Ocelářský magnát převezme železniční nemocnici

Petr Holub
18. 12. 2007 13:20
Soutěž jediné firmy vyhrál Chrenek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ocelářský magnát Tomáš Chrenek převezme železniční nemocnici i pět poliklinik. České dráhy na tom mohou prodělat.

Očekávaným vítězem soutěže o zdravotnické provozy Českých drah je společnost Agel. Výsledek potvrdil řídící výbor státního podniku.

Aktuálně.cz už před měsícem upozornilo, že podmínky soutěže dokáže splnit jediná česká firma, právě Chrenkův Agel.

Informace o soutěžních podmínkách nakonec zakoupilo za 50 tisíc korun třináct zájemců. Pouze Agel však předložil Českým drahám konkrétní nabídku.

Zisk je jistý

Železniční zdravotnictví bude pronajato na dvacet let společnosti Dopravní zdravotnictví a.s., kterou plně vlastní Agel. Za pronájem bude ročně platit 36 milionů korun, částka se bude průběžně zvyšovat o inflaci.

Podnikatel Tomáš Chrenek
Podnikatel Tomáš Chrenek | Foto: Aktuálně.cz

Zisk železničářů však bude menší, protože podle smlouvy se zavázali financovat všechny opravy.

"Pouze nemocnice bude v příštích deseti letech vyžadovat investice 200 až 300 milionů. Smlouva je pro České dráhy nevýhodná," hodnotí dohodu právník Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala.

Investice jsou nejasné

Mluvčí Českých drah Markéta Krausová však tvrdí, že náklady nebudou tak velké: "Budeme hradit pouze opravy nemovitého majetku, kdy hodnota opravy přesáhne 50 tisíc korun," vysvětluje. Není stanovena konkrétní částka, kolik chtějí České dráhy za opravy v příštích letech zaplatit.

Ani společnost Agel se k investicím ve smlouvě nezavazuje, podle mluvčí Krausové se však očekává, že bude na svůj náklad "udržovat a především zajišťovat rozvoj přístrojového vybavení". Právě investice do přístrojů jsou ve zdravotnictví nejdražší.
Podle Fialy by ovšem rozumný majitel zdravotnického zařízení nežádal poplatky, ale naopak se ve smlouvě ujistil, že Agel bude skutečně investovat.

Se stejnou logikou postupoval například Středočeský kraj, když počátkem prosince prodal nemocnici v Mělníku za 81 milionů korun. Nový majitel se musel zavázat, že během příštích dvou let bude investovat 120 milionů.

Být bez dluhů zakázáno

Smlouvu s Chrenkem už schválilo představenstvo Českých drah, minulý čtvrtek i dozorčí rada a v úterý pak Řídící výbor ČD. Například v dozorčí radě pro dohodu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, hlasovalo sedm z devíti členů. S předáním nemocnice i poliklinik souhlasili nejen delegáti nominovaní vládními stranami, ale také oba sociální demokraté.

Zatím není jasné, zda řídící výbor upravil zásadní chybu ve smlouvě. V osmém odstavci je totiž nájemci zakázáno, aby "nezatěžoval podnik dluhy", "neposkytoval ručení třetím osobám", a "nepřeváděl movité věci z vlastnictví podniku třetím osobám".

Zřejmě se jedná o chybu právní kanceláře, která smlouvu připravovala. Pokud by se však neopravila, otevřela by snadnou cestu, jak Železniční zdravotnictví zadlužit, a tím i vytunelovat.

Ve stopách magistrátu

Právě před nejasnostmi ve smlouvě varuje David Ondráčka z Transparency Interntional.

"Připomíná mi to případ Škodova paláce, který si pražský magistrát pronajal od podnikatele Sebastiana Pawlowského na dvacet let za čtyři miliardy korun. Dnes se také ukazuje, že smlouva bude výhodnější pro soukromého podnikatele než pro veřejnou instituci," hledá srovnání Ondráčka.

Také v případě magistrátního pronájmu proběhla podle Ondráčka veřejná soutěž stejným způsobem jako u Železničního zdravotnictví. Podmínky byly nastaveny tak, že mohla uspět pouze jediná firma.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy