"Hrozilo, že by mohli mařit vyšetřování a pokračovat v trestné činnosti," řekl mluvčí soudu Tomáš Hájek.
Policie zatkla ve středu členku představenstva ČKA Radku Kafkovou a další dva lidi stojící mimo agenturu - bývalého zaměstnance ČKA Josefa Tykvu a podnikatele Pavla Hrácha - pro podezření z úplatkářství.
"Oba obvinění muži měli hrát v kauze roli prostředníků," uvedla Česká televize, která na celou kauzu upozornila jako první.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Korupce v ČKA: Policie obstavila účty
Státní zastupitelství začalo zajišťovat majetek obviněných v kauze uplácení v České konsolidační agentuře.
- Speciál: Ztracené peníze z ČKA
Projděte si články reportérky Aktuálně.cz Sabiny Slonkové, která rozkryla další aféry v České konsolidační agentuře.
Důkazy jsou podle Vrchního státního zastupitelství tak jasné, že žalobce navrhl vazbu v zásadě okamžitě po zatčení obviněných. "Nadále už budeme vyšetřování jen dozorovat a po tu dobu se k případu nebudeme vyjadřovat," řekla deníku Aktuálně.cz Irena Válová, mluvčí zastupitelství.
Miliony na účtech
Kriminalisté začali okamžitě obstavovat majetek obviněných. Podle Lidových novin zajistila finanční policie na účtech 420 milionů korun, z nichž minimálně dva miliony byly určeny na úplatek. Dalších 400 tisíc bylo zajištěno v hotovosti.
"Stále se pokračuje. Zajistily se i cenné papíry v hodnotě čtvrt miliardy korun," uvedla pro list mluvčí finanční policie Naďa Očenášková.
Kvůli probíhající kauze jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz připraveni zbývající členové představenstva ČKA zveřejnit své majetkové poměry, aby předešli spekulacím o korupci.
"Pravda je, že podle novely zákona o střetu zájmů, která začíná platit příští rok, bude muset nejvyšší vedení podávat majetková přiznání. Nicméně oba členové představenstva, kterých by se to mohlo týkat, jsou připraveni to udělat i dříve," uvedl Jiří Pekárek, mluvčí ČKA. Zda tak učiní sami bez vyzvání, nebo na něčí žádost, však neuvedl. "Míra dobrovolnosti je však u nich vysoká," dodal.
Ministerstvo financí výzvu ke zveřejnění majetku rozhodně nevydá. "Vláda prosadila přísnější zákon o střetu zájmů, který se vztahuje i na vedení ČKA. K prověrce majetku jakéhokoli občana nemám jako ministr financí jakékoliv kompetence," vzkázal ministr financí Bohuslav Sobotka.
Zbývajícími členy představenstva jsou Zdeněk Čáp a Petr Goldmann. U druhého jmenovaného navíc nedávno úspěšně proběhla prověrka na stupeň důvěrné, přičemž musel své majektové poměry dokládat. V představenstvu už je jen nástupce Kafkové.
Jiří Jurán a Mojmír Hampl byli totiž odvoláni v souvislosti s kauzou zmizelé půlmilardy z účtů společnosti ovládané konsolidační agenturou, na niž jako první upozornil deník Aktuálně.cz.
Úplatek, jenž vedl k zatčení Kafkové, se týkal prodeje pohledávky firmy Cetus. Šlo o třímiliardový nesplácený úvěr od zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. První na spojitost Kafkové a Cetusu upozornil server Euro Online.
Dluh firmy byl prodán v tendru britské firmě Arrwrise za 560 milionů korun. Podle ČKA je ale absurdní, aby takto velkou transakci mohl ovlivnit jediný člověk - a to přesto, že Kafková měla v agentuře na starosti oceňování pohledávek.
Jiří Pekárek, mluvčí agentury, se spíše domnívá, že Kafková mohla maximálně "vynášet informace".
ČKA zahájila audit
Agentura již spustila vnitřní audit, který prověřuje jednak případné nesrovnalosti u této konkrétní pohledávky, jednak má v příštích týdnech zkontrolovat veškeré případy, které měla Kafková na starosti.
Kafková byla v představenstvu ČKA od roku 2003, nyní byla ministrem financí Bohuslavem Sobotkou promptně vyměněna Andrzejem Martynkem.
Ani po dvou dnech vyšetřování není jasné, jak mohla Kafková prodej pohledávky Cetus ovlivnit.
Nebyla za něj zodpovědná, a dokonce se na transakci fakticky nepodílela. Sama mohla schvalovat prodeje do dvaceti milionů korun. Nad tuto hranici rozhoduje představenstvo kolektivně a částka pět set milionů je limitem, který si stanovila dozorčí rada pro schvalování transakcí. Prodej pohledávky Cetusu tak měli na stole i politici sedící v dozorčí radě.
Na práci Kafkové již před časem upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Šlo o pohledávky společnosti Zetor. Dvě pohledávky v hodnotě asi sedmi set milionů totiž za necelé půl miliardy odkoupila stoprocentní dceřiná společnost Zetoru, slovenská firma HTC Holding.
Tři scénáře
Podle Hospodářských novin existují tři možné scénáře. Buď Kafková vynášela informace, což si myslí Zdeněk Čáp, šéf představenstva ČKA. Nebo se nechala uplácet, aniž by cokoliv reálně ovlivnila. "Na jednání dozorčí rady zazněl názor, že mohla prodávat neexistující zboží," potvrdil listu Miloslav Kala, předseda rady.
Třetí variantou je, že do korupce bylo zapleteno více lidí z ČKA. Také prvotní informace, které unikly z policie, hovoří o tom, že korupční síť byla větší, "minimálně ze strany, jež uplácela".
Pochybení na straně ČKA odmítá Zdeněk Čáp: "Jde o selhání jednotlivce, ne systému."
Nicméně o korupci v konsolidační agentuře, která na počátku spravovala pohledávky za 400 miliard korun, se spekuluje již léta.
Dlouhodobě je kritizován velký vliv politiků na fungování agentury. Dozorčí rada, v níž sedí osm poslanců, má totiž velmi rozsáhlé pravomoci. Stanovy, které může změnit jen ona sama, jí dovolují rozhodovat o tom, kdy se co bude prodávat, může skládat "balík" pohledávek a může rozhodovat o kterékoliv trasakci, kterou si poslanci vyberou. Nejen tedy o obchodech nad půl miliardy, jak dlouho poslanci tvrdili.
A aktivita okolo agentury se nyní zvyšuje, protože její činnost příští rok končí. Stále v ní jsou však pohledávky za miliardy korun. Ty, jež se nepodaří zlikvidovat, pak přejdou pod správu ministerstva financí.