"Dává mi to, co jsem nikdy neměla, lásku." Ida Kelarová vyvádí mladé Romy z ghett

Podívejte se na fotoreportáž z týdenní cesty romských dětí sboru Idy Kelarové Čhavorenge po Rumunsku spolu s Českou filharmonií.
Ida Kelarová vede romský dětský sbor Čhavorenge už osm let. V československé romské komunitě jeho věhlas sahá od Aše ke Košicím, z pěveckých talentů z chudých ghett a osad se totiž snaží tvořit vzory pro zbytek Romů. Bere si je na týdenní pobyty, vychovává je a zároveň z nich dělá prakticky profesionální zpěváky. To se zalíbilo České filharmonii, která už pátým rokem bere Čhavorenge téměř jako svůj sbor.
Když děti vystupovaly na Slovensku, převzal nad nimi záštitu prezident Kiska. Když zpívaly na Šluknovsku, jejich soused střílel do vzduchu a vyhrožoval jim. Chladné přijetí se ale pomalu mění. Alespoň v Česku.
Letos vydaly děti s filharmonií první album a poprvé se vydaly na zahraniční cestu, do Rumunska. Zde na ně mělo čekat narvané Athenaeum, tamní "Rudolfinum", na koncertě ke sto letům země. Velká událost přenášená televizemi i rádii.
Tato fotoreportáž je právě z týdenní cesty po Rumunsku, která byla pro drtivou většinu těchto dětí a mladých první zahraniční cestou a třeba i prvním letem letadlem. Kdo jsou tito mladí lidé, kteří mají být příštími vzory pro Romy v Česku? A kteří nezávisle na sobě, ale přitom sborově tvrdí, že "chtějí měnit svět?"
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
4. 9. 2018 11:02
"Nesmí mít pětky, neomluvené hodiny, musí být vzorem pro další Romy," mluví jasně Ida Kelarová. Do svého dětského romského sboru Čhavorenge už osm let schraňuje talentované děti z chudých slovenských osad i českých ghett a ukazuje jim jiný život, než jaký znají od rodičů. "Čhavorenge je pro mě jako rodina, teta Ida nám ukazuje cestu," opakují různé děti stejnou větu. Vpravdě jedinečný projekt, snažící se vymanit romské děti z kruhu chudoby a izolace, si vzala pod křídla Česká filharmonie. Nedávno natočili první společné CD a vyrazili na první zahraniční cestu. Ne vše jde ale růžově. Děti slýchají nadávky, zažily i střelbu. A nakonec ani plánovaný obří koncert v Bukurešti nedopadl, jak měl.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy