Ocelářský magnát převezme železniční nemocnici

Petr Holub
18. 12. 2007 13:20
Soutěž jediné firmy vyhrál Chrenek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ocelářský magnát Tomáš Chrenek převezme železniční nemocnici i pět poliklinik. České dráhy na tom mohou prodělat.

Očekávaným vítězem soutěže o zdravotnické provozy Českých drah je společnost Agel. Výsledek potvrdil řídící výbor státního podniku.

Aktuálně.cz už před měsícem upozornilo, že podmínky soutěže dokáže splnit jediná česká firma, právě Chrenkův Agel.

Informace o soutěžních podmínkách nakonec zakoupilo za 50 tisíc korun třináct zájemců. Pouze Agel však předložil Českým drahám konkrétní nabídku.

Zisk je jistý

Železniční zdravotnictví bude pronajato na dvacet let společnosti Dopravní zdravotnictví a.s., kterou plně vlastní Agel. Za pronájem bude ročně platit 36 milionů korun, částka se bude průběžně zvyšovat o inflaci.

Podnikatel Tomáš Chrenek
Podnikatel Tomáš Chrenek | Foto: Aktuálně.cz

Zisk železničářů však bude menší, protože podle smlouvy se zavázali financovat všechny opravy.

"Pouze nemocnice bude v příštích deseti letech vyžadovat investice 200 až 300 milionů. Smlouva je pro České dráhy nevýhodná," hodnotí dohodu právník Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala.

Investice jsou nejasné

Mluvčí Českých drah Markéta Krausová však tvrdí, že náklady nebudou tak velké: "Budeme hradit pouze opravy nemovitého majetku, kdy hodnota opravy přesáhne 50 tisíc korun," vysvětluje. Není stanovena konkrétní částka, kolik chtějí České dráhy za opravy v příštích letech zaplatit.

Ani společnost Agel se k investicím ve smlouvě nezavazuje, podle mluvčí Krausové se však očekává, že bude na svůj náklad "udržovat a především zajišťovat rozvoj přístrojového vybavení". Právě investice do přístrojů jsou ve zdravotnictví nejdražší.
Podle Fialy by ovšem rozumný majitel zdravotnického zařízení nežádal poplatky, ale naopak se ve smlouvě ujistil, že Agel bude skutečně investovat.

Se stejnou logikou postupoval například Středočeský kraj, když počátkem prosince prodal nemocnici v Mělníku za 81 milionů korun. Nový majitel se musel zavázat, že během příštích dvou let bude investovat 120 milionů.

Být bez dluhů zakázáno

Smlouvu s Chrenkem už schválilo představenstvo Českých drah, minulý čtvrtek i dozorčí rada a v úterý pak Řídící výbor ČD. Například v dozorčí radě pro dohodu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, hlasovalo sedm z devíti členů. S předáním nemocnice i poliklinik souhlasili nejen delegáti nominovaní vládními stranami, ale také oba sociální demokraté.

Zatím není jasné, zda řídící výbor upravil zásadní chybu ve smlouvě. V osmém odstavci je totiž nájemci zakázáno, aby "nezatěžoval podnik dluhy", "neposkytoval ručení třetím osobám", a "nepřeváděl movité věci z vlastnictví podniku třetím osobám".

Zřejmě se jedná o chybu právní kanceláře, která smlouvu připravovala. Pokud by se však neopravila, otevřela by snadnou cestu, jak Železniční zdravotnictví zadlužit, a tím i vytunelovat.

Ve stopách magistrátu

Právě před nejasnostmi ve smlouvě varuje David Ondráčka z Transparency Interntional.

"Připomíná mi to případ Škodova paláce, který si pražský magistrát pronajal od podnikatele Sebastiana Pawlowského na dvacet let za čtyři miliardy korun. Dnes se také ukazuje, že smlouva bude výhodnější pro soukromého podnikatele než pro veřejnou instituci," hledá srovnání Ondráčka.

Také v případě magistrátního pronájmu proběhla podle Ondráčka veřejná soutěž stejným způsobem jako u Železničního zdravotnictví. Podmínky byly nastaveny tak, že mohla uspět pouze jediná firma.

 

Právě se děje

Další zprávy