Foto: Romský tábor talentů. Na Slovensku se záštitou Kisky, v Česku zažili střelbu a nadávky

Podívejte se, jak to vypadalo na táboře pro talentované romské děti většinou z vyloučených lokalit, které cvičily spolu s filharmoniky na tři velké koncerty. Došlo i na slzy.
Jsme nedaleko Jiřetína pod Jedlovou na Šluknovsku. Proti třem přednášejícím sedí v tichosti skupina dětí, Romů. Poslouchají životní příběhy tří mužů o tom, jak se vymanili z často bludného kruhu ghett a osad.
"Ani máma, ani táta mi nedali tolik péče jako teta Ida a Dežo," svěřuje se ztichlým posluchačům Oto Bunda, který seděl před lety na jejich místě a nyní zde pomáhá jako asistent.
U stolu odpočívá "teta Ida", čili Ida Kelarová, zpěvačka, sbormistryně a zakladatelka letní školy Romano Drom (Romská cesta). Právě ona se zde celé dny stará, ve všech významech tohoto slova, o čtyřicet pět romských dětí, jež zde mají kromě různých workshopů a jazykových kurzů především možnost zlepšovat svůj zpěv a tanec spolu se čtrnácti hudebníky z České filharmonie. Vyvrcholeními jsou pak tři koncerty v okolních městech a říjnová série vystoupení v Rudolfinu.
Jedním z těchto dětí je i sedmnáctiletá Julie Kozáková z Bratislavy, která je na Romano Drom už počtvrté a celý projekt vidí, stejně jako ostatní, jako unikátní šanci. "Když mi poprvé přišel mail od Idy, že mě berou, tak jsem strašně plakala," svěřuje se.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 8. 2016 7:00
Koncertují s Českou filharmonií, přesto města na Šluknovsku o jejich vystoupení nejeví zájem, jedno je dokonce odmítlo. Letnímu uměleckému táboru pro skupinu talentovaných dětí dali na severu Čech lidé několikrát najevo, že tam není vítaný. V místě, kde děti i filharmonici pod vedením Idy Kelarové přebývají, jim vyhrožovali střelbou do vzduchu a sprostě nadávali. Důvod? Jediný. Všechny děti jsou Romové. Přitom před rokem na Slovensku měl tábor záštitu prezidenta Andreje Kisky.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy