O české zdravotnictví se zajímají miliardáři

Zdeněk Mihalco
10. 9. 2007 13:38
Finančníci skupují lékárny a nemocnice

Praha - Z českého zdravotnictví se stává zajímavý byznys. Ocelářský magnát Tomáš Chrenek rozšiřuje moravskou síť nemocnic a chce zdravotní pojišťovnu. Miliardáři Pavel Sehnal a Marek Čmejla kupují firmu provozující polikliniku a lékárny. Ve zdravotnictví podnikají i skupiny Penta nebo J&T.

Důvodem zvýšeného zájmu investorů o zdravotnictví jsou reformy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který chce například uvolnit trh zdravotních pojišťoven. Navíc už téměř všechny kraje převedly své nemocnice na akciové společnosti.

Pokud není zdravotnictví příliš svazováno státem, není to sice nijak extrémně výnosný, ale přesto spolehlivý byznys - a to bez velkých rizik. Jen zdravotními pojišťovnami v Česku ročně proteče téměř 200 miliard korun.

"V českém zdravotnictví se nehýbají žádné obří peníze, ale zájem podnikatelů se v souvislosti s reformou bude zvyšovat," předpokládá ekonom Miroslav Zámečník.

Foto: Ludvík Hradilek
Otázky a odpovědi: Za co a kolik budeme platit u lékaře
Poradna Aktuálně.cz s mluvčím ministerstva zdravotnictví

Kdo ovládne pojišťovny?

Zájem o podnikání ve zdravotnictví se patrně zvýší i v následujících letech. Od ledna 2009 se totiž podle záměru ministra Julínka mají stát ze zdravotních pojišťoven akciové společnosti. Pojišťovny si začnou konkurovat a přetahovat se o klienty, tedy pacienty.

Žádost o registraci zdravotní pojišťovny už podala firma Agel (dříve Euromednet), jejímž akcionářem je třeba podnikatel Tomáš Chrenek. Agel také provozuje síť severomoravských nemocnic. "Agel si žádostí o pojišťovnu připravuje pozici na trhu před schválením reformy pojišťoven," říká předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger, podle kterého hrozí monopolizace zdravotnictví na Moravě. "Teď se pacient v případě nespokojenosti může obracet na pojišťovnu. Bude však v případě takové provázanosti pojišťovna spojencem pacienta?" ptá se odborář Schlanger.

Tomáš Chrenek, jeden z akcionářů Agelu
Tomáš Chrenek, jeden z akcionářů Agelu | Foto: Aktuálně.cz

Podle expertů na zdravotnictví lze očekávat, že o pojišťovny projeví zájem i další firmy. Ukazují to zkušenosti ze Slovenska. Tam po reformě zdravotnictví pojišťovny převzali významní podnikatelé. Největší slovenskou soukromou pojišťovnu Dôvera zdravotná poisťovňa vlastní skupina Penta, další pojišťovnu ovládá společnost J&T, která na Slovensku provozuje i několik nemocnic.

Penta, jejímž významným akcionářem je finančník Marek Dospiva, podniká také v polském zdravotnictví. V Česku vlastní například řetězec lékáren Dr. Max. "Jakmile bude jasná dlouhodobá zdravotnická koncepce vlády, budou představeny a schváleny jednotlivé reformy, začneme se jednotlivými možnými investičními příležitostmi podrobněji zabývat," sdělila mluvčí Penty Jana Studničková.

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka bude české zdravotnictví i po reformě o něco méně lukrativní než zdravotnictví slovenské. "Očekávám že u nás bude například regulace trhu s pojišťovnami větší," myslí si Zámečník.

Nemocnice lákají

Finančníci se o zdravotnictví zajímají i v souvislosti s převodem krajských nemocnic na akciové společnosti, což už provedla většina krajů. Středočeský kraj dokonce deset svých zdravotnických zařízení prodal.

Například společnost Agel proto rozšiřuje síť nemocnic. Na severní Moravě provozuje osm zdravotnických zařízení, nyní zvítězila i ve výběrovém řízení o pronájem tří nemocnic v Olomouckém kraji.

Marek Dospiva
Marek Dospiva | Foto: Penta Investments

Podle časopisu Týden do českého zdravotnictví vstoupili také miliardáři Pavel Sehnal a Marek Čmejla. Prostřednictvím firmy Prague Real Estates kupují skupinu Medicon, která zastřešuje například Polikliniku Budějovická v Praze, několik lékáren, léčebnu v Humpolci a další zdravotnická zařízení.

Ve zdravotnictví začal podnikat také finančník Zdeněk Zemek, který vlastní železářské a hutní firmy nebo fotbalový klub Slovácko. Nyní má podíl i v několika lázeňských společnostech - například v Luhačovicích.

Politici vědí, do čeho investovat

Kouzlo podnikání ve zdravotnictví objevili i politici. Například firma spjatá s hejtmanem Plzeňského kraje Petrem Zimmermannem (ODS) provozuje nemocnice v Plzni a Rakovníku.

Firma bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) zase koupila polikliniku na pražském Chodově.

A bývalý ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička je členem představenstva společnosti vlastnící pražské Klinické centrum Iscare, které se specializuje například na léčbu obezity nebo plastickou chirurgii.

 

Právě se děje

Další zprávy