Mondeo, A4 i Superb od jedné koruny. Aukro spouští dražbu zánovních aut na internetu

Eva Srpová Eva Srpová
20. 11. 2018 13:00
Na českém internetovém aukčním portálu Aukro se dá pořídit ledacos, automobilů nevyjímaje. Avšak teprve nyní majitel přistoupil k on-line dražbě zánovních aut. Služba se spustila minulý pátek a vyvolávací cena automobilů je jedna koruna.
Superb od koruny? Český aukční internetový portál spouští službu s dražbou zánovních aut.
Superb od koruny? Český aukční internetový portál spouští službu s dražbou zánovních aut. | Foto: Škoda Auto

Jde o vozy po operativním leasingu, které firmy následně nabízejí k odkupu. Aukro u každého z aut v aukci garantuje jednoho dosavadního majitele, neupravenou servisní historii a pravdivý údaj na tachometru.

Vlastníkem vozů je leasingová společnost Business Lease. "Každý měsíc se k nám vrací přibližně dvě stě vozů z operativního leasingu, které následně putují k největším výkupcům ojetých vozidel v Česku nebo v tomto případě do Aukra," řekl Petr Škop z leasingové firmy.

"Ze zkušenosti víme, že s dražbou zánovních aut se pojí velká nejistota. Kupující nevědí, v jakém je auto stavu, jak doopravdy vypadá, nebo jestli není po vážné nehodě. Nejistoty ale v tomto případě vylučujeme," řekl Lumír Kunz, výkonný ředitel Aukra.

Služba se spustila 16. listopadu a potrvá do 25. 11. V nabídce je zpočátku dvacet aut, jmenovitě například Audi A4, Ford Mondeo nebo Škoda Superb či Octavia, ale i auta nižších kategorií, například Škoda Rapid, Fabia, Opel Astra nebo Peugeot 208 a 308. U všech je vyvolávací cena jedna koruna.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy