"Dává mi to, co jsem nikdy neměla, lásku." Ida Kelarová vyvádí mladé Romy z ghett

Podívejte se na fotoreportáž z týdenní cesty romských dětí sboru Idy Kelarové Čhavorenge po Rumunsku spolu s Českou filharmonií.
Ida Kelarová vede romský dětský sbor Čhavorenge už osm let. V československé romské komunitě jeho věhlas sahá od Aše ke Košicím, z pěveckých talentů z chudých ghett a osad se totiž snaží tvořit vzory pro zbytek Romů. Bere si je na týdenní pobyty, vychovává je a zároveň z nich dělá prakticky profesionální zpěváky. To se zalíbilo České filharmonii, která už pátým rokem bere Čhavorenge téměř jako svůj sbor.
Když děti vystupovaly na Slovensku, převzal nad nimi záštitu prezident Kiska. Když zpívaly na Šluknovsku, jejich soused střílel do vzduchu a vyhrožoval jim. Chladné přijetí se ale pomalu mění. Alespoň v Česku.
Letos vydaly děti s filharmonií první album a poprvé se vydaly na zahraniční cestu, do Rumunska. Zde na ně mělo čekat narvané Athenaeum, tamní "Rudolfinum", na koncertě ke sto letům země. Velká událost přenášená televizemi i rádii.
Tato fotoreportáž je právě z týdenní cesty po Rumunsku, která byla pro drtivou většinu těchto dětí a mladých první zahraniční cestou a třeba i prvním letem letadlem. Kdo jsou tito mladí lidé, kteří mají být příštími vzory pro Romy v Česku? A kteří nezávisle na sobě, ale přitom sborově tvrdí, že "chtějí měnit svět?"
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
4. 9. 2018 11:02
"Nesmí mít pětky, neomluvené hodiny, musí být vzorem pro další Romy," mluví jasně Ida Kelarová. Do svého dětského romského sboru Čhavorenge už osm let schraňuje talentované děti z chudých slovenských osad i českých ghett a ukazuje jim jiný život, než jaký znají od rodičů. "Čhavorenge je pro mě jako rodina, teta Ida nám ukazuje cestu," opakují různé děti stejnou větu. Vpravdě jedinečný projekt, snažící se vymanit romské děti z kruhu chudoby a izolace, si vzala pod křídla Česká filharmonie. Nedávno natočili první společné CD a vyrazili na první zahraniční cestu. Ne vše jde ale růžově. Děti slýchají nadávky, zažily i střelbu. A nakonec ani plánovaný obří koncert v Bukurešti nedopadl, jak měl.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy