Praha - Vláda chce zpřísnit tresty za úplatky. Navrhuje, aby korupčníci mohli od soudu odejít i s dvanáctiletým vězením. Navíc v chystané novele trestního zákona zavádí zásadu, podle níž je vinen i člověk, který se korupce neúčastní. Stačí, aby o ní věděl a neudal ji úřadům.
Kdo bude chtít podplácet, hrozí mu podle novely místo jednoho roku vězení dva, v závažnějších kauzách až pět let za mřížemi. Praní špinavých peněz se bude trestat deseti lety místo dnešních osmi.
Vyšší tresty by měli dostávat z korupce obvinění veřejní činitelé. V případě korupce s veřejnými zakázkami, dražbami či konkursy bude soud udělovat povinně odsouzeným dokonce zákaz činnosti.
A soudy budou mít možnost nejen korupčníka poslat za mříže, ale také mu nechat propadnout majetek. "Tato možnost má velký odrazující efekt na potencionální pachatele, kteří mnohdy považují majetkové tresty za citelnější než trest odnětí svobody," uvedl ministr Pospíšil.
Neoznámíš, jsi vinen
Korupční novela
- Povinné ukládání trestu zákazu činnosti osobám odsouzeným za korupční jednání v souvislosti s veřejnými zakázkami, veřejnými soutěžemi, dražbami, konkurzním a vyrovnacím řízením a koncesním řízením.
- Zvýšení trestních sazeb za přijímání úplatku ze stávající nejvyšší trestní sazby odnětí svobody 8 na 12 let
- Zvýšení trestních sazeb za podplácení a nepřímé úplatkářství z jednoho roku na dva roky (v závažnějších případech až na 5 let)
- Zpřesňuje se právní úprava odčerpání výnosů z trestné činnosti tak, aby jednoznačně umožnila propadnutí výnosů z korupce a jiné trestné činnosti neoprávněně získaných osobami odlišnými od pachatele (včetně právnických osob)
- Zavedení trestního postihu neoznámení nejzávažnějších případů korupce třetími osobami nezúčastněnými na samotném trestném činu (trestní sazba až na tři léta odnětí svobody)
- Zvýšení trestních sazeb za "praní špinavých peněz". Bude možné uložit trest odnětí svobody s horní hranicí sazby až 10 let namísto stávající maximální výše trestní sazby 8 let; v základní skutkové podstatě trestného činu postihujícího praní špinavých peněz se trestní sazba zvedá ze 2 na 4 roky. Postih praní špinavých peněz bude nastaven tak, aby výslovně stanovil, že praní špinavých peněz lze trestně stíhat v ČR i v případech, kdy trestný čin, včetně korupce, byl spáchán v zahraničí.
- Zpřísnění trestů za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění
- V nejzávažnějších případech praní špinavých peněz nebude možné podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody po polovině výkonu trestu, ale až po dvou třetinách.
- Zrušení omezení, která nedovolují českým daňovým úředníkům oznamovat ve všech případech orgánům činným v trestním řízení případy korupce (včetně podplácení a přijímání úplatků veřejnými činiteli) odhalené během daňové kontroly.
Za mřížemi však podle novely mohou skončit nejen ti, kteří úplatky dávají a ti, kteří je vyžadují, ale i lidé, kteří takové jednání neoznámí. Hrozí jim až tři roky vězení.
V nejzávažnějších případech "praní špinavých peněz" se pachatelé podle novely nedostanou z vězení na podmínku dříve, než jim vyprší minimálně dvě třetiny trestu.
Podle novely bude konečně možné, aby daňoví úředníci oznamovali policii a státním zástupcům případy korupce, které odhalí během daňové kontroly, což podle dnes platných zákonů nesmí.
"Dáváme tím najevo, že korupce je společensky nebezpečnější než před deseti lety," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Samotný zákon ale vyšší tresty nezajistí, pokud nebude dobře pracovat policie, státní zastupitelství a soudy. Připravujeme pro ně speciální školení," dodal.
Vláda spěchá
Trestní zákon by mohl platit už na konci roku. Vláda ho totiž projedná v nejbližším termínu.
Některé nové paragrafy už však mohly platit, pokud by parlament loni přijal nový trestní zákoník. Na tom nyní znovu pracuje ministerstvo spravedlnosti.
Vládní ODS se ale rozhodla napsat speciální zákon, který se týká korupce. Norma se objevila už v programovém prohlášení první Topolánkovy vlády, která ale nezískala důvěru.
Pospíšil potvrdil, že velké korupční kauzy nebudou soudit běžné trestní senáty, ale speciálně vytvořené. O celém speciálním soudu, který by se zabýval velkými korupčními případy a nebo kauzami spojenými s mafií, jak funguje na Slovensku, se zatím u nás pouze diskutuje.
"Počítáme, co je efektivnější. My chceme speciální senát, který bude součástí jednacího řádu soudů. Je to připraveno," řekl ministr.