memoranda ale město odkoupí Rajterovy pozemky v bezprostředním sousedství zóny.

Soukromý zemědělec a jeho právníci z Ekologického právního servisu na oplátku stáhnou žaloby, kterými stavbu a provoz továrny napadli.

Pavel Franc z Ekologického právního servisu potvrdil, že soudní spory jsou pozastaveny do poloviny dubna. "Jakmile dojde k definitivní dohodě, tak žaloby stáhneme," uvedl Franc. Jednání mezi sedlákem a jeho zástupci zprostředkovala pravoslavná církev.

Problémy, které investici mexické firmy na Mostecku v zóně Joseph provázejí od roku 2001, tak spějí ke smírnému řešení. Továrna mexické společnosti je přitom označována za ukázkový příklad toho, jak stát a místní úřady zvýhodňují zahraničního investora.

Klíčových devadesát hektarů

Město Most od Rajtera odkoupí zhruba 90 hektarů půdy, které rozšíří zónu Joseph až na 270 hektarů. "Je to velmi důležitý posun. Očekáváme uklidnění a oživení zájmu investorů, které dosud spory kolem zóny a Nemaku odrazovaly," uvedla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

Město bude nyní jednat o možnosti financování odkupu Rajterových pozemků s ministerstvem průmyslu a obchodu. Cenu za hektar pozemku, kterou sedlákovi nabídne, magistrát zatím tají.

Celkovou sumu však odborníci odhadují na desítky milionů korun. "Mým cílem bylo dosáhnout zrušení továrny. Ale už se začala stavět druhá hala, takže je to marné. Vedle hliníkárny hospodařit nechci," uvedl Rajter.

Odpůrci byli u soudů úspěšní

Investici mexické firmy provází rekordní počet žalob a dalších právních podání, kterých bylo celkem téměř 250. Mezi nimi figurovaly také tři ústavní stížnosti, deset kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, dvacet jedna žalob nebo dvě trestní oznámení.

Odpůrci Nemaku byli ve většině případů úspěšní. Soudy už zrušily chybná rozhodnutí, kterých se úřady dopustily před stavbou první části továrny. Neplatná jsou v této chvíli dvě povolení na stavbu příjezdových cest a také územní rozhodnutí na celý projekt.

Soud rovněž zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve kterém stát hodnotí, jak rozšíření továrny dopadne na krajinu. Ekologové už celkem uspěli ve dvanácti sporech.

Do svého závodu v průmyslové zóně Joseph u Mostu, která má mít plánovanou rozlohu až 190 hektarů, investoval Nemak přes dvě miliardy korun. Do pěti let chce firma vyrábět 1,6 miliónu motorových hlav a zaměstnat přes pět set lidí. Do deseti let pak Nemak hodlá investovat dalších sedm miliard a po rozšíření výroby zaměstnat přes třináct set lidí. Od českých úřadů získala společnost 68 milionů korun jako dotaci na nová pracovní místa a desetileté daňové prázdniny. Vedení společnosti kvůli problémům už požádalo o pomoc českou vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy