Foto: Romský tábor talentů. Na Slovensku se záštitou Kisky, v Česku zažili střelbu a nadávky

Podívejte se, jak to vypadalo na táboře pro talentované romské děti většinou z vyloučených lokalit, které cvičily spolu s filharmoniky na tři velké koncerty. Došlo i na slzy.
Jsme nedaleko Jiřetína pod Jedlovou na Šluknovsku. Proti třem přednášejícím sedí v tichosti skupina dětí, Romů. Poslouchají životní příběhy tří mužů o tom, jak se vymanili z často bludného kruhu ghett a osad.
"Ani máma, ani táta mi nedali tolik péče jako teta Ida a Dežo," svěřuje se ztichlým posluchačům Oto Bunda, který seděl před lety na jejich místě a nyní zde pomáhá jako asistent.
U stolu odpočívá "teta Ida", čili Ida Kelarová, zpěvačka, sbormistryně a zakladatelka letní školy Romano Drom (Romská cesta). Právě ona se zde celé dny stará, ve všech významech tohoto slova, o čtyřicet pět romských dětí, jež zde mají kromě různých workshopů a jazykových kurzů především možnost zlepšovat svůj zpěv a tanec spolu se čtrnácti hudebníky z České filharmonie. Vyvrcholeními jsou pak tři koncerty v okolních městech a říjnová série vystoupení v Rudolfinu.
Jedním z těchto dětí je i sedmnáctiletá Julie Kozáková z Bratislavy, která je na Romano Drom už počtvrté a celý projekt vidí, stejně jako ostatní, jako unikátní šanci. "Když mi poprvé přišel mail od Idy, že mě berou, tak jsem strašně plakala," svěřuje se.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 8. 2016 7:00
Koncertují s Českou filharmonií, přesto města na Šluknovsku o jejich vystoupení nejeví zájem, jedno je dokonce odmítlo. Letnímu uměleckému táboru pro skupinu talentovaných dětí dali na severu Čech lidé několikrát najevo, že tam není vítaný. V místě, kde děti i filharmonici pod vedením Idy Kelarové přebývají, jim vyhrožovali střelbou do vzduchu a sprostě nadávali. Důvod? Jediný. Všechny děti jsou Romové. Přitom před rokem na Slovensku měl tábor záštitu prezidenta Andreje Kisky.
 

Právě se děje

Další zprávy