"Nic moc i dva dny, co mi zkazily půlku života." Ptali jsme se lidí, co pro ně znamená srpen 1968

Co si lidé myslí o výročí okupace 1968? Má smysl si to připomínat? Podívejte se na odpovědi z ulic.
"Připadá mi důležité si dnešní výročí připomínat, aby se to nestalo znovu. Přijde mi důležité bránit si naši demokracii, dokud to ještě jde." (Milena Krupičková)
"Co pro vás znamená 50. výročí okupace Československa? A je vůbec důležité si ho připomínat?" Na to jsme se ptali lidí v ulicích Prahy. Podívejte se na jejich odpovědi.
"Je to důležité. Když byla invaze, tak jsem končil vysokou školu a pamatuji si to. Dneska vidím, že se blížíme jinými prostředky k tomu samému cíli. Když vidím v politice lidi, kteří tam vůbec nepatří a kteří vedou naši republiku někam úplně jinam, než jsme původně mysleli, a spoustě lidí to nevadí, tak mi běhá mráz po zádech." (Fedor Bruoth)
"Rozhodně je důležité si připomenout, že už nejsme součástí ruského bloku. Je potřeba si to připomínat proto, abychom do této sféry vlivu znovu nespadli. Osmašedesátý ukazuje, že jakmile se někdo ocitne ve sféře vlivu ruského medvěda, tak už je tam na věky, ať to stojí, co to stojí." (Radim Špaček)
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 8. 2018 19:35
"Co pro vás znamená 50. výročí okupace Československa? A je vůbec důležité si ho připomínat?" Na to jsme se ptali náhodných lidí různých generací v Praze. V galerii si prohlédněte jejich odpovědi.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy