"Dnešní den je pro nás završení minimálně dvouleté intenzivní práce," řekla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. "Hlavním posláním památníku je uctít památku těch, kteří trpěli, informovat, vzdělávat a podnítit celospolečenskou diskusi o tématu soužití. To je to, co tato společnost nutně potřebuje," dodala.
Mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku se původně zúčastnilo 41 návrhů z 12 zemí. Do druhého kola jich postoupilo sedm. Návrhy byly odevzdávané a posuzované anonymně.
Vítězně vyšel návrh Jana Sulzera a Lucie Vogelové z ateliéru Terra Florida a Jana Světlíka, Vojtěcha Šedého a Filipa Šefla z Ateliéru Světlík. Na návrhu spolupracovali Roman Černohous a Petr Karlík.
Porota hodnotila návrhy podle architektonické a umělecké kvality řešení, zohledňovala hledisko zasazení památníku do krajiny a také míru vyjádření námětu a zpracování tématu památníku. "Klíčovým faktorem se stala míra respektu ke kultuře českých Romů a Sintů," uvedla mluvčí Muzea romské kultury Alica Sigmund Heráková. Nový památník a expozice se má zabývat i tématy diskriminace menšin a lidských práv.
Návrh uspěl i citlivým zasazením do krajiny
"Jsme velice rádi, že se podařilo vybrat návrh, na kterém se porota prakticky jednoznačně shodla," uvedla ředitelka Horváthová. Nejlépe hodnocený projekt získal vysoké hodnocení díky citlivému přístupu k tématu samotnému ale i okolní krajině, do níž bude památník zasazen, a také s ohledem na splnění podmínky ekonomické přiměřenosti návrhu, dodala.
První etapa stavby má podle odhadů stát 31,5 milionu korun, největší část (25,5 milionu) poskytnou tzv. norské fondy. Dalších 13,5 milionu korun pocházejících ze zahraničních peněz bude použito na vnitřní vybavení a expozice.
Na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy nyní stojí vepřín. Výběrové řízení na jeho demolici by se mělo uskutečnit letos, stát za ni dá kolem 110 milionů korun. Stavební práce by v areálu mohly začít v příštím roce.
V Letech byl za války romský koncentrační tábor. Za komunistického režimu tam v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Předloni stát vepřín za 450 milionů korun koupil od společnosti Agpi, která tam tehdy měla 13 000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.